Քոլին Դևիսի հիշատակին նվիրված համերգի հասույթի մի մասը կնվիրաբերվի «Նվիրիր կյանք» հիմնադրամին
ԵՐԵՎԱՆ, 27 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի պետական երիտասարդական նվագախումբը՝ գեղարվեստական ղեկավար և գլխավոր դիրիժոր Սերգեյ Սմբատյանի ղեկավարությամբ, Արամ խաչատրյան համերգասրահում կներկայանա իր հերթական համերգով: Որպես մենակատար հանդես կգա բազմաթիվ միջազգային փառատոների դափնեկիր, Հայաստանի Հանրապետության վաստակավոր արտիստ, թավջութակահար Արամ Թալալյանը: Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին Հայաստանի երիտասարդական հիմնադրամի հասարակայնության հետ կապերի ծառայությունից,համերգը նվիրվում է անգլիացի մեծանուն դիրիժոր Քոլին Դևիսի հիշատակին, ում ղեկավարությամբ ուսանել է Սերգեյ Սմբատյանը Լոնդոնի երաժշտական թագավորական ակադեմիայում։
Համերգի ժամանակ կհնչեն Դմիտրի Շոստակովիչի (Սիմֆոնիա թիվ 6), Կամիլ Սեն-Սանսի (Թավջութակի կոնցերտ թիվ 1), Մորիս Ռավելի (Վալս, խորեոգրաֆիկ պոեմ) ստեղծագործությունները։
Թավջութակահար Արամ Թալալյանը հայտնի հայ երաժիշտների` Հենրիխ և Գերոնտի Թալալյանների դինաստիայի երրորդ ներկայացուցիչն է: Ավարտելով Յեյլի համալսարանի մագիստրատուրան և ասպիրանտուրան որպես թավջութակահար և սիմֆոնիկ նվագախմբի դիրիժոր` Թալալյանը վերադառնում է Հայաստան: Սկսած 1997թ-ից դասավանդում է Երևանի Կոմիտասի անվան պետական կոնսերվատորիայում: Հանդիսանում է «Երևանյան Բարոկ» և «Թալալյան եղբայրներ» ալտի-թավջութակի փառատոների գեղարվեստական ղեկավարն ու հիմնադիրը: 2010թ-ից Արամ Թալալյանը գլխավորում է Երևանում Գաֆեսճէան արվեստների կենտրոնի դասական երաժշտության համերգների շաբաթական շարքը: 1998թ-ից ղեկավարում է նաև հինավուրց և ժամանակակից երաժշտության նվագախումբը: 2000-2009թթ. հանդիսացել է Կոմիտասի անվան կվարտետի թավջութակահարը: Հանդես է եկել այնպիսի նշանավոր երաժիշտների հետ, ինչպիսիք են Քլոդ Ֆրանկը, Յո Յո Ման, Վլադիմիր Սպիվակովը, Յապ Շրյոդերը, Դիմուտ Պոպպենը, Ջեսսի Լևինը, Քրիստոֆեր Սթեմբրիջը, Էմին Խաչատուրյանը, Լևոն Չիլինգիրյանը և այլոք: Ա. Թալալյանը Հայաստանի Հանրապետության վաստակավոր արտիստ է, միջազգային փառատոների դափնեկիր, հայ և արտասահմանյան կոմպոզիտորների` թավջութակի, կամերային և նվագախմբային մի քանի տասնյակ ստեղծագործությունների նախաձեռնողը և առաջին կատարողը: Պարբերաբար հանդես է գալիս ԱՊՀ-ի, Հյուսիսային և Հարավային Ամերիկաների, Եվրոպայի և Մերձավոր Արևելքի երկրներում: 2009թ. դաշնակահարուհի Ջուլիետա Վարդանյանի հետ համատեղ հիմնադրել է Ars Lunga դուետը, որում ծավալում է ակտիվ համերգային գործունեություն և աշխատում թավջութակի և դաշնամուրի համար «Հայ կամերային երաժշտության անթոլոգիա» ձայնագրությունների շարքի ստեղծման վրա: 2012թ-ին դուետը արժանացել է Մոսկվայի կոմպոզիտորների միության Ոսկե շքանշանի:
Համերգի յուրաքանչյուր գնված տոմսի արժեքի 10%-ը նվիրաբերվելու է «Նվիրի´ր կյանք» բարեգործական հիմնադրամին, որն իր ամբողջ ներուժն ուղղում է քաղցկեղով և արյան հիվանդություններով տառապող հայ մանուկների կյանքի փրկությանը:

Часть сбора от концерта памяти Колина Дэвиса будет перечислена фонду «Подари жизнь»
29-го апреля в 19.00 в концертном зале Арама Хачатуряна состоится концерт Государственного молодежного оркестра Армении во главе с художественным руководителем и главным дирижером Сергеем Смбатяном. Солист – лауреат многочисленных международных фестивалей, заслуженный артист РА, виолончелист Арам Талалян.
Как сообщили Арменпресс из пресс-службы Молодежного фонда Армении, концерт посвящается памяти известного британского дирижера Колина Дэвиса, под руководством которого Сергей Смбатян учился в Королевской академии музыки в Лондоне.
В концерте прозвучат произведения Дмитрия Шостаковича (Симфония No. 6), Камиля Сен-Санса (Концерт для виолончели No.1), Мориса Равеля (Вальс, Хореографическая поэма).
Арам Талалян–представитель третьего поколения династии известных армянских музыкантов Генриха и ГеронтияТалалянов. Окончив магистратуру и аспирантуру Йельского университета (США) по классам виолончели и симфонического дирижирования, А. Талалянвернулся в Армению.
С 1997 года преподает в Ереванской государственной консерватории имени Комитаса. Является художественным руководителем и основателем альтово-виолончельного фестивалей «Ереванское Барокко» и «Братья Талаляны».
В 2010-2011гг. руководил еженедельной серией концертов классической музыки Центра искусств Гафесчян в Ереване. Также с 1998 года руководит оркестром старинной и современной музыки. С 2000-2009гг. являлся виолончелистом квартета имени Комитаса. Выступал с такими выдающимися музыкантами, как Клод Франк, ЙоЙоМа, Владимир Спиваков, Яп Шредер, ДимутПоппен, Джесси Левин, Кристофер Стембридж, Эмин Хачатурян, Левон Чилингирян и другие.
А. Талалян - заслуженный артист Армении, лауреат международных конкурсов, инициатор и первый исполнитель нескольких десятков виолончельных, камерных и оркестровых произведений армянских и зарубежных композиторов. Неоднократно выступал в странах СНГ, Северной и Южной Америки, Европы и Ближнего Востока.
В 2009 году совместно с пианисткой Джульеттой Варданян А. Талалян основал дуэт ArsLunga, с которым активно концертирует и работает над созданием серии звукозаписей «Антология армянской камерной музыки» для виолончели и фортепиано. В 2012 году дуэт был удостоен Золотой медали Союза композиторов Москвы.
10% стоимости каждого купленного билета будут перечисленыблаготворительному фонду «Подари жизнь», потенциал которого направлен на борьбу за спасение жизни детей с заболеваниями крови и больных раком.