ՀՀ ԱԳ նախարարությունը նոտա է հղել թուրքական կողմին
ԵՐԵՎԱՆ, 2 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ:ՀՀ արտաքին գործերի նախարարությունը օգոստոսի 1-ին նոտայով դիմել է թուրքական կողմին: Այս մասին «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ արտաքին գործերի նախարարության մամուլի, տեղեկատվության եւ հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից` անդրադառնալով հայ-թուրքական սահմանը խախտած թուրք հովվի մահվան առնչությամբ Թուրքիայի ԱԳՆ-ի արձագանքին:
«ՀՀ արտգործնախարարությունը հայտագրով օգոստոսի 1-ին դիմել է թուրքական կողմին, որտեղ ցավ է արտահայտվել դեպքի կապակցությամբ, եւ հույս հայտնվել, որ նմանատիպ դեպքերն ապագայում չեն կրկնվի»:
Կարսի նահանգապետ Էյուփ Թեփեն օգոստոսի 1-ին լրագրողներին հայտնել էր, որ 35-ամյա հովիվ Մուսթաֆա Ուլքերը հուլիսի 31-ի երեկոյան ժամերին հայկական սահմանը հատել էր կորած անասունը գտնելու համար: Նշվում է, որ նրա նախիրի կովերից մեկը, սահմանի փշալարերից անցնելով, ծնել է հայկական կողմում: Հովիվը ձիով հատել է սահմանը` կովն ու հորթը տանելու համար: Սահմանապահները կրակ են բացել նրա ուղղությամբ: Ծանր վիրավորված հովվի կյանքը փրկել չի հաջողվել: Նրա դին վերցնելու համար Կարսի իշխանությունները եւ թուրք սահմանապահները բանակցություններ են վարել հայկական կողմի հետ եւ համապատասխան արձանագրություններից հետո վերցրել մահացած հովվի դին ռւ տեղափոխել Արփաչայ, որտեղից այն ուղարկել են Էրզրում` դատաբժշկական փորձաքննության:
Թուրքիայի արտաքին գործերի նախարարությունը օգոստոսի 2-ին հայտարարություն է տարածել հովվի զոհվելու կապակցությամբ` դատապարտելով անմեղ քաղաքացու` սահմանը խախտելու պատճառով հրազենով կրակ բացելու հետեւանքով սպանությունը:
Մինչդեռ «Իտառ-Տասս» լրատվական գործակալության հետ զրույցում Հայաստանում ՌԴ ԱԴԾ սահմանային կառավարման մամուլի ծառայության ղեկավար Սերգեյ Գրեչինն ասել է, որհատելով Հայաստանի հետ սահմանը` 35-ամյա թուրք հովիվը կրակ է բացել ռուս սահմանապահների ուղղությամբ, ապա փորձել ներթափանցել Հայաստանի տարածք: Ռուս սահմանապահները բացել են պատասխան կրակ՝ վիրավորելով սահմանախախտին:

МИД Армении направило ноту турецкой стороне
1 августа МИД Армении направило ноту турецкой стороне. Об этом сообщили Арменпресс в Управлении информации и связей с общественностью МИД Армении, коснувшись реакции МИД Турции на смерть турецкого пастуха, пересекшего армяно-турецкую границу.
«МИД Армении направило 1 августа ноту турецкой стороне, в которой выразило сожаления в связи с этим случаем и надежду, то подобное не повторится».
Губернатор Карса Эюп Тепен 1 августа сообщил журналистам, что 35-летний пастух Мустафа Улкер вечером 31 июля перешел армянскую границу в поисках пропавшего скота, а именно одной из своих коров, которая перешла проволочные заграждения и родила на армянской земле, пастух верхом на лошади пересек границу, чтобы забрать свою корову и теленка. Пограничники открыли по нему огонь. Тяжело раненного пастуха спасти его не удалось.
Чтобы забрать труп пастуха власти Карса и турецкие пограничники вели переговоры с армянской стороной и после оформления соответствующих протоколов труп был им передан и перевезен в Арпачай, а оттуда в Эрзрум для проведения судебно-медицинской экспертизы.
2 августа МИД Турции распространило заявление о гибели пастуха, осудив убийство невинного гражданина из-за нарушения границы.
Между тем, в беседе с информационным агентством «ИТАР-ТАСС» руководитель Пограничного управления ФСБ РФ в Армении Сергей Гречин сказал, что пастух-турок после пересечения границы, открыл огонь в направлении пограничников, а затем попытался проникнуть на территорию Армении.