«Արմենպրես»-ը ներկայացնում է ԱՄՆ Մեյն նահանգի կողմից ԼՂ անկախությունը ճանաչող բանաձեւի տեքստն ամբողջությամբ
ԵՐԵՎԱՆ, 11 ԱՊՐԻԼ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: «Արմենպրես»-ը ներկայացնում է ԱՄՆ Մեյն նահանգի կողմից Լեռնային Ղարաբաղի անկախությունը ճանաչող բանաձեւի տեքստն ամբողջությամբ: Բանաձեւով դրա հեղինակները, ՄեյնիՆերկայացուցիչների պալատը եւ Սենատը կոչ են արել ԱՄՆ նախագահին եւ Կոնգրեսին` աջակցել ԼՂՀ ինքնորոշմանը:
Բանաձեւի տեքստը` ստորեւ:
«Մենք` Մեյն նահանգի 126 օրենսդիր մարմնի ներկայացուցիչներս, հավաքվել ենքպարբերականնստաշրջանիառաջին նիստինեւ ամենայն հարգանքով ներկայացնում ու դիմում ենք Միացյալ Նահանգների նախագահին և ԱՄՆ Կոնգրեսին` հետևյալ խնդրանքով`
- Հաշվի առնելով, որ Լեռնային Ղարաբաղը ցամաքով շրջափակված գոտի է Հարավային Կովկասում և պատմականորեն եղել է հայկական տարածք, բնակեցված է բացառապես հայերով և անջատվել է Հայաստանի կազմից Խորհրդային Միության դիկտատոր Իոսիֆ Ստալինի հրամանով 1921 թվականին և մտցվել նորաստեղծ Խորհրդային Ադրբեջանի վարչակազմ,
- Հաշվի առնելով, որ 1988 թվականի փետրվարի 20-ին նշանավորվել է Լեռնային Ղարաբաղի ազգային ազատագրական շարժմանը սկիզբը,
- Հաշվի առնելով, որ Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդավարական շարժումը ոգեշնչել է Խորհրդային Միության ժողովուրդներին` պայքար սկսել հանուն իրենց իրավունքների և ազատությունների` օգնելով ժողովրդավարություն հաստատել միլիոնավոր մարդկանց,
- Հաշվի առնելով, որ 1989 թվականին Միացյալ Նահանգների Սենատն իր աջակցությունն է հայտնել Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի ազատության օրինական ձգտումներին,
- Հաշվի առնելով, որ 1991 թվականի սեպտեմբերի 2-ին ժողովրդավարության հաստատման համաժողովրդական կամարտահայտության ժամանակ Լեռնային Ղարաբաղում ընտրված օրենսդիր մարմինը հայտարարել էժամանակի միջազգային նորմերին և գործող օրենսդրությանը համապատասխանԼեռնային Ղարաբաղի Հանրապետություն ստեղծելու մասին,
- Հաշվի առնելով, որ 1991 թվականի դեկտեմբերի 10-ի հանրաքվեի ժամանակ Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի ճնշող մեծամասնությունը կողմ է քվեարկել ԼՂ անկախությանը, և 1992 թվականի հունվարի 6-ին Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության ժողովրդավարական չափանիշերին համապատասխան ընտրված օրենսդրությամբ պաշտոնապես հայտարարել է իր անկախության մասին,
- Հաշվի առնելով, որ Ադրբեջանը լայնածավալ ռազմական ագրեսիա է ծավալել` ճնշելու ԼՂՀ ազգային-ազատագրական շարժումը, որն ավարտվել է 1994 թվականի հրադադարի պահպանման մասին համաձայնագրի ստորագրմամբ,
- Հաշվի առնելով, որ,որպես միջնորդ երկիր, Ռուսաստանի եւ Ֆրանսիայի հետ միասին, Միացյալ Նահանգները իր տեսլականն է արտահայտել Հարավային Կովկասում կայունության եւ խաղաղության վերաբերյալ, և որ Միացյալ Նահանգների անմիջական օգնությունըԼեռնային Ղարաբաղինմարդասիրական օգնության կարևոր աղբյուր է այդ հանրապետությունում հետպատերազմական վերականգնողական աշխատանքների համար,
- Հաշվի առնելով, որԼեռնային Ղարաբաղի Հանրապետությունն այժմ ունի ժողովրդավար ազգ` իր ազատ շուկայական տնտեսությամբ, և կենսունակ քաղաքացիական հասարակություն, անցկացրել է մի քանի նախագահական և խորհրդարանական ընտրություններ, որոնք բոլորն էլ միջազգային դիտորդների կողմից ազատ և արդար են որակվել,
Ուստի այժմ թող վճռված համարվի
- Որ մենք` Ձեզ խնդրանքով դիմողներս, խրախուսում և աջակցում ենք Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության ժողովրդի` որպես ազատ և անկախ ազգզարգանալու, իր քաղաքացիների իրավունքները երաշխավորելուշարունակական ջանքերը, որոնք հատուկ են ազատ և անկախ հասարակությանը,
- Որ մենք կոչ ենք անում և պահանջում ենք Միացյալ Նահանգների նախագահից և ԱՄՆ Կոնգրեսից` աջակցել Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության ինքնորոշմանը, ժողովրդավար անկախությանը, դրա կառուցողական ներգրավվածությանը միջազգային հանրության ջանքերին` հասնելու ռազմավարական առումով կարևոր այդ տարածաշրջանում անվտանգության հարցերի արդարացի և տևական լուծմանը,
Որ սույն բանաձևի համապատասխան օրինակները` պատճած ձևով վավերացված ԱՄՆ պետքարտուղարի կողմից, փոխանցվեն Միացյալ Նահանգների նախագահ հարգարժան Բարաք Հ. Օբամային, Միացյալ Նահանգների Սենատի նախագահին, Միացյալ Նահանգների Ներկայացուցիչների պալատի խոսնակին, ԱՄՆ-ում Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության գործող ներկայացուցիչ Ռոբերտ Ավետիսյանին և Մեյնի Կոնգրեսի պատվիրակության բոլոր անդամներին»:
Միացյալ Նահանգների Մեյն նահանգի Ներկայացուցիչների պալատը եւ Սենատը ապրիլի 10-ին համատեղ բանաձեւով ճանաչելենԼեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության (ԼՂՀ) անկախությունը:Բանաձեւը ներկայացրել է կոնգրեսական Սքոթ Համմանը (Հյուսիային Փորթլանդ)` կոնգրեսականներ Էյմ Գեթթայնի (Ուսթբրուք) եւ Ս. Գիդեոնի (Ֆրիիփորթ) օժանդակությամբ:
