Ցեղասպանության 100-ամյակին ընդառաջ ավելացել է հայկական ջարդերով հետաքրքրվող օտարազգիների թիվը. Դեմոյան
Ցեղասպանության 100-ամյակին ընդառաջ ավելացել է հայկական ջարդերով  հետաքրքրվող օտարազգիների թիվը. Դեմոյան
ԵՐԵՎԱՆ, 19 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Գիտական թեզեր ու աշխատություններ գրելու նպատակով Ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտին դիմողների թիվը տարեցտարի ավելանում է, ինչը պայմանավորված է ցեղասպանության 100-ամյա տարելիցին ընդառաջ հետաքրքրության ավելացման եւ երեւույթի միջազգային հնչեղությամբ, միջազգային լրատվամիջոցների պարբերաբար անդրադարձով: Ինչպես«Արմենպրես»-ի հետ զրույցում նշեց Ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտի տնօրեն Հայկ Դեմոյանը, դիմողները երիտասարդներ են աշխարհի տարբեր երկրներից: «Մեզ համար շատ զարմանալի էր, որ մեզ դիմում են նույնիսկ Մեքսիկայից, Շվեյցարիայից, Ավստրալիայից, Ֆինլանդիայից և այլ երկրներից: Սակայն զարմանալի է նաև այն, որ երբեք չեն դիմում Ռուսաստանից: Ունենալով այդքան մեծ հայկական համայնք, ռեսուրսներ ու հնարավորություններ` ռուս երիտասարդները երբեք հայտեր չեն ներկայացնում»,- ասաց Դեմոյանը: Նա նշեց նաև, որ հայտ ներկայացնող երիտասարդները գրեթե միշտ լինում են օտարազգի:
Դեմոյանը վստահ է, որ եթե ֆինանսական խնդիրներ չլինեին, ավելի շատ հայտեր կարելի էր ընդունել, քանի որ դրսից հետաքրքրությունն, իսկապես, մեծ է: «Մենք արդեն ունենք վեց կրթաթոշակ ստացած անձիք, ովքեր պարբերաբար հետաքրքրվում,զբաղվում են թեմայով, ուսումնասիրում են մեր նյութերը»,- ասաց նա:
Ցեղասպանության թանգարանի տնօրենը տեղեկացրեց, որ չկա մի օր, որ արտերկրից նոր նյութ չհայտնվի: Թանգարանի ղեկավարությունը նախընտրում է բնօրինակը ցանկացած եղանակով` ձեռքբերումների, գնումների, փոխանակումների և այլն: «Դա կարող է լինել լուսանկար, ձեռագիր հուշ, շքանշան, դրոշմանիշ կամ օրիգինալ թերթ հայերի կոտորածների մասին»,- թվարկեց Դեմոյանը` հավելելով, որ նման նմուշներ հիմնականում բերվում են ԱՄՆ-ից, Եվրոպայից, եղել են անեւ Հայաստանից:
Հայոց Ցեղասպանության թանգարանը բացվել է 1995 թվականին, երբ նշվում էր Հայոց ցեղասպանության 80-րդ տարելիցը:Ավելի քան տասնամյա գործունեության ընթացքում թանգարանը բազմաթիվ այցելուների է ընդունել, այդ թվում` դպրոցականների, ուսանողների և աննախադեպ թվով զբոսաշրջիկների, ինչպես տեղական, այնպես էլ արտասահմանից:Թանգարանն ապահովում է էքսկուրսիաներ հայերեն, ռուսերեն, անգլերեն, ֆրանսերեն, գերմաներեն լեզուներով:
1915-1923 թվականների ընթացքում Օսմանյան կառավարության կողմից իրականացված Հայոց ցեղասպանությունը որպես նախապես ծրագրավորված ու ամբողջությամբ իրագործված ցեղասպանական ակտ որակող փաստաթղթերի ամբողջական շարքը հսկայական է` ականատեսների վկայություններ, օրեքներ, բանաձևեր և բազմաթիվ նահանգների ու միջազգային կազմակերպությունների որոշումներ:Ապրիլի 24-ը, որպես Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակի օր նշվում է 1920-ական թվականներից:

В преддверии 100-летия Геноцида армян наблюдается повышенный интерес к армянским погромам со стороны международного сообщества: Демоян
Число обращений в Музей-институт Геноцида армян в связи с подготовкой научных диссертаций или монографий на эту тему с каждым годом увеличивается, что, безусловно, связано с повышенным интересом к событиям 1915 года, международным резонансом на эту тему, публикациями международных СМИ в преддверии 100-летия Геноцида армян.
Как сказал в беседе с Арменпресс директор музея-института Айк Демоян, причем. чаще обращаются молодые исследователи из разных стран. «Удивляют обращения из Мексики, Швейцарии, Австрии, Финляндии и других стран, но еще больше удивляет то, что не наблюдается подобного интереса к этой теме в России - в стране с крупной армянской общиной, ресурсами и возможностями. Российская молодежь ни разу к нам не обращалась», - подчеркнул Демоян. Как правило, за «консультациями» сюда обращаются иностранцы.
Демоян уверен, что при отсутствии финансовых проблем можно было бы принимать больше заявок, тем более, что интерес извне. Действительно, велик «Мы имеем уже 6 стипендиатов, которые периодически обращаются к нам, интересуются новыми материалами на эту тему, занимаются их исследованием», - сказал директор Музея-института Геноцида армян.
По словам Демояна, не проходит и дня без обнаружения новых материалов. Руководство музея, конечно, предпочитает оригиналы – путем купли-продажи, обмена, дара. «Это могут быть фотографии, рукопись, орден, марка или оригинал газеты об армянских погромах. В основном, они поступают из США, Европы, бывает. и из Армении», - сказал он.
Музей-институт Геноцида армян был создан в Ереване (в Цицернакаберде) в 1995 году, когда отмечалось 80-ая годовщина геноцида. За эти годы музей принял множество посетителей - школьников, студентов, туристов и. конечно же, правительственные, государственные делегации, в том числе и международного уровня. Музей обеспечивает проведение экскурсий на армянском, русском, английском, французском, немецком языках.
В Музее-институте Геноцида армян хранится и исследуется колоссальное количество документов, свидетельств очевидцев, резолюций и законов, законопроектов, решений многочисленных штатов и международных организаций, подтверждающих факт заранее спланированной и планомерно осуществленной в отношении армян программы правительства Османской империи в 1915-1923 годах - Геноцида армян.