Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության մասին ֆիլմից հուզվել էին անգամ ադրբեջանցիները. Ցվետանա Պասկալևա
ԵՐԵՎԱՆ, 5 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Լեռնային Ղարաբաղն ունի բոլոր պայմաններնո ու հնարավորություններն աշխարհին որպես անկախ պետություններկայանալու համար։«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ լրագրողների հետ մարտի 5-ի հանդիպման ժամանակ նշեց լրագրող, ռեժիսոր, սցենարիստ, կինովավերագրողների միջազգային ասոցիացիայի անդամ Ցվետանա Պասկալևան, եկել է ժամանակը, որ աշխարհն իմանա ղարաբաղյան դեպքերի մասին իրական փաստերը։ «Քանի դեռ վերքերը «տաք» են, պետք է փորձել լուծումներ գտնել, աշխարհին ցույց տալ առկա փաստերը։ Ադրբեջանը պետք է հասկանա, որ Ղարաբաղը ինքնիշան պետություն է»,- նշեց Պասկալևան։ Նա համոզված է, որ Լեռնային Ղարաբաղն ունի ասելիք, և Ադրբեջանը ստիպված կլինի լսել դա։
Անցյալ տարվանից Ցվետանա Պասկալևան սկսել է շրջագայություններն աշխարհի տարբեր երկրներում, որի ընթացքում ներկայացնում էր Լեռնային Ղարաբաղի մասին փաստավավերագրական ֆիլմեր։ Նրա խոսքով՝ յուրաքանչյուր քայլափոխին ստիպված է եղել պայքարել ադրբեջանցիների հակահայկական քարոզչության դեմ։ «Բայց հնարավոր չէր չնկատել երիտասարդ ադրբեջանցիների հայացքները, երբ Պրահայում ցուցադրեցինք «Կլինի՞ արդյոք Ղարաբաղի առավոտը» ֆիլմը։ Այս ֆիլմը ցույց էր տալիս, որ Ղարաբաղի բնակիչների համար չկա այլ ելք, քան պայքարելն ինքնիշխանության համար»,- ասաց Պասկալևան։ Նա համոզված է, որ ադրբեջանցիները չեն ցանականմում բացահայտ տեսնել իրականությունը, բայց հնարավոր չէր չնկատել մարդկանց արցունքները ֆիլմի ցուցադրության ժամանակ։
Ցվետանա Պասկալևան ճանաչված բուլղարացի լրագրող է, ռեժիսոր, սցենարիստ և ֆիլմերի օպերատոր: Ծնվել է Բուլղարիայի Նովա Զագորա քաղաքում: 1991 թվականից Ցվետանա Պասկալևան ղարաբաղյան խնդրին առնչվող մի շարք ֆիլմեր է նկարահանել, որոնց թվում` «Բարձունքներ, հույսեր» (1991թ.), «Կլինի՞ արդյոք առավոտ Ղարաբաղի վրա» (1992թ.), «Իմ սիրելի ողջեր և մեռածներ» (1993թ.), «Ղարաբաղի վերքերը» (1994թ.), «Իրենց հողի զինվորները» (1994թ.), «Լռություն» (1995թ.), «Հավատ և ոգի» (2001թ.):

Фильм о карабахском конфликте не оставил равнодушными даже азербайджанцев: Цветана Паскалева
Нагорный Карабах имеет все условия и возможности, чтобы предстать перед миром как независимое государство. Как сообщаетАрменпресс, на встрече с журналистами 5 марта журналист, режиссер, сценарист, член Международной ассоциации кинодокументалистов Цветана Паскалева выразила мнение, что настало время, чтобы международное сообщество узнало реальные факты о карабахских событиях.
«Азербайджан должен понять, что Карабах – суверенное государство и ему есть что сказать, а Азербайджану придется выслушать это», - убеждена Цветана Паскалева.
С прошлого года Паскалева путешествует по миру, представляя в разных странах свой документальный фильм о Нагорном Карабахе. По ее словам, на каждом шагу ей приходилось сталкиваться с антиармянской пропагандой со стороны азербайджанцев.
«Но невозможно было не заметить волнения молодых азербайджанцев во время показа в Праге фильма «Наступит ли утро над Карабахом». Этот фильм убедительно свидетельствует о том, что жители Карабаха не видят другого выхода, как продолжать бороться за свою свободу и суверенитет»,- сказала Паскалева.
Цветана Паскалева – известная болгарская журналистка – является режиссером, сценаристом и оператором своих фильмов. С 1991 года она сняла 7 фильмов о Карабахе: «Высоты, надежды» (1991), «Будет ли утро над Карабахом» (1992), «Дорогие мои, живые и мертвые» (1993), «Раны Карабаха» (1994), «Солдаты своей земли» (1994), «Затишье» (1995) и