Տիգրան Սարգսյանը հանդիպել է «Էրնսթ ընդ Յանգ» գլոբալ կազմակերպության հայազգի բարձրաստիճան ներկայացուցիչներին
ԵՐԵՎԱՆ, 29 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ:ՀՀ Վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը Հայաստանի ազգային գրադարանում հանդիպել է աուդիտորական և խորհրդատվական ծառայություններ մատուցող «Էրնսթ ընդ Յանգ» գլոբալ կազմակերպության հայազգի բարձրաստիճան ներկայացուցիչներին:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ կառավարության տեղեկատվության եւ հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից, ողջունելով հանդիպման մասնակիցներին՝ կառավարության ղեկավարը մանրամասն ներկայացրել է Հայաստանի տնտեսական վիճակն ու կառուցվածքը, անդրադարձել մեր երկրի առջև ծառացած խնդիրներին, հարկային, մաքսային ու այլ ոլորտներում իրականացվող բարեփոխումներին, ստվերի կրճատմանը և այլն:
Այդ առումով, վարչապետը նշել է, որ առաջին հերթին քայլեր են ձեռնարկվում խոշոր ձեռնարկությունների գործունեությունը թափանցիկ և վերահսկելի դարձնելու համար: «Ընդ որում, նրանց վերաբերյալ տեղեկատվությունը պետք է հասանելի լինի ոչ միայն պետական մարմիններին, այլև հասարակությանը: Մենք տպագրում ենք խոշոր ձեռնարկությունների կողմից վճարված հարկերը և հանրությունը կարողանում է վերահսկել նրանց: Այսուհետ, ՀՀ-ում հինգ մլն դոլարից ավելի շրջանառություն ունեցող ձեռնարկությունները պարտավոր են հրապարակել իրենց տարեկան ֆինանասական հաշվետվություններն աուդիտորական եզրակացությամբ: Այդ ուղղությամբ առաջին քայլերն ենք դեռևս անում»,- ասել է Տիգրան Սարգսյանը՝ ավելացնելով, որ ոլորտն ամբողջութամբ կանոնակարգելու համար դեռևս պետք է ներդնել օրենսդրական նոր մեխանիզմներ:
Վարչապետը նշել է, որ կառավարության հաջորդ կարևորագույն խնդիրը բիզնեսի և քաղաքականության տարանջատումն է: «Այստեղ էլ առաջին քայլերն ենք ձեռնարկել՝ պարտադրելով ՀՀ 500 բարձրաստիճան պաշտոնատար և նրանց փոխկապակցված անձանց ներկայացնել իրենց ունեցվածքի և եկամուտների մասին հայտարարգրեր, դրանք դարձնել հրապարակային, որոնց հանրությունը նույնպես կարող է ծանոթանալ: Այսպիսի միջոցառումներով փուլ առ թուլ փորձում ենք քաղաքական գործիչների և խոշոր բիզնեսի գործունեությունը դարձնել հրապարակային, ստեղծել զսպող մեխանիզմներ, որպեսզի քաղաքական գործիչներն իրենց պաշտոնական դիրքը չօգտագործեն անձնական շահերի համար»,- ասել է Տիգրան Սարգսյանը:
Կառավարության վարչապետը պատասխանել է նաև հանդիպման մասնակիցների հարցերին, անդրադարձել տնտեսության տարբեր ճյուղերի և քաղաքացիական հասարակության զարգացման ուղղությամբ իրականացվող քայլերին:
«Էրնսթ ընդ Յանգ» ընկերությունն իր գործունեությունը Հայաստանում սկսել է 2008 թվականից: Այն հայաստանյան հաճախորդներին առաջարկում է ընկերության կողմից համաշխարհային շուկայում մատուցվող ծառայությունների ամբողջական ցանկը, այն է՝ աուդիտորական, հարկային և իրավաբանական, գործարքների ուղեկցման և խորհրդատվական ծառայություններ: Երևանյան գրասենյակում աշխատում է 40 մասնագետ: Ամբողջ աշխարհում ընկերությունն ունի 167 հազար բազմազգ աշխատակիցներ:

Тигран Саркисян встретился с высокопоставленными армянскими представителями глобальной организации «Эрнст энд Янг»
Премьер-министр Армении Тигран Саркисян встретился в Национальной библиотеке с высокопоставленными армянскими представителями глобальной организации «Эрнст энд Янг», предоставляющей аудиторские и консультативные услуги.
Как сообщили Арменпресс из управления по связям с общественностью и СМИ правительства РА, глава правительства детально изложил структуру и состояние экономики Армении, представил существующие проблемы, ход реформ в налоговой и таможенной сферах, сокращение тени и др.
Премьер отметил, что в первую очередь прилагаются усилия к тому, чтобы сделать деятельность крупных предприятий контролируемой и прозрачной. «Информация о них должна быть доступна не только для госорганов, но и общественности. Мы публикуем данные о выплаченных крупными предприятиями налогах, и общественность может проследить за этим. Отныне в Армении предприятия с оборотом более 5 млн долларов обязаны публиковать годовые финансовые отчеты с аудиторским заключением. В этом направлении делаются первые шаги», - сказал Тигран Саркисян, добавив, что для окончательного наведения порядка в отрасли нужны новые законодательные механизмы.
Премьер отметил, что другой важнейший вопрос – дифференциация бизнеса и политики. «Здесь также предприняты первые шаги: 500 высокопоставленных чиновников и связанные с ними лица обязаны представить декларации о своем имуществе и доходах, причем сделать это публично, чтобы общественность могла ознакомиться с ними. Так, шаг за шагом, поэтапно деятельность представителей политики и крупного бизнеса станет открытой, будут созданы механизмы сдерживания, дабы эти лица не использовали свое служебное положение в личных целях», - сказал Тигран Саркисян.
Премьер ответил также на вопросы участников, касающиеся мер по развитию гражданского общества.
Организация «Эрнст энд Янг» начала свою деятельность в Армении в 2008г. Армянским клиентам она предлагает полный пакет услуг, которые компания представляет на мировом рынке: аудит, сопровождение налоговых и юридических сделок, консультации. В ереванском офисе работают 40 специалистов. Во всем мире компанию представляют 167 тысяч сотрудников разных национальностей.