Հայկական Կարմիր խաչը 100 միլիոն դրամի օգնություն կցուցաբերի կարկուտից տուժած համայնքներին
ԵՐԵՎԱՆ, 14 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայկական Կարմիր խաչի ընկերությունը 100 միլիոն դրամի օգնություն կցուցաբերի կարկուտից տուժած համայքների բնակիչներին: Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ընկերության մամուլի ծառայությունից, հետևելով իր մարդասիրական առաքելությանը և ելնելով Կարմիր խաչի ու Կարմիր մահիկի հիմնարար սկզբունքներից` ընկերությունն ակտիվ գործունեություն է սկսել աղետից տուժած համայնքներին մարդասիրական օգնություն տրամադրելու համար: Այդ նպատակով ՀԿԽԸ-ն դիմել է Կարմիր խաչի և Կարմիր մահիկի ընկերությունների միջազգային ֆեդերացիայի Արտակարգ իրավիճակներին արձագանքման հիմնադրամին: Ընկերության դիմումն ստացել է դրական արձագանք եւ Արմավիրի մարզի 14 համայնքների 4000 բնակչի սննդի և հիգիենիկ պարագաների փաթեթներ տրամադրելու համար մոտ 100 միլիոն ՀՀ դրամ կամ` 224 400 շվեյցարական ֆրանկ է տրամադրվել:
Բնակիչներն տրամադրվելիք յուրաքանչյուր փաթեթի պարունակությունը հաշվարկված է բավարարելու տուժած ընտանիքների 3 ամսվա սննդի և հիգիենիկ պարագաների կարիքները: ՀԿԽԸ-ի կողմից, հաշվի առնելով միջազգային չափորոշիչները, մշակվել են բաշխման սկզբունքները, յուրաքանչյուր փաթեթի պարունակությունը և շահառուների ընտրության սկզբունքները՝ առավել խոցելիներին աջակցելու համար: Մարդասիրական օգնության բաշխումը նախատեսվում է իրականացնել 2013 թվականի հուլիսի առաջին շաբաթվանից:
Մայիսի 12-17-ը տեղի ունեցած աղետալի կարկուտը մեծ վնաս հասցրեց Արմավիրի մարզի 46 համայնքների: ՀՀ Գյուղատնտեսության նախարարության և Արմավիրի մարզի արտակարգ իրավիճակների հետևանքների գնահատման հանձնաժողովի հաշվետվությունների համաձայն` ամբողջովին կամ մասնակի վնասվել են 46 համայնքների գյուղատնտեսական դաշտերը և այգիները, տուժել է 12 800 ընտանիք, իսկ վնասի մոտավոր չափը կազմել է 25.268.56 մլրդ. ՀՀ դրամ կամ 60 մլն. ԱՄՆ դոլլար:

Armenian Red Cross Society to allocate 100 million AMD to hail-affected communities
YEREVAN, JUNE 14, ARMENPRESS: The Armenian Red Cross Society will allocate 100 million AMD to the population of the hail-affected communities. As Armenpress was reported by the ARCS Press Department, the Armenian Red Cross Society launched very serious activities to provide humanitarian aid to the hail-affected communities. About 100 million AMD or 224,400 Swiss Francs were transferred to provide 4,000 people from 14 communities with packages with food and hygienic products.
Every package of the humanitarian aid is to satisfy the needs of the hail-affected families for three months. The distribution of the humanitarian aid will be carried out since the first week of July 2013.
The heavy hail, fell in the Republic of Armenia on May 12-17, caused great damages to 46 communities of the Armavir Marz. According to the reports of the Ministry of Agriculture of the Republic of Armenia and the Consequences Evaluation Commission of the Emergency Situations of the Armavir Marz, the fields and gardens of 46 communities were damaged fully or partially. 12,800 families suffered from the hail and the average sum of the damages makes about 25,268,56 billion AMD or 60 million USD.
The Armenian Red Cross Society is a humanitarian organization with the mission toreduce vulnerability of the population through mobilization of the power of humanity, to be prepared to cope with situations, which may cause vulnerability among the population, to provide essential support by assisting people made vulnerable by harsh socio-economic conditions.
The primary goal of the Armenian Red Cross Society is to prevent and alleviate human suffering, regardless of nationality, race, gender, religious, class affiliation and political views.