Բերրիության ու բարեկեցության տոն. Հայ առաքելական եկեղեցին հուլիսի 7-ին տոնում է Վարդավառը
ԵՐԵՎԱՆ, 5 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայ առաքելական եկեղեցինhուլիսի 7-ինտոնում է հայկական ազգային Վարդավառի կամ Ծաղկող վարդի տոնը, որը բերրիության ու բարեկեցության տոնն է: Այս մասին հուլիսի 5-ին հրավիրված ասուլիսում ասաց Թովմաս քահանա Անդրեասյանը: «Վարդավառի տոնին նույնիսկ ինձ վրա են ջուր ցողում, ինչին շատ մեծ սիրով եմ վերաբերվում: Նույնը խորհուրդ եմ տալիս նաև բոլորին և կոչ եմ անում այն տոնելիս իրար սիրով ու հարգանքով վերաբերվել»,-«Արմենպրես»-ի տեղեկացմամբ` ասաց քահանա Անդրեասյանը:
Լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ քահանան, անդրադառնալով տոնի սկզբնավորմանը, ասաց, որ այն շատ հին պատմություն ունի: «Վարդավառն առաջացել է ամռան տապից պաշտպանվելու համար: Ամռանը երբ երաշտ էր լինում, մարդիկ աստվածներից անձրև ու ջուր էին խնդրում, որպեսզի և իրենք չտանջվեն, և բերքն առատ լինի: Հետագայում այն սկսվեց նշվել որպես մեղքերի թողության և հաշտեցման օր: Տոնը նշվել է 4-րդ դարից. Հայաստանի` քրիստոնեությունն ընդունելուց հետո Գրիգոր Լուսավորիչն այն ընդգրկեց հայկական եկեղեցական տոնացույցում»,-պատմեց քահանան` հավելելով, որ Վարդավառը ներկայացվել է որպես Տիրոջ Փոխակերպման տոն: Ընդունված է, որպեսզի այդ օրը միմյանց վրա ջուր ցողեն, ինչը բուժիչ է և մաքրում է մարմինն ու հոգին:
Վարդավառը կամ Քրիստոսի Պայծառակերպությունը Հայ Առաքելական Եկեղեցու հինգ տաղավար տոներից է։ Տոնը նշվում է Սուրբ Զատիկից 98 օր հետո` հունիսի 28-ից օգոստոսի 1-ն ընկած ժամանակահատվածում։ Տոնի պատմությունը գալիս է դեռևս հեթանոսական ժամանակներից։ Հնում Վարդավառի տոնը կապում էին հայկական դիցարանիջրի, սիրո, պտղաբերության ու գեղեցկության աստվածուհի Աստղիկիհետ։ Վարդավառի տոնը նշվում էր ժողովրդական մեծ հանդիսություններով։ Աստղիկին վարդեր էին նվիրում, աղավնիներ էին բաց թողնում և միմյանց վրա ջուր ցողում։ Ջուր ցողելու սովորությունը պահպանվել է նաև մեր օրերում։

YEREVAN, JULY 5, ARMENPRESS: Armenian Apostolic Church on July 7 celebrates Armenian national Vartavar holiday which is a holiday of fertility and prosperity. About this said Tovmas priest Andreasyan during a press conference on July 5. “During Vratavar even I take part in the events with pleasure and drenched with water. I advise everyone to love and respect each other when celebrating this holiday,” said priest Andreasyan, reports “Armenpress”.
During the press conference the priest reverberating to the formation of the holiday, said that it has very old history. “Vartavar was formed in order to be protected from hot weather during summer. When there were not rains in summer people asked for rain and water from gods. Later it began to celebrated as a day of remission of sins. The holiday has been celebrated since the 4th century. It was included among Christian holidays,” said the priest.
Vartavar is a festival inArmeniawhere people of all ages drench each other with water. Its name is a derivative from “vard” in Armenian, which stands for “rose” inEnglish. Although now aChristiantradition, Vardavar's history dates back topagantimes. The ancient festival is traditionally associated with the goddessAstghik, who was the goddess of water, beauty, love and fertility. The festivities associated with this religious observance of Astghik were named “Vartavar” becauseArmeniansoffered her roses as a celebration, this is why it was celebrated in the harvest time. Vardavar is currently celebrated 98 days (14 weeks) afterEaster. During the day of Vardevar, people from a wide array of ages are allowed to douse strangers with water. It is common to see people pouring buckets of water from balconies on unsuspecting people walking below them. The festival is very popular among children as it is one day where they can get away with pulling pranks. It is also a means of refreshment on the usually hot and dry summer days of July.