Մեյնը Միացյալ Նահանգների երրորդ նահանգն է արդեն, որ նման բանաձև է ընդունել:
2012 թվականի մայիսի 17-ինՌոդ Այլնդի Ներկայացուցիչների պալատն ընդունել է ԼՂ անկախությունը ճանաչող բանաձև: Իսկ 2012 թվականիօգոստոսի 6-ինՄասաչուսեթսիՆերկայացուցիչների պալատն է ընդունել նույնանման որոշում:

Armenpress presents the full text of resolution on recognition of Nagorno-Karabakh independence by U.S. Maine state
YEREVAN, APRIL 11, ARMENPRESS: Armenpress presents the full text of the resolution on recognition of Nagorno-Karabakh independence by USA Maine state. Through the resolution authors of it, the Maine House of Representatives and the Senate urged U.S. President and Congress to support NKR self-determination. The text of the resolution reads:
“WE, your Memorialists, the Members of the One Hundred and Twenty-sixth Legislature of the State of Maine now assembled in the First Regular Session, most respectfully present and petition the President of the United States and the United States Congress, as follows:
WHEREAS, Nagorno-Karabakh is a landlocked region in the South Caucasus and has historically been Armenian territory, populated by an overwhelming majority of Armenians, which was severed from Armenia by the Soviet dictator Joseph Stalin in 1921 and placed under newly created Soviet Azerbaijani administration; and
WHEREAS, February 20, 1988 marked the beginning of the national liberation movement in Nagorno-Karabakh; and
WHEREAS, the Nagorno-Karabakh democracy movement inspired peoples throughout the Soviet Union to stand up against tyranny and for their rights and freedoms, helping to bring democracy to millions and contributing to world peace; and
WHEREAS, in 1989, the United States Senate expressed support for the legitimate aspirations for freedom of the people of Nagorno-Karabakh; and
WHEREAS, on September 2, 1991, in a popular expression of democracy, the elected legislature of Nagorno-Karabakh declared the creation of the Nagorno-Karabakh Republic, in full compliance with then-existing legislation and international norms; and
WHEREAS, on December 10, 1991, the people of Nagorno-Karabakh voted overwhelmingly in a referendum in favor of the independence of the region and, on January 6, 1992, the democratically elected legislature of the Nagorno-Karabakh Republic formally declared independence; and
WHEREAS, Azerbaijan launched a full-scale military aggression to suppress the national liberation movement in the Nagorno-Karabakh Republic, which ended with the signing of a cease-fire in 1994; and
WHEREAS, as one of the mediators, along with Russia and France, the United States has expressed its vision for a stable and peaceful South Caucasus, and direct United States aid to Nagorno-Karabakh represents a vital source of humanitarian relief for post-war reconstruction in the republic; and
WHEREAS, the Nagorno-Karabakh Republic has built a democratic nation, with a free- market-oriented economy and a vibrant civil society, and has held several presidential and parliamentary elections, all praised by international monitors as free and fair; now, therefore, be it
RESOLVED: That We, your Memorialists, encourage and support the Nagorno-Karabakh Republic’s continuing efforts to develop as a free and independent nation in order to guarantee its citizens those rights inherent in a free and independent society; and be it further
RESOLVED: That We urge and request that the President of the United States and the United States Congress support the self-determination and democratic independence of the Nagorno-Karabakh Republic and its constructive involvement with the international community’s efforts to reach a just and lasting solution to security issues in that strategically important region; and be it further
RESOLVED: That suitable copies of this resolution, duly authenticated by the Secretary of State, be transmitted to the Honorable Barack H. Obama, President of the United States, to the President of the United States Senate, to the Speaker of the United States House of Representatives, to the Honorable Robert Avetisyan, Permanent Representative to the United States of the Nagorno-Karabakh Republic and to each Member of the Maine Congressional Delegation”.