Հալեպի հայկական թաղամասերում իրավիճակը համեմատաբար հանգիստ է
ԵՐԵՎԱՆ, 28 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հալեպի հայկական թաղամասերում իրավիճակը համեմատաբար հանգիստ է, թեպետ այլ թաղամասերում բախումները շարունակվում են: Այս մասին«Արմենպրես»-ի հետ զրույցում տեղեկացրեց Բերիո թեմի ազգային առաջնորդարանի մամուլի խոսնակ Ժիրայր Ռեյիսյանը` նշելով, որ փետրվարի 28-ի գիշերը ուժգին ռմբակոծությունների ձայներ էին լսվում: Ռեյիսյանը նաեւ տեղեկացրեց, որ էլեկտրականության ընդհատումները հաճախակի են դարձել, երեկ կեսօրից մինչեւ այժմ Հալեպը հոսանքազրկված է:
Մամուլի քարտուղարի խոսքով, Հալեպում բուռն բախումների կենտրոնում է հայտնվել պատմական Օմայան մզկիթը: Ընդդիմադիրները քանդել են մզկիթի հետեւի պարիսպը եւ փորձել ներխուժել, իսկ բանակն ամեն գնով փորձում է հետ մղել զինյալներին: Թեժ մարտերը դեռ շարունակվում են:
Հալեպում առեւանգված հայերին, Ռեյիսյանի տեղեկացմամբ, դեռ տեղեկություններ չկան:
ՄԱԿ-ի տվյալներով` Սիրիայում շուրջ 23 ամիս շարունակվող բախումների հետեւանքով զոհերի թիվը հասել է շուրջ 70 հազարի, այդ թվում զոհված հայերի թիվը գերազանցում է չորս տասնյակը:

The situation is relatively peaceful in Armenian districts
YEREVAN, FEBRAURY 28, ARMENPRESS: The situation is relatively calm in Aleppo Armenian districts, yet clashes are being orchestrated in other districts. Berio National Primacy press secretary Jirayr Reisyan told Armenpress, fierce voices of shelling were heard on February 28 night.
Reisyan informed the electricity breaks were of regular nature; the city lacks the electricity started from February 27 midday up to now. In the words of the press secretary mainly historical Omayan mosque was the hot bed of fierce clashes. The opposition representatives have destroyed the mosque's back wall and tried to invade, yet the army cared no efforts to push back the rebels. Hot clashes are ongoing. There are no news refer to kidnapped Armenians in the words of Reisyan.
According to UN data over 70 thousand people were killed due to 23 months ongoing clashes in Syria. The number of killed Armenians exceeds four dozen.