«Արմենպրես»-ը ներկայացնում է ԱՄՆ Մեյն նահանգի կողմից ԼՂ անկախությունը ճանաչող բանաձեւի տեքստն ամբողջությամբ
ԵՐԵՎԱՆ, 11 ԱՊՐԻԼ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: «Արմենպրես»-ը ներկայացնում է ԱՄՆ Մեյն նահանգի կողմից Լեռնային Ղարաբաղի անկախությունը ճանաչող բանաձեւի տեքստն ամբողջությամբ: Բանաձեւով դրա հեղինակները, ՄեյնիՆերկայացուցիչների պալատը եւ Սենատը կոչ են արել ԱՄՆ նախագահին եւ Կոնգրեսին` աջակցել ԼՂՀ ինքնորոշմանը:
Բանաձեւի տեքստը` ստորեւ:
«Մենք` Մեյն նահանգի 126 օրենսդիր մարմնի ներկայացուցիչներս, հավաքվել ենքպարբերականնստաշրջանիառաջին նիստինեւ ամենայն հարգանքով ներկայացնում ու դիմում ենք Միացյալ Նահանգների նախագահին և ԱՄՆ Կոնգրեսին` հետևյալ խնդրանքով`
- Հաշվի առնելով, որ Լեռնային Ղարաբաղը ցամաքով շրջափակված գոտի է Հարավային Կովկասում և պատմականորեն եղել է հայկական տարածք, բնակեցված է բացառապես հայերով և անջատվել է Հայաստանի կազմից Խորհրդային Միության դիկտատոր Իոսիֆ Ստալինի հրամանով 1921 թվականին և մտցվել նորաստեղծ Խորհրդային Ադրբեջանի վարչակազմ,
- Հաշվի առնելով, որ 1988 թվականի փետրվարի 20-ին նշանավորվել է Լեռնային Ղարաբաղի ազգային ազատագրական շարժմանը սկիզբը,
- Հաշվի առնելով, որ Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդավարական շարժումը ոգեշնչել է Խորհրդային Միության ժողովուրդներին` պայքար սկսել հանուն իրենց իրավունքների և ազատությունների` օգնելով ժողովրդավարություն հաստատել միլիոնավոր մարդկանց,
- Հաշվի առնելով, որ 1989 թվականին Միացյալ Նահանգների Սենատն իր աջակցությունն է հայտնել Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի ազատության օրինական ձգտումներին,
- Հաշվի առնելով, որ 1991 թվականի սեպտեմբերի 2-ին ժողովրդավարության հաստատման համաժողովրդական կամարտահայտության ժամանակ Լեռնային Ղարաբաղում ընտրված օրենսդիր մարմինը հայտարարել էժամանակի միջազգային նորմերին և գործող օրենսդրությանը համապատասխանԼեռնային Ղարաբաղի Հանրապետություն ստեղծելու մասին,
- Հաշվի առնելով, որ 1991 թվականի դեկտեմբերի 10-ի հանրաքվեի ժամանակ Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի ճնշող մեծամասնությունը կողմ է քվեարկել ԼՂ անկախությանը, և 1992 թվականի հունվարի 6-ին Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության ժողովրդավարական չափանիշերին համապատասխան ընտրված օրենսդրությամբ պաշտոնապես հայտարարել է իր անկախության մասին,
- Հաշվի առնելով, որ Ադրբեջանը լայնածավալ ռազմական ագրեսիա է ծավալել` ճնշելու ԼՂՀ ազգային-ազատագրական շարժումը, որն ավարտվել է 1994 թվականի հրադադարի պահպանման մասին համաձայնագրի ստորագրմամբ,
- Հաշվի առնելով, որ,որպես միջնորդ երկիր, Ռուսաստանի եւ Ֆրանսիայի հետ միասին, Միացյալ Նահանգները իր տեսլականն է արտահայտել Հարավային Կովկասում կայունության եւ խաղաղության վերաբերյալ, և որ Միացյալ Նահանգների անմիջական օգնությունըԼեռնային Ղարաբաղինմարդասիրական օգնության կարևոր աղբյուր է այդ հանրապետությունում հետպատերազմական վերականգնողական աշխատանքների համար,
- Հաշվի առնելով, որԼեռնային Ղարաբաղի Հանրապետությունն այժմ ունի ժողովրդավար ազգ` իր ազատ շուկայական տնտեսությամբ, և կենսունակ քաղաքացիական հասարակություն, անցկացրել է մի քանի նախագահական և խորհրդարանական ընտրություններ, որոնք բոլորն էլ միջազգային դիտորդների կողմից ազատ և արդար են որակվել,
Ուստի այժմ թող վճռված համարվի
- Որ մենք` Ձեզ խնդրանքով դիմողներս, խրախուսում և աջակցում ենք Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության ժողովրդի` որպես ազատ և անկախ ազգզարգանալու, իր քաղաքացիների իրավունքները երաշխավորելուշարունակական ջանքերը, որոնք հատուկ են ազատ և անկախ հասարակությանը,
- Որ մենք կոչ ենք անում և պահանջում ենք Միացյալ Նահանգների նախագահից և ԱՄՆ Կոնգրեսից` աջակցել Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության ինքնորոշմանը, ժողովրդավար անկախությանը, դրա կառուցողական ներգրավվածությանը միջազգային հանրության ջանքերին` հասնելու ռազմավարական առումով կարևոր այդ տարածաշրջանում անվտանգության հարցերի արդարացի և տևական լուծմանը,
Որ սույն բանաձևի համապատասխան օրինակները` պատճած ձևով վավերացված ԱՄՆ պետքարտուղարի կողմից, փոխանցվեն Միացյալ Նահանգների նախագահ հարգարժան Բարաք Հ. Օբամային, Միացյալ Նահանգների Սենատի նախագահին, Միացյալ Նահանգների Ներկայացուցիչների պալատի խոսնակին, ԱՄՆ-ում Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության գործող ներկայացուցիչ Ռոբերտ Ավետիսյանին և Մեյնի Կոնգրեսի պատվիրակության բոլոր անդամներին»:
Միացյալ Նահանգների Մեյն նահանգի Ներկայացուցիչների պալատը եւ Սենատը ապրիլի 10-ին համատեղ բանաձեւով ճանաչելենԼեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության (ԼՂՀ) անկախությունը:Բանաձեւը ներկայացրել է կոնգրեսական Սքոթ Համմանը (Հյուսիային Փորթլանդ)` կոնգրեսականներ Էյմ Գեթթայնի (Ուսթբրուք) եւ Ս. Գիդեոնի (Ֆրիիփորթ) օժանդակությամբ:
Մեյնը Միացյալ Նահանգների երրորդ նահանգն է արդեն, որ նման բանաձև է ընդունել:
2012 թվականի մայիսի 17-ինՌոդ Այլնդի Ներկայացուցիչների պալատն ընդունել է ԼՂ անկախությունը ճանաչող բանաձև: Իսկ 2012 թվականիօգոստոսի 6-ինՄասաչուսեթսիՆերկայացուցիչների պալատն է ընդունել նույնանման որոշում:

Арменпресс представляет полный текст принятой американским штатом Мэн и признающей независимость НКР резолюции
Арменпресс представляет полный текст резолюции, принятой американским штатом Мэн и признающей независимость Нагорно-Карабахской Республики. Авторы резолюции, Палата представителей и Сенат штата Мэн призвали президента и Конгресс США способствовать самоопределению Нагорно-Карабахской Республики.
Ниже представляем текст резолюции:
«Мы, 126 представителя законодательного органа штата Мэн, собрались на первое заседание периодической сессии и со всем уважением представляем и обращаемся к президенту и Конгрессу США со следующей просьбой:
- Учитывая, что Нагорный Карабах – окруженная сушей зона на Южном Кавказе, и исторически являлся армянской территорией, населен исключительно армянами и был отсоединен от Армении по приказу диктатора Советского Союза Иосифа Сталина в 1921 году и был включен в состав новосозданного Советского Азербайджана,
- Учитывая, что 20 февраля 1988 года ознаменовался как начало национально-освободительской борьбы Нагорного Карабаха,
- Учитывая, что демократическое движение Нагорного Карабаха воодушевило народов Советского Союза начать борьбу за свои права и свободы, помогая миллионам людей утвердить демократию,
- Учитывая, что в 1989 году Сенат США выразил свою поддержку законным стремлениям народа Нагорного Карабаха к свободе,
- Учитывая, что 2 сентября 1991 года избранный в Нагорном Карабахе во время демократического общенародного волеизъявления законодательный орган объявил в соответствии с международными нормами и действующему в то время законодательству о создании Нагорно-Карабахской Республики,
- Учитывая, что 10 декабря 1991 года во время референдума подавляющее большинство народа Нагорного Карабаха проголосовало за независимость Нагорного Карабаха, и 6 января 1992 года принятым в соответствии с демократическими критериями законодательством официально заявило о своей независимости,
- Учитывая, что Азербайджан начал широкомасштабную военную агрессию для подавления национально-освободительского движения Нагорно-Карабахской Республики, которая завершилась подписанием в 1994 году соглашением о соблюдении перемирия,
- Учитывая, что как страна-посредник, вместе с Россией и Францией, США выразила свое видение о стабильности и мире на Южном Кавказе, и непосредственную помощь США является важным источником для послевоенных восстановительных работ в этой республике,
- Учитывая, что Нагорно-Карабахская Республика сейчас имеет демократический народ со своей рыночной экономикой и жизнеспособное гражданское общество, провела несколько президентских и парламентских выборов, которые были оценены международными наблюдателями как свободные и справедливые,
Следовательно, пусть будет принято решенным
- что мы, обращающиеся к Вам с просьбой, поощряем и содействуем продолжительным усилиям народа Нагорно-Карабахской Республики по развитию как свободная и независимая нация, обеспечению прав своих граждан, которые присущи свободному и независимому обществу,
- что мы призываем и требуем от президента и Конгресса США содействовать самоопределению Нагорно-Карабахской Республики, демократической независимости, ее конструктивной вовлеченности в усилиях международной общественности, чтобы достичь справедливого и длительного решения вопросов безопасности в этом важном в стратегическом плане регионе,
- что соответствующие копии этой резолюции ратифицированные должным образом госсекретарем США будут переданы уважаемому президенту США Бараку Обаме, председателю Сената США, спикеру Палаты представителей США, действующему представителю Нагорно-Карабахской Республики в США Роберту Аветисяну и всем членам делегации Конгресса Мэна».
Палата представителей и Сенат американского штата Мэн 10 апреля совместной резолюцией признали независимость Нагорно-Карабахской Республики (НКР). Резолюцию представил конгрессмен Скотт Хамман при содействии конгрессменов Эйм Геттайн и С. Гидеона.
Мэн – третий штат США, который принял подобную резолюцию. 17 мая 2012 года Палаты представителей Род-Айленда приняла резолюцию, признающую независимость НКР. 6 августа 2012 Палата представителей Массачусетса также приняла подобное решение.