Եվրոպական տարբեր երկրներից ժամանած երիտասարդներ Դիլիջանում մասնակցել «Աշխատում ենք աշխատանք գտնելու ուղղությամբ» դասընթացին
Եվրոպական տարբեր երկրներից ժամանած երիտասարդներ  Դիլիջանում  մասնակցել «Աշխատում ենք աշխատանք գտնելու ուղղությամբ» դասընթացին
ԵՐԵՎԱՆ, 20 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Դիլիջան քաղաքում մայիսի 10-ից 18-ը անց է կացվել «Երիտասարդների գործազրկություն: Աշխատում ենք աշխատանք գտնելու ուղղությամբ» դասընթացը: Դասընթացին շրջանակներում Դիլիջան էին ժամանել 35 երիտասարդներ Եվրոպական մի շարք երկրներից՝ Իտալիայից, Ֆրանսիայից, Ռումինիայից, Բուլղարիայից, Լատվիայից, Էստոնիայից, Բելառուսից, Ուկարինայից, Վրաստանից, Մոլդովայից, Չեխիայի Հանրապետությունից, Թուրքիայից և Հայաստանից:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին Հայ առաջադեմ երիտասարդություն ՀԿ մամուլի ծառայությունից, դասընթացը նպատակ էր հետապնդում երիտասարդներին զինել աշխատաշուկայում հեշտությամբ ներգրավվելու փորձով, գիտելիքներով և հմտություններով: Եվրոպական Հանձնաժողովի «Երիտասարդությունը շարժման մեջ» ծրագրի շրջանակներում կազմակերպված դասընթացի շրջանակներում 7 աշխատանքային օրերի ընթացքում երիտասարդները կիսվել են գործազրկության վերաբերյալ իրենց կարծիքներով ու գաղափարներով, ինչպես նաև սովորել ինքնակենսագրություն և մոտիվացիոն նամակներ գրելու տեխնիկան, աշխատանքային հարցազրույցի պատրաստվելու հմտությունները, քննարկել, թե ինչպես կարելի է կամավորությունը օգտագործել որպես աշխատաշուկա մտնելու միջոց:
Դասընթացի շրջանակերում անցկացվող վարժությունների, եվրոպական լավագույն փորձի քննարկման, երիտասարդների գործազրկության վերաբերյալ փորձի փոխանակման միջոցով նախաձեռնության հեղինակները ցանկանում են խրախուսել և ոգեշնչել երիտասարդներին հետագայում իրենց երկրներում միջոցներ ձեռնարկել և օգնել այլ գործազուրկ երիտասարդներին աշխատանք գտնելու հարցում:

Young people from European countries attended classes in Dilijan
YEREVAN, MAY 20, ARMENPRESS. From 10th to 18th of May Dilijan city hosted 35 young people from various European countries such as Italy, France, Romania, Bulgaria, Estonia, Belarus, Ukraine, Georgia, Moldova, Czech Republic, Turkey and Greece.
The Press Service of the Armenian Progressive Youth NGO informed "Armenpress" that the young people have arrived in Armenia to take part in «Youth Unemployment: Work on Work» TC (Training Course) which has been organized by Armenian Progressive Youth NGO in the frames of Youth in Action programme financed by European Commission.
It's not a secret that today youth unemployment is a major issue not only in Armenia, but also in various European countries. Young people representing different organizations arrived in Armenia to discuss the topic of youth unemployment and to suggest their solutions to the problem, who also work on developing youth employment programmes in their own countries.
The main objective of the training course was to equip the young people with necessary experience, knowledge and skills to get easily involved in the job market.
The young people shared their ideas and opinions on youth unemployment during 7 working days as well as learned the techniques of writing a CV/resume and motivation letters, prep skills for a job interview, discussed the ways of using volunteering as a means of getting into job market etc..
The training course attempted to raise young people's initiative, creative, entrepreneurial and working spirit through the active participation of experts and participants.
Through different exercises, discussions about the best European practices and exchange of experience about youth unemployment, the organizers wanted to encourage and inspire the young people to take steps and help other unemployed youngsters to find a job in their home countries in future.