Հալեպի հայկական թաղամասում տեղի ունեցած պայթյուններից մարդկային վնասներ չեն եղել
ԵՐԵՎԱՆ, 6 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հալեպի հայկական Նոր Գյուղ թաղամասի տարբեր վայրերում մարտի 5-ի երեկոյան երեք պայթյուններ են տեղի ունեցել: Այս մասին«Արմենպրես»-ի հետ զրույցում տեղեկացրեց Բերիո թեմի ազգային առաջնորդարանի մամուլի քարտուղար Ժիրայր Ռեյիսյանն` ավելացնելով, որ պայթյուններից մեկի հետեւանքով վնասվել է թաղամասի բնակելի շինություններից մեկի տանիքը եւ վերնահարկի բնակարանը: Ռեյիսյանի խոսքով` բարեբախտաբար մարդկային վնասներ չեն գրանցվել:«Երկար ժամանակ հայկական թաղամասերի ուղղությամբ ռումբեր չէին ընկնում, սակայն երեկ անակնկալ կերպով ռումբերը հասել են հայկական թաղամաս»,- նշեց մամուլի քարտուղարը` տեղեկացնելով, որ Հալեպի հայկական թաղամասերում այժմ կրակոցների եւ ռումբերի ձայներ չեն լսվում, համեմատաբար հանգիստ է, օրվա մեծ մասը կրկին էլեկտրականություն չկա:
Մարտի 5-ին տեղեկություն էր տարածվել, որ Թուրքիայի սահմանակից Ռակկա քաղաքում ընդդիմադիրները հսկողություն են հաստատել: Այդ կապակցությամբ Ռեյիսյանը նշեց, որ հեռախոսակապի անկանոն գործելու պատճառով տեղեկություններ չկան այնտեղ բնակվող հայերի, հայկական եկեղեցու կամ դպրոցի վերաբերյալ:
Հալեպում շուրջ մեկ տարի շարունակվող բախումների եւ անկարգությունների հետեւանքով 90 հալեպահայ է առեւանգվել:Գրեթե բոլորը, բացի մի քանի հայերից, ազատ են արձակվել փրկագին վճարելուց հետո: Բախումների հետեւանքով վիրավորված հալեպահայերի թիվը 87 է, իսկ զոհերի թիվը դեռ ճշտվում է: Հայտնի է, որ այն մոտ է չորս տասնյակին: Երկու զինծառայողներ` Խաժակ Աբելյանը եւ Ղազար Կարապետյանը, անհայտ կորած են համարվում մինչեւ այժմ:

YEREVAN, MARCH 6, ARMENPRESS: Three blasts occurred in Aleppo Armenian New Village district's various parts on March 5 evening. Berio National Primacy press secretary Jirayr Reisyan told Armenpress, the blasts left a roof of a building and one upper storey flat damaged. In the words of Reisyan fortunately no human losses were recorded. "For a long time we did not witness shelling in the Armenian districts, but yesterday's incident" press secretary stated. According to Reisyan currently no voices of shelling and gun shots are heard in the district, the atmosphere is relatively calm, meanwhile the district is deprived of the electricity for the greater part of the day.
Information has been released on March 5, according to which the rebels have asserted control in Syrian-Turkish bordering Rakka city. Due to the irregular operation of telephone communication there is still no news regarding Armenian Church and school, as well as our compatriots living there.
Over 90 Aleppo Armenians have already been kidnapped because of one year ongoing clashes in Aleppo. Fortunately the majority has been released. The number of wounded Armenians exceeds 87, the number of victims is being clarified. Presumably their number is about 4 dozen. Two servicemen Khajak Abelyan and Ghazar Karapetyan are missing till now.