Doing Business. Դիզայներ Լիլիթ Մարգարյանը` հաջողված բիզնեսի, ոլորտի խնդիրների եւ հայ աստղերի մեծամտության մասին
Փոքր եւ միջին ձեռնարկատերերի մասին«Արմենպրես»-ի ակնարկների շարքի հերոսը նկարիչ-մոդելավորող, ՀՀ վարչապետի կողմից «Լավագույն կին գործարար» մրցանակին արժանացած Լիլիթ Մարգարյանն է, ով ներկայացնում է խիզախ ու հաջողակ կնոջ իր պատմությունը:
ԵՐԵՎԱՆ, 18 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: «Ես միշտ զարմացել եմ, երբ մարդիկ բուհում սովորելիս ասում են, թե չեն սիրում իրենց մասնագիտությունը և գիտակցաբար մի քանի տարի անցկացնում են այնտեղ: Իսկ ես միշտ սիրել եմ և բնականաբար, ավարտելուց հետո պետք է աշխատեի այդ մասնագիտությամբ»,- ասում է նկարիչ-մոդելավորող, «L L Moda» ընկերության ղեկավար Լիլիթ Մարգարյանը: Նա 1993 թ. ավարտել է Մոսկվայի Կասիգինի անվան տեքստիլ ակադեմիան: Մարգարյանը հիշեց, որ այդ ժամանակ Հայաստանը թեթև արդյունաբերության ոլորտում ուներ նկարիչ-մոդելավորողների կարիք: Երբ դեռևս Հայաստանի ԽՍՀ կրթության նախարարությունը նրան կրթության ուղեգիր էր տալիս, գերատեսչության ներկայացուցիչները Լիլիթի հայրիկին ասել էին, թե աղջկան կարմիր գորգերով են ընդունելու ...
«1988 թ. մեկնեցի, վերադարձա 1993 թ., արդեն այլ հայրենիք էր: Սկսվել էին այդ սարսափելի տարիները: Ոչինչ չկար, երբ վերադարձա: Բախվեցի դաժան իրականությանը, երբ ամենուրեք փակ էր ամեն ինչը: Բայց պետք էր ինչ-որ բանից սկսել»,- հիշում է Լիլիթ Մարգարյանը: Նա իր էսքիզներով սկսել է տարբեր վայրերում աշխատանք փնտրել: Մի քանի տարի որոնելուց հետո առաջարկ է ստացել Նադեժդա Սարգսյանից: Ասում է` մոդելային բիզնեսում շատերն են սկսում հենց շոու-բիզնեսի հետ աշխատելուց: Սարգսյանի հետ գործակցությունն ընդգրկել է միանգամից մի քանի հարյուր մոդելի հետ աշխատանքի պատվեր, որը նախատեսված է եղել Մոսկվայի Էստրադային թատրոնում «Հայեր» համույթի համերգի համար:
Դրանից հետո Մարգարյանն արդեն կազմակերպել է իր անհատական ցուցահանդեսներն ու աշխատել բազմաթիվ անհատ երգիչ-երգչուհիների հետ: Մինչև սեփական նորաձևության տան հիմնադրումը Լիլիթն աշխատել է բազմաթիվ դերձակների հետ. «Քաղաքում էլ դերձակ չէր մնացել, որի մոտ ես գնացած չլինեի»,- ժպտալով հիշում է նա: Իր նորաձևության տունը Լիլիթ Մարգարյանը հիմնել է 2000 թ.: Մինչև այդ նա աշխատել է տարբեր մոդելային ընկերություններում և մեծ ներդրում ունեցել դրանց կայացման գործում: Իր առջև մինչև հիմա դրած բոլոր խնդիրները կատարել է և համարում է, որ չկա որևէ բարձունք, որը չկարողանա նվաճել: Սակայն մոդելային բիզնեսի զարգացման ամենագլխավոր խոչընդոտը Լիլիթ Մարգարյանի կարծիքով` Հայաստանում թեթև արդյունաբերության ոլորտի թույլ զարգացած լինելն է: «Եթե ոլորտը զարգանա, մեր ձևավորած հագուստը կդառնա հասանելի բոլորի համար, և մարդիկ կսկսեն կրել նկարիչ-մոդելավորողների ձևավորած հագուստը»,- շեշտում է Մարգարյանը: Նա ասում է, որ Հայաստանի մոդելավորողները, այդ թվում և ինքը, պատրաստ են դրան, ունեն այդ ներուժը: Սակայն հսկա ոլորտը զրոյից ոտքի կանգնեցնելն իրենց ուժերից վեր է: «Մենք կախված ենք Թուրքիայից կտոր բերող առևտրականներից»,- տխրությամբ արձանագրում է Մարգարյանը:
Նա ևս մեկ բացասական երևույթ է արձանագրել: «Պարզվում է` մենք հագուստի համար վճարող ազգ ենք: Սկզբում հայտարարվում է, թե տնտեսությունը ճգնաժամի մեջ է, խնդիրներ կան: Բայց հետո պարզվում է, որ թանկարժեք հագուստի խանութներում հսկայական գումարներ են ծախսվում միայն պիտակի համար»,- ասում է նկարիչ-մոդելավորողը: Սակայն, ասում է, երբ հասնում է հայ մասնագետներին վճարելու և նրանց աշխատանքը գնաատելու պահը, շատերը երես են թեքում: «Համարում են, որ դու մի քանի աստիճան ցածր ես, որ հայ ես, որ դու ապրում ես այս քաղաքում, որ դու մատչելի ես, և քեզ տեսնում են, որ դու ժպտում ես իրենց և չես բարդացնում իրենց կյանքը: Ուրեմն դու շատ հասարակ ես: Քանի որ դու հասարակ ես, այդ դեպքում կարելի է քեզ ոչինչ չվճարել, կամ էլ` կոպեկներ: Օտարամոլությունը քայքայում է»,- նշում է Լիլիթ Մարգարյանը:
