ԱՄՆ-ն գնել է Հայաստանից արտահանված ամբողջ մեղրը
ԵՐԵՎԱՆ, 2 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետությունից բնական մեղրի արտահանման ծավալները 2013-ի առաջին եռամսյակում նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ ավելացել են 66,6 տոկոսով: Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ կառավարությանն առընթեր պետական եկամուտների կոմիտեից, 2013-ի առաջին եռամսյակում Հայաստանից արտահանվել է 2 տոննա մեղր` 2012-ի նույն ժամանակահատվածի 1,2 տոննայի դիմաց: 2013-ին արտահանված մեղրի ընդհանուր մաքսային արժեքը 20 հազար դոլար է կազմել, իսկ ողջ խմբաքանակն ԱՄՆ է ուղարկվել:
Հայաստանի մեղվաբույծների միության նախագահ Թելման Նազարյանը«Արմենպրես»­-ի հետ զրույցումնշեց, որ մեղրի գլխավոր բերքը ստացվում է հուլիսի 1-ից հետո:
Նազարյանըմեղրի ծավալների մասին խոսելիս նշեց, որ բերքի քանակը կախված է եղանակային պայմաններից, մեղուների հիվանդացության մակարդակից, նաեւ այլ հանգամանքներից: Օրինակ, լորենին Հայաստանի նախալեռնային գոտիներում, Տավուշի եւ Լոռու մարզում, ծաղկում է հունիսի 25-ից հետո: «Եթե այդ շրջանում մի քանի անգամ ուժեղ անձրեւ կամ կարկուտ է լինում, լվանում է ծաղիկների ամբողջ բերքը»,- ասաց մեղվաբույծը՝ հավելելով, որ տեղումների անընդմեջ կրկնությունից հնարավոր է 15-20 օր բերք չլինի: Անբարենպաստ պայմաններին գումարվում են նաեւ մեղուների վարակիչ տարբեր հիվանդությունները՝ նոզեմատոզը, ամերիկյան, եվրոպական փտախտը: «Օրինակ` եվրոպական փտախտի դեպքում մեղուն շատ դժվար բերք կտա, իսկ ստացված մեղրն էլ ուտել չի լինի»,- ասաց Մեղվաբույծների միության նախագահը:
2013-ի առաջին եռամսյակում Հայաստանից ԱՄՆ արտահանման ընդհանուր ծավալները կազմել են 23 միլիոն 750 հազար 300 դոլար: 2012-ին Հայաստանից արտահանվել է 16,8 տոննա մեղր: 2012-ին ՀՀ-ից արտահանման ընդհանուր ծավալները կազմել են 1 միլիարդ 428 միլիոն դոլար:

Соединенные Штаты скупили весь мед, предусмотренный на экспорт из Армении
Объемы экспорта натурального меда из Армении в первом квартале 2013 года, по сравнению с тем же периодом прошлого года, увеличились на 66,6 %. Как сообщили Арменпресс в Комитете по госдоходам при правительстве Армении, в январе-марте этого года Армения экспортировала 2 т меда против 1,2 т за аналогичный период прошлого года. Общая таможенная стоимость экспорта меда в 2013 году составила 20 тысяч долларов. Вся партия армянского меда была направлена в США.
Как отметил председатель Союза пчеловодов Армении Тельман Назарян, основной урожай меда собирается с 1 июля. Коснувшись в беседе с Арменпресс ожиданий, связанных с урожаем меда в этом году, он отметил, что это зависит от погодных условий, уровня заболеваемости пчел и других факторов. К примеру, липы в предгорных районах Армении – в Тавушской и Лорийской областях – расцветают после 25 июня. «Если в этот период будут дожди или град, то это «смоет» все цветы», - сказал он, добавив, что в случае обильных осадков урожая может не быть в течение 15-20 дней.
В первом квартале 2013 года общий объем экспорта армянского меда в США составил 23 млн 750 тысяч 300 долларов. В 2012 году из Армении было экспортировано 16,8 т меда. Общий объем экспорта из Армении в прошлом году составил 1 млрд 428 млн долларов.