ԱԺ նախագահ Հովիկ Աբրահամյանն ուղերձ է հղել Հաղթանակի եւ խաղաղության տոնի առթիվ
ԵՐԵՎԱՆ, 8 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԱԺ նախագահ Հովիկ Աբրահամյանն ուղերձ է հղել Հաղթանակի եւ խաղաղության տոնի առթիվ: Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ԱԺ հասարակայնության եւ տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչությունից, ուղերձում նշվում է.«Սիրելի հայրենակիցներ, ջերմորեն շնորհավորում եմ Հաղթանակի եւ խաղաղության տոնի առթիվ:Խորհրդանշելով տարբեր ժամանակների մեր հաղթանակները՝ այս տոնը միաժամանակ միավորում է տարբեր սերունդների՝ վկայելով նրանց բոլորի համար ընդհանուր՝ հայրենիքի նկատմամբ անշահախնդիր սիրո եւ նվիրումի, անկոտրում ոգու, սեփական ուժերին հավատալու եւ ապագայի հանդեպ վստահության մասին:
Մինչեւ անցյալ հարյուրամյակի վերջի ազգային ազատագրական պայքարի զարթոնքը ունեինք պատերազմի վետերանների մեկ սերունդ՝ ի դեմս Երկրորդ համաշխարհային ու Հայրենական պատերազմի մասնակից մեր հերոս հայրերի ու պապերի: 20-րդ դարի ութսունականների ավարտին ծնունդ առավ վետերանների երկրորդ սերունդը՝ հանձինս արցախյան ազատամարտի հաղթողների, ովքեր կրկնեցին իրենց ավագ սերնդակիցների հերոսությունը եւ կրկին փաստեցին հայոց բազկի ու մտքի ուժի անպարտելիությունը: Պատերազմ չցանկանալով՝ նրանք բոլորն էլ մարտնչում էին հանուն հայրենիքի, հանուն հաղթանակի եւ հանուն խաղաղության, ինչի գագաթնակետը դարձավ Շուշիի ազատագրումը:
Սիրելի հայրենակիցներ, մեր հաղթական ձեռքբերումները, երեկվա ու այսօրվա հերոսների անձնազոհության ու նվիրումի բոլոր դրսեւորումները, նրանց հիշատակներն ու կենդանի օրինակները մեզ մղում են նոր հաղթանակների: Կրկին շնորհավորում եմ այս փառավոր տոնի առթիվ՝ վստահ ու համոզված, որ միասին հաստատակամորեն շարունակելու ենք կառուցել ավելի ուժեղ, ավելի ապահով ու բարեկեցիկ հայրենիք՝ Հայաստանի, Արցախի ու Սփյուռքի եռամիասնությամբ»:

Hovik Abrahamyan issued address on Victory and Peace Day
YEREVAN, MAY 8, ARMENPRESS. The Chairman of the National Assembly of the Republic of Armenia Hovik Abrahamyan issued address on the occasion of the Victory and Peace Day. The Media and Public Relations Department of the National Assembly of the Republic of Armenia informed "Armenpress" that the address runs as follows:
I warmly congratulate you on Victory and Peace Day.
Symbolizing our victories of different times, at the same time this holiday unites different generations, witnessing of their selfless love and devotion for all of them, steadfast spirit towards common Motherland, believing in their own forces and confidence towards future.
Before the revival of the national liberation struggle of the last century we had a generation of war veterans in the person of our hero fathers and grandfathers, who participated in the World War II and Patriotic War. At the end of the 80s of the 20th century the second generation of the veterans was born in the person of the winners of the Artsakh liberation battle, who repeated the heroism of their senior winners and again documented the invincibility of Armenian arm and the force of thought. Being against the war they were all fighting for the Motherland, for the victory and for peace, and its culmination was the liberation of Shushi.
Our victorious achievements, all manifestations of self-devotion of yesterday's and today's heroes, their memories and living examples drive us to new victories. I again congratulate you on this glorious holiday, being sure and convinced that together we'll resolutely continue to build stronger, more secure and welfare Motherland with tripartite unity of Armenia, Artsakh and Diaspora."