Doing Business: «Լավագույն կին բարեգործ» մրցանակակիրը Սեւանում նորարար մանկապատանեկան կենտրոն է հիմնել
Փոքր եւ միջին ձեռնարկատերերի մասին«Արմենպրես»-ի ակնարկների շարքի հերոսը մասնագիտությամբ մանկավարժ, Սեւանի նորարար մանկապատանեկան կենտրոնի հիմնադիր-տնօրեն Անուշ Բադալյանն է, ով սկսնակներին խորհուրդ է տալիս չվախենալ նոր գաղափարներն իրագործելիս:
ԵՐԵՎԱՆ, 11 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: 40-ամյա Անուշ Բադալյանը Սևանի իր հայրական տան նախկին վայրում հիմնել է մի կենտրոն, որը նորույթ է կուրորտային քաղաքի համար: Ֆինանսավորումը մանկավարժի կրթություն ունեցող Անուշ Բադալյանին տրամադրել է ռուսաստանաբնակ իր եղբայր Հուսիկ Բադալյանը: «Երբ սկսում էինք շենքը կառուցել, կոնկրետ չէինք մտածել, թե ինչ պետք է հիմնվի այնտեղ: Բայց ժամանակի ընթացքում հասկացանք, որ Սևանում չկա մի տեղ, մի կենտրոն, որտեղ կարող են գալ մանուկները և այնտեղ ժամանակ անցկացնել»,- հիշում է Բադալյանը:
1992-2006թթ. Սևանի Խաչատուր Աբովյանի անվան դպրոցում որպես տարրական դասարանների դասվար աշխատած Բադալյանն ասում է` մտածել են, թե ինչու պետք է Երևանի երեխաներն իմանան, թե ինչ է «Լաբիրինթոս» խաղը և խաղան դրանով, իսկ սևանցի մանուկներն ու պատանիները չունենա այդ հնարավորությունը: Կենտրոնի բացումը տեղի է ունեցել 2012թ. սեպտեմբերին: «Սևան» կենտրոնում գործում են նախակրթարանը, մանկական սրճարանը, մանկապատանեկան խաղասրահը: Սրճարանում ոգելից խմիչքն ու ծխախոտն արգելված են: Մանկապատանեկան կենտրոնի մուտքը միայն մինչև 14 տարեկան երեխաների և պատանիների համար է, իսկ մեծահասակների համար կենտրոնի շենքում կահավորվել են մարզասրահը, գեղեցկության սրահը:
Նախակրթարանի 4-6 տարեկան սաներին Բադալյանը դաստիարակում և ուսուցանում է «Մխիթար Սեբաստացի» կրթահամալիրի մեթոդներով: Կրթօջախ է այցելում 20-25 երեխա: Կրթահամալիրը հավանության է արժանացրել նախակրթարանի շենքային պայմանները, իսկ ուսուցիչները վերապատրաստումից հետո արդեն այս սեպտեմբերին սկսեն դավանդել «Մխիթար Սեբաստացու» ծրագրով: Ուսուցումը վճարովի, սակայն մատչելի է: Սևանցիները, ասում է Բադալյանը, սկսել են ընկալել վճարովի որակյալ կրթության առավելությունները: Կենտրոնում երեխաներն ապահովված են սննդով, գրենական պիտույքներով, իսկ Գեղարքունիքի ցուրտ ձմռան ամիսներին կենտրոնում միջին ջերմաստիճանը 23-25 աստիճան է:
Մանկավարժի մասնագիտությանն Անուշ Բադալյանն ավելացրել է նաև գործարարի գիտելիքն ու հմտությունները: Ասում է, որ ինքնուս գործարար է, օգնել են բիզնես ունեցող մտերիմներն ու բարեկամները: Թեկուզ հատուկ դասընթացներ չի անցել, սակայն իր համար պարզ է դարձել, որ փոքր բիզնեսի կայացման համար պետությունը պետք է արտոնություններ տրամադրի սկսնակներին: «Օրինակ` կարելի է որոշակի արտոնյալ ժամանակաշրջան սահմանել առանց հարկերի: Մարդիկ կան մեծ ներդրումներ են արել, սակայն չեն կարողացել կայանալ»,- փաստում է սկսնակ գործարարը: 11 աշխատող ունեցող կենտրոնի սեփականատեր-տնօրեն Անուշ Բադալյանը նշում է, որ մեր երկրում բիզնես սկսելը հեշտ է, զարգացնելն ու կայունացնելն է դժվար: Խոսքը հատկապես մարզերի մասին է. «Հարկերն ու տուրքերն են շատ ու բարդ»,- ասում է:
Սկսնակներին էլ խորհուրդ է տալիս չվախենալ նոր գաղափարներն իրագործելիս: Չնայած, ասում է, մեր երկրում վստահությունը քիչ է ապագայի նկատմամբ, այդուամենայնիվ, պետք չէ վարանել:
2013թ. ապրիլի 5-ին Անուշ Բադալյանը ստացել է «Լավագույն կին բարեգործ» մրցանակը` ՀՀ վարչապետի «Լավագույն կին գործարար 2013» մրցանակաբաշխության շրջանակում: 2012թ. նա եղբոր հովանավորությամբ կազմակերպել է անապահով ընտանիքների և մանկատան մոտ 1000 երեխաների մկրտությունը: Նա այդ երեխաներին նաև պարբերաբար հյուրընկալում է իր կենտրոնում:

The small-to-medium business is of a certain importance for the steadfast economic growth of a country, as it gives innovational impulses to the economy. Armenpress News Agency highly appreciates the significant role the small-to-medium business plays; each week Armenpress introduces business stories regarding various branches of economy. This time the project is dedicated to the story of a pedagogue, the founder-director of the innovative youth center in Sevan Anush Badalyan, who advises the newcomers not to be afraid of implementing new ideas.
YEREVAN, JULY 11, ARMENPRESS: The 40-year-old Anush Badalyan founded a center on the area of her former house in Sevan, which is an innovation for the resort town. The financing was provided by her brother living in Russia Husik Badalyan. “When we began constructing the building, we had not yet known what to found there. But as the time passed, we understood that in Sevan there is not a place, a center, where children can come and spend their time there”, - remembers Anush Badalyan.
The opening of the center took place in September 2012. There is a primary school, a cafeteria and a children playing hall at the center. Alcohol and smoking are prohibited at the cafeteria. The center is for children under the age of 14 and a sports gym and a beauty salon were equipped for the adults.
Anush Badalyan educates the 4-6-year-old pupils of the center in accordance with the methods of the Mkhitar Sebastatsi Educational Complex. The center is attended by 20-25 children. The education is paid but affordable. The Sevan people, as stated by Anush, began understanding the advantages of the paid quality education. The children are provided with food, stationary at the center.
The founder-director of the center Anush Badalyan, having 11 employees, notes that it is very easy to start a business in our country, but it is very difficult to develop and stabilize it. “The taxes and duties are many and complicated”, - said Badalyan. The pedagogue advises the newcomers not to be afraid of implementing new ideas.
On April 5 2013 Anush Badalyan was rewarded with the “Best woman benefactor” award in the framework of the Armenia’s Prime Minister Awards “Best Businesswoman 2013”. (THE FULL VERSION OF THE ARTICLE IS AVAILABLE IN ARMENIAN)
The success story and photos provided by the Small and Medium Entrepreneurship Development National Center of Armenia