Մարդը կարող է որևէ հագուստի համար վճարել մոտ 1000 դոլար, այնինչ դրա իրական արժեքը չի գերազանցում 100 դոլարը: Իսկ նույն մարդը կարող է հայ մոդելավորողի զգեստի համար չցանկանա վճարել նույնիսկ 300 դոլար: Նույնը վերաբերում է նաև հայ աստղերին. «Արդեն օրինաչափություն է, երբ մեր երգիչների ու երգչուհիների զգեստը կարում են օտարերկրյա մոդելավորողները»,- ցավով նշում է Լիլիթ Մարգարյանը: Որպես ամենաթարմ օրինակ` նա նշում է «Անուշ» օպերայի վեջին բեմադրությունը, որի զգեստները ձևավորել է ֆրանսիացի մոդելավորողը: Լիլիթն առաջարկում է միջազգային մրցույթներից կամ միջոցառումներից առաջ, երբ Հայաստանը պետք է ներկայանա պատշաճ մակարդակով, հայտարարել համահայկական դիզայներական մրցույթ, որին կարող են մասնակցել նաև սփյուռքի հայ դիզայներները: Դրանից հետո թող ընտրեն լավագույն էսքիզները, որոնց հիման վրա կկարվեն համապատասխան զգեստները: «Հայաստանում կան կանայք, թեկուզ` հենց մեր կենտրոնի դերձակները, որոնք ոսկե ձեռքեր ունեն և նույնիսկ առանց զարգացած տեխնիկա ունենալու կարող են կարել հիասքանչ զգեստներ»,- ասում է Լիլիթը:
Այլ արատավոր երևույթ է որոշ հայ աստղերի մեծամտությունը: Ըստ Լիլիթ Մարգարյանի, որոշ աստղեր այնքան են մեծամտացել, որ ամենուրեք հայտարարում են, թե իրենց զգեստների հեղինակները ոչ թե մոդելավորողներն են, այլ հենց իրենք. «Ասում են` ես եմ որոշում, դիզայները կարում է: Մենք դիզայներներով որոշել ենք մի խումբ ստեղծել ու երգել, որ իրենք հասկանան, թե ինչքան վատ ենք մենք երգում: Միգուցե նրանք դրանից հետո հասկանան, որ սա մասնագիտություն է, որն անհրաժեշտ է սովորել»,- իր կարծիքն է հայտնում պրոֆեսիոնալ մոդելավորողը:
Լիլիթ Մարգարյանը «Լավագույն կին գործարար» ՀՀ վարչապետի 2013 թ. ապրիլի 5-ին մրցանակաբաշխության ընթացքում Ասիական զարգացման բանկի կողմից արժանացավ հատուկ մրցանակի: Նա իր շնորհակալությունը հայտնեց մրցանակի համար և նշեց, որ իրեն հաճելի է զգալ, որ երկար տարիների աշխատանքը նման գնահատականի է արժանացել:
Երկու երեխաների մայր Լիլիթ Մարգարյանն ասում է, որ միշտ զգացել է ընտանիքի աջակցությունը: Ամուսինը` «Թաթա Prodoction» ընկերության գլխավոր տնօրեն, Հանրային հեռուստաընկերության գործադիր տնօրենի տեղակալ Գրիգոր Նազարյանը, կարևոր ցուցադրությունների և բոլոր նախաձեռնությունները մեկնարկելիս միշտ եղել է նրա կողքին: Շատ է օգնում կազմակերպչական հարցերում` երաժշտության ընտրությունը, նկարահանումների կազմակերպումը և այլ հարցեր: Իսկ մնացած հարցերը լուծելիս Լիլիթ Մարգարյանը հիմնականում ապավինում է իր փորձին և գիտելիքին, որը կուտակել է 20 տարի Հայաստանի մոդելային բիզնեսում գործունեություն ծավալելու ընթացքում:
Հաջողության պատմությունը եւ լուսանկարները տրամադրել էՓոքր եւ միջին ձեռնարկատիրության զարգացման ազգային կենտրոնը

Doing Business: дизайнер Лилит Маргарян об успешном бизнесе, проблемах этой сферы и «роли» армянских звезд
Героиня сегодняшнего очерка о представителях малого и среднего бизнеса в рамках спецпроекта Арменпресс - Doing Business – художник-модельер Лилит Маргарян, удостоенная премии «Лучшая женщина-предприниматель» со стороны премьер-министра Армении, рассказывает свою историю смелой и успешной бизнес-леди.
