Doing Business: Հաջողակ կին գործարարի համար բիզնեսում չկան անհաղթահարելի խոչընդոտներ
Փոքր եւ միջին ձեռնարկատերերի մասին«Արմենպրես»-ի ակնարկների շարքի հերոսը ՀՀ վարչապետի «Լավագույն կին գործարար» մրցանակաբաշխության «Լավագույն կին նորարար, նախաձեռնող» մրցանակին արժանացած թրենինգային և խորհրդատվական ընկերության հիմնադիր Արևիկ Սարգսյանն է, ով սկսնակներին և ապագա գործարարներին խորհուրդ է տալիս գործը սկսելուց առաջ անպայման գործարար գիտելիքներ ձեռք բերել:
ԵՐԵՎԱՆ, 13 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Արևիկ, Լիլիթ և Աննա անունով ընկերուհիները 1994 թվականին միավորվել և ստեղծել են այսօր Հայաստանում հայտնի «ԱՐԼԻԱՆ» թրենինգային և խորհրդատվական ընկերությունը: Գաղափարը եղել է Արևիկ Սարգսյանինը: Նրա եղբայր Արսենն ընկերության հիմնադրումից երկու տարի առաջ Մոսկվայից ուղարկել էր հանրային կապերի մասին Սեմ Բլեքի հեղինակած գրքերից մեկը: «Գիրքը շատ հետաքրքրեց ինձ: Այն ժամանակ բոլորիս համար մարկետինգ, PR և նման հասկացությունները դեռ նոր էին: Երբ ես իմ շրջապատում առաջարկում էի ստեղծել բիզնես խորհրդատվական կազմակերպություն, բոլորը ծիծաղում էին, թե` երկրում բիզնես չկա, ի՞նչ բիզնես խորհրդատվական կազմակերպության մասին է խոսքը»,- հիշում է 47-ամյա Արևիկ Սարգսյանը:
Առաջին պատվերը, որն էլ դարձել է ընկերությունը գրանցելու և կնիքը ձեռք բերելու առիթը, եղել է Արմենիա (ներկայում` Մարիոթ) հյուրանոցի համար հանրային կապերի խորհրդատվական ծրագիրը: Դրանից հետո ավելացել են թե ծառայությունների շրջանակը և թե պատվիրատուների քանակը: Հանրային կապերին գումարվել են սոցիոլոգիական հետազոտությունը, բիզնես խորհրդատվությունը, դասընթացները և այլ ծառայություններ:
Ընկերության հպարտությունն է նաև պետական գերատեսչությունների հետ սերտ գործակցությունը: Արդեն մի քանի տարի «ԱՐԼԻԱՆԸ» Զբաղվածության պետական ծառայություն գործակալության հետ գործընկերության շրջանակում Հայաստանի գործազուրկների համար իրականացնում է վերապատրաստման դասընթացներ Երևանում և մարզերում:
2013թ. ապրիլի 5-ին հենց դասընթացների ոլորտի նորարարությունների համար Արևիկ Սարգսյանին շնորհվել է ՀՀ վարչապետի «Լավագույն կին գործարար» մրցանակը` «Լավագույն կին նորարար, նախաձեռնող» անվանակարգում: Որպես կին գործարար` Արևիկ Սարգսյանը չի առանձնացնում բարդությունները կանանց և տղամարդկանց համար. «Դրանք ընդհանուր են բոլորի համար: Բիզնեսում չկան անհաղթահարելի խոչընդոտներ»,- վստահ է Սարգսյանը: Սակայն, ըստ նրա, կա մի երևույթ, որը ոչ թե բարդություն կամ խոչընդոտ է, այլ պարզապես տհաճ հայ իրականության համար: «Հաճախ մեր ընկերությունները նախընտրում են արտասահմանյան բրենդային ընկերություններին վճարել շատ բարձր գին` անտեսելով մեր տեղական ընկերությունների ծառայությունները: Սակայն իրականում այդ բրենդային ընկերությունների մատուցած ծառայությունների որակը ոչ թե առավել չէ, այլ նույնիսկ որոշ առումներով զիջում է մեր մատուցած ծառայություններին»,- արձանագրում է փորձառու գործարարը:
Սկսնակներին և ապագա գործարարներին Արևիկ Սարգսյանը խորհուրդ է տալիս գործը սկսելուց առաջ անպայման ստանալ գործարար գիտելիք: Ըստ նրա, որքան էլ որևէ մեկն ունենա մասնագիտական գիտելիք, բիզնես սկսելուց առաջ պետք է ստանալ նաև բիզնեսը վարելու գիտելիքը և հմտությունները: «Բիզնես դասընթացների ժամանակ տեղի է ունենում կարևորագույն մի բան, որը այլ պարագայում տեղի չի ունենում: Կոտրվում է վախը: Մարդ ձեռք է բերում հատկություններ, ինչը սովորաբար այլ վայրերում, տեղի չի ունենում: Ասում են` գործարարներն այլ մարդկանցից տարբերվում են ժպիտով, բայց դա դեմքի ժպիտը չէ, այլ ներքին հոգեվիճակը»,- շեշտում է դասընթացների մասնագետ Արևիկ Սարգսյանը:
Արևիկ Սարգսյանը դասավանդում է Հայաստանի պետական ճարտարագիտական համալսարանում: Նա ռադիոյի և կապի ֆակուլտետում ուսանողներին սովորեցնում է ալեհավաքներ պատրաստելու և նախագծելու տեխնիկան: Նրա նախաձեռնությամբ երիտասարդ գիտնականների, ասպիրանտների ու ուսանողների համար Ճարտարագիտական համալսարանում ստեղծվել է նորարարության և ձեռներեցության դպրոց: Նա նաև Հայաստանի մեծահասակների կրթության ասոցիացիայի նախագահն է:
Արևիկ Սարգսյանն ունի որդի, ապրում է մոր` Մերի Սարգսյան-Հերունու հետ: Տիկին Մերին աշխարհահռչակ գիտնական Պարիս Հերունու քույրն է: Լեզվաբան է, պատրաստել և իրականացրել է «ԱՐԼԻԱՆԻ» դասընթացներից մեկը` «Վաճառքի լեզուն» խորագրով: Արևիկ Սարգսյանի խոսքով` ժամանակի ընթացքում իր հիմնադրած ձեռնարկությունը դարձել է ընտանեկան բիզնես. այնտեղ է աշխատում նաև եղբայրը` Արսեն Սարգսյանը: Նա ասում է, որ Սեմ Բլեքի գիրքը քրոջն ուղարկելով` չի ենթադրել, որ այն կարող է դառնալ նոր գործի հիմնադրման առիթ: «Երբ ես իմացա, որ Արևիկն ընկերություն է հիմնադրել, Եվրոպայում էի աշխատում, աշխատանքս ավարտեցի և վերադարձա Հայաստան ու միացա Արևիկին»,- հիշում է Արսեն Սարգսյանը: Գործի ապագայի հանդեպ լավատեսական է տրամադրված: Խորհրդատվական դաշտը խոշոր ներդրում չի պահանջում, ասում է, դու վաճառում ես քո գիտելիքը` առանց ֆինանսական լուրջ ներդրում անելու:

Doing Business: Для успешной женщины-предпринимателя не существует непреодолимых препятствий в бизнесе
Doing Business: Для успешной женщины-предпринимателя не существует  непреодолимых препятствий в бизнесе
Очередная героиня одной из бизнес-историй в рамках спецпроекта информационного агентства Арменпресс - Doing Business – основатель тренинговой и консультативной компании, удостоенная премии премьер-министра Армении «Лучшая женщина-предприниматель» в номинации «Лучшая женщина-новатор, инициатор» Аревик Саргсян, которая советует начинающим, прежде чем создавать свое дело, ознакомиться с «азами» бизнеса.
Три подруги – Аревик, Лилит и Анна - в 1994 году объединились и создали уже известную сегодня в Армении тренинговую компанию «АРЛИАН». Инициатором была Аревик Саргсян. Ее брат – Арсен – за два года до создания этой компании прислал из Москвы одну из книг Сэма Блека об общественных связях. «Книга меня заинтересовала. В то время для всех нас понятия «маркетинг», PR и другие подобные термины были внове. Когда я в своем окружении предлагала создать консультативную компанию, все надо мной смеялись: какой бизнес. Когда в стране нет бизнеса, о какой консультативной компании по бизнесу может идти речь», - вспоминает 47-летняя Аревик Саргсян.
Первый заказ, который, собственно, и побудил к регистрации и приобретению печати, поступил на консультативную программу для гостиницы «Армения», в настоящее время «Марриотт-Армения». Затем круг услуг расширился, увеличилось и число заказчиков: к общественным услугам прибавились социологические исследования, бизнес- консультации, курсы переподготовки.
Компания гордится своим сотрудничеством и с государственными ведомствами. Уже несколько лет «АРЛИАН» в рамках сотрудничества с агентством «Государственная служба занятости» организует для безработных курсы переподготовки в Ереване и областях Армении.
5апреля 2013 года Аревик Саргсян была присуждена премия премьер-министра Армении «Лучшая женщина-предприниматель» в номинации «Лучшая женщина-новатор, инициатор» Аревик Саргсян не разделяет трудности на «женские» и «мужские». «Они общие для всех. В бизнесе не существует непреодолимых препятствий», - считает она. Правда, к этому она не причисляет препятствия, характерные для армянской действительности. «Зачастую наши компании предпочитают платить зарубежным брендовым компаниям очень высокие суммы, игнорируя услуги местных компаний, хотя не всегда их услуги отличаются лучшим качеством, в некоторых случаях они даже уступают нашим, отечественным», - отметила предприниматель
Начинающим, будущим предпринимателям Аревик Саргсян советует, прежде чем начинать свое дело, ознакомиться с «азами» бизнеса. «Курсы бизнеса дают необходимые знания и избавляют от разных «страхов». Говорят, предприниматели отличаются от других людей улыбкой, но это не просто улыбка, она говорит о внутреннем душевном состоянии», - замечает Аревик Саргсян.
Аревик Саргсян преподает в Государственном инженерном университете - на факультете радио и связи. По ее инициативе для молодых ученых, аспирантов и студентов здесь создана школа инноваций и бизнеса. Она является также председателем Ассоциации образования для взрослых.
Аревик Саргсян живет с матерью и сыном. Мать - Мери Саргсян-Геруни - сестра всемирно известного ученого Париса Геруни. Она языковед, автор одного из курсов «АРЛИАН» - «Язык продаж». По словам Аревик, со временем ее бизнес стал семейным бизнесом, здесь работает и ее брат Арсен, который говорит, что. посылая сестре книгу Сэма Блека, и не предполагал, что это может стать импульсом к созданию нового дела.
«Когда я узнал, что Аревик создала компанию, я работал в Европе, завершив там свои дела, вернулся в Армению и присоединился к своей сестре», говорит Арсен. Он довольно оптимистично смотрит на будущее этого бизнеса, ведь консультативное «поле» не требует крупных инвестиций: ты продаешь свои знания без серьезных финансовых вложений.