Էրզրումի կաթոլիկ հայերի մասին պատմող միակ հուշամատյանը թարգմանվել է անգլերեն
ԵՐԵՎԱՆ, 5 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ:Մխիթարյան միաբանության`Էրզրումի կաթոլիկ հայության մասին պատմող պահպանված միակհուշամատյանըթարգմանվել է անգլերեն: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը` վկայակոչելով Armenian Reporter անգլալեզու հայկական պարբերականը, «Խոդորջուր. կորսված դրախտ» խորագիրը կրողգիրքը պատմում էԽոդորջուր գեղեցիկ երկրի և նրա բնակիչների մասին, որ18-րդ դարում«Փոքրիկ Հռոմ» անունով են կոչել:
«Էրզրումի հյուսիսային լեռնային հատվածում մեկուսացված հայ կաթոլիկներին վերաբերող ընդամենը մի քանիլուսանկար է պահպանվել և Մխիթարյան միաբանության հրապարակած այս հայտնի աշխատությունը»,- նշել է պատմաբան, «Հայոց ցեղասպանությունը. ամբողջական պատմությունը» աշխատության հեղինակՌեյմենդ Գևորգյանը:
Գրքում ներկայացված են Խոդորջուրի հայերի սովորույթներն ու ավանդույթները, ովքեր դարեր շարունակ տարբեր արհավիրքների դեմմաքառել են իրենց հողի և ինքնության համար և ի վերջո Առաջին համաշխարհային պատերազմի տարիներինարտաքսվել և իսպառ բնաջնջվել թուրքական կառավարության կողմից կազմակերպված ցեղասպանության հետևանքով:
«Խոդորջուր. կորսված դրախտ» գիրքըհուշամատյանբնօրինակի լրամշակված եւ ամբողջական թարգմանությունն է:
Բնօրինակը գրվել է հոգևոր հայրեր Հարություն Հուլունյան և Մաթևոս Հաջյանի, թարգմանվել Վաչե Ղազարյանի և խմբագրվել Արամ Արքուն և Վիկտորիա Ռուի կողմից: Առաջաբանի հեղինակն է Հովհան Սիմոնյանը:
Գրքի ծավալը 652 էջ է, այն ներառում է նոր քարտեզներ, բարբառի ցանկ և այդ տարածաշրջանի մասին ճանապարհորդական ուղեցույց, որ գրվել էՀայոց ցեղասպանությունը վերապրածի որդու կողմից:

Единственная книга об армянах-католиках Эрзрума - «Ходорджур: потерянный рай» - переведена на английский
Единственная книга об армянах-католиках Эрзрума, изданная Конгрегацией Мхитаристов, переведена на английский язык. Как сообщает Арменпресс, ссылаясь на армянскую версию английского Armenian Reporter, книга под названием «Ходорджур: потерянный рай» рассказывает о прекрасном крае Ходорджур, который в 18 веке называли «маленьким Римом» и его обитателях.
«Сохранилось всего несколько фотографий армянских католиков, обособленно проживающих в северной гористой части Эрзрума и этот известный труд, опубликованный Конгрегацией Мхитаристов», - отмечает историк, автор монографии «Геноцид армян: полная история» Рейменд Геворгян.
В книге представлены обычаи и традиции армян Ходорджура, которые веками боролись за свою землю и существование, сохранение своей идентичности и, в конце концов, в голы первой мировой войны, были изгнаны отсюда и уничтожены, разделив судьбу других армян, ставших жертвами Геноцида, развязанного турецким правительством.
Книга «Ходорджур: потерянный рай» это доработанный вариант оригинальной рукописи и полный ее перевод.
Оригинал был записан духовными отцами Арутюном Улуняном и Матевосом Хаджяном, перевод осуществлен Ваче Газаряном, отредактирован Арамом Аркуном и Викторией Ру. Автор предисловия к этой книге – Овхан Симонян.
Книга в 652 страницы включает в себя и новые карты, список диалектов и путеводитель по этому региону, созданный сыном человека, пережившего Геноцид армян.