«Я всегда удивлялась, когда мои сокурсники говорили о том, что не любят «избранную» ими специальность и тому, что они сознательно тратят несколько лет своей жизни на обучение в этом ненужном им вузе. Я же всегда любила свое дело и после окончания вуза сразу же стала работать по специальности», - говорит художник-модельер и руководитель компании «L L Moda» Лилит Маргарян.
В 1993 году она окончила Московскую академию текстиля имени Косыгина. В те годы, по ее словам, легкая промышленность Армении нуждалась в художниках-модельерах и даже направила ее на учебу, обещая встретить после окончания академии красной ковровой дорожкой в Ереване.
«В 1988 году я уехала в Москву, а когда вернулась – в 1993 году - то это уже была другая Армения. Самые тяжелые годы: все закрыто, никакие производства не работают. Но надо было с чего-то начинать», - вспоминает Лилит. И она начала со своими эскизами искать работу. Через несколько лет, наконец, получила предложение от известной певицы Надежды Саркисян. Говорят, что в модельном бизнесе многие начинают с работы со звездами шоу-бизнеса. Работа с Надеждой Саркисян обеспечила заказ сразу на несколько сот моделей для концерта ансамбля «Айер»(«Армяне») в московском Театре эстрады.
Затем Лилит Маргарян организовала персональную выставку своих моделей, работала со многими известными певцами и певицами. Но продолжала совершенствовать свое мастерство: до создания своего Дома моделей, она поработала и со многими портными, ателье. «В городе уже не осталось портных, с которыми я бы не работала», - шутя, вспоминает она.
И, наконец, Лилит Маргарян добилась своей цели: создала в 2000 году свой Дом моды и, по праву. считает, что нет вершин, которые она не в силах покорить.
Тем не менее существуют и объективные препятствия. Таким препятствием на пути развития модельного бизнеса Лилит Маргарян считает слабо развитую легкую промышленность. «Если эта сфера будет развиваться, то смоделированная нами одежда станет доступна всем и люди начнут носить одежду, созданную художниками-модельерами», - считает она. По ее словам, армянские модельеры, в том числе и она сама, готовы к этому, есть потенциал. «Но мы зависим и от торговцев, привозящих ткани из Турции», – с грустью заметила модельер.
И еще одно негативное обстоятельство.. «Получается, что мы достаточно платежеспособная нация, чтобы платить бешеные деньги за престижную одежду. Говорят, кризис, говорят, спад экономики… А потом выясняется, что в дорогих модных бутиках тратятся огромные суммы только за «бренд». А когда речь идет об одежде, созданной местными художниками –модельерами, то от нее воротят нос. Ведь все дело в престиже…
Это преклонение перед всем зарубежным, так называемым «брендовым», престижным, огорчает и унижает…
Люди могут платить за «тряпки» по 1200 долларов, хотя настоящая цена этим вещам не превышает и 100 долларов. И те же люди могут не захотеть заплатить армянскому модельеру каких-нибудь 300 долларов. Это касается и и армянских звезд…
Как правило костюмы им шьют иностранные модельеры». - с сожалением говорит Лилит Маргарян, в качестве примера рассказав о том, что для новой постановки оперы «Ануш» костюмы создавал французский модельер.
Лилит предлагает до проведения международных конкурсов или других статусных мероприятий объявлять всеармянский дизайнерский конкурс, в котором могли бы принять участие и армянские дизайнеры из диаспоры и выбрать в итоге лучшие эскизы. «В Армении есть женщины, к примеру. портнихи из нашего Дома моды, у которые «золотые» руки и они в состоянии создать, даже без соответствующих технических приспособлений, прекрасные наряды», -говорит Лилит.
Эту порочную практику Лилит Маргарян объясняет высокомерием представительниц армянского шоу-бизнеса, которые всюду говорят, что они сами придумали себе тот или иной наряд. По их словам , «они решают, что и как, а дизайнеры лишь исполняют их «проекты». «Мы решили дизайнерами тоже создать свою группу и петь, чтобы они, услышав, как мы плохо поем, поняли, что этой, как и любой другой специальности надо учиться», - говорит художник-модельер.
Лилит Маргарян во время церемонии присуждения премии «Лучшая женщина-предприниматель» премьер-министра Армении за 2013 год удостоилась специальной премии Азиатского банка развития. Она поблагодарила за оказанную ей честь и выразила радость по поводу того, что ее труд за многие годы, наконец, получил признание.
Лилит Маргарян как мать двоих детей призналась, что всегда чувствовала поддержку семьи. Ее супруг - генеральный директор компании «Тата Prodoction», зам.исполнительного директора Общественной телекомпании Григор Назарян - во время всех ее важных показов и инициатив всегда был рядом и поддерживал свою жену. Он много помогает ей и в организаторских вопросах: в подборе музыки к показам, проведении съемок и др.
Во всем остальном Лилит Маргарян полагается на свой опыт и умения, накопленные за 20 деятельности в модельном бизнесе Армеиии.