Ռուս փորձագետը Հայրիկյանի դեմ մահափորձի հետեւում «աշխարհաքաղաքական խաղացողների» չի տեսնում
ԵՐԵՎԱՆ, 16 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետության նախագահի թեկնածու Պարույր Հայրիկյանի դեմ կատարված մահափորձում նկատվում է ամենատարբեր ուժերի ազդեցություն:«Արմենպրես»-ի հետ զրույցում նման կարծիք հայտնեց ռուս քաղաքագետ, Միջազգային եւ ռազմավարական հետազոտությունների վաշինգթոնյան կենտրոնի փորձագետ Սերգեյ Մարկեդոնովը:
«Ասել, որ Հայրիկյանի վրա կատարված մահափորձն ինչ-որ կերպ ազդել է մյուս թեկնածուների եւ ֆավորիտ թեկնածուի` գործող իշխանության ներկայացուցչի վրա, չի կարելի: Այս ամենը հանգեցնում է քննարկման` ում էր այս ամենը ձեռնտու»,- ասաց նա: «Նա իրոք այնքան էլ հայտնի թեկնածու չէ, սակայն ունի մեծ վաստակ: Հայրիկյանն արտասովոր մարդ է, ով հետաքրքիր ճակատագիր ունի»,-նշեց նա:
Փորձագետի դիտարկմամբ` մահափորձի մեղավորներին փնտրելիս վարկածներ նշել չի կարող, քանի որ քննիչ չէ, սակայն որպես քաղաքագետ կարող է ասել` դա ձեռնտու չէր գործող իշխանություններին: «Ուղղակի այն պատճառով, որ բոլոր խաղաքարտերը նրանց ձեռքում են, եւ այն, որ Սերժ Սարգսյանը հաղթանակում է իրերի ներկա դասավորության պարագայում, պարզ էր դեռեւս վաղուց»,- ասաց նա:
Մարկեդոնովը չի կիսում ենթադրությունը, թե Հայրիկյանի մահափորձը ձեռնտու էր «ինչ-որ աշխարհաքաղաքական խաղացողների»: Նա հնարավոր համարեց, որ Հայաստանում, ինչպես եւ այլ հետխորհրդային երկրում կան տարբեր ոչ պաշտոնական ազդեցության խմբեր, որոնց մեջ կոնկրետ կուսակցություններ չկան, մարդիկ, ովքեր, այսպես ասած, փորձում էին փոքր-ինչ խաթարել գործող նախագահի իշխանության երկրորդ ժամկետը, ցույց տալ իրենց որոշակի եւ կոնկրետ նշանակությունը:
Մեկնաբանելով Հայրիկյանի հնչեցրած մեղադրանքը, թե մահափորձի մեջ «ռուսական իմպերիալիզմի» մեղքն է տեսնում, Մարկեդոնովը նկատեց. «Գիտեք` այլախոհ գործունեության նման փորձ ունեցող մարդը, սկսած նախորդ դարի 70-ական թվականներից, սովոր է փնտրել իրականության դեմիուրգների»: Նա հավելեց, որ հետխորհրդային տարածքում, իսկ Հայաստանում` համեմատաբար քիչ, Վրաստանում, Ադրբեջանում, Մերձբալթիկայում` առավել շատ, Ռուսաստանը դիտվում է իբրեւ խաղացող, ով սցենարներ է գծում:«Արդի աշխարհի մեծագույն խնդիրն այն է, որ իրականում սցենարային մոտեցում չկա: Ես դրանում խորապես համոզված եմ: Աշխատելով Ռուսաստանում, Արեւմուտքում` կարող եմ ասել, որ իրականում Վաշինգթոնի եւ Մոսկվայի քաղաքականությունը հաճախ կառուցվում է ուղղակի ինչ-ինչ ազդանշաններից եելնելով` իբրեւ արձագանք այդ ազդանշաններին: Վլադիմիր Պուտինը նստել եւ մտածում էր` ինչպես վերացնի Հայրիկյանին, ինչ է: Հայրիկյանն ինչով է խանգարում Պուտինին»,- զարմանքով նշեց նա:

YEREVAN, FEBRUARY 16, ARMENPRESS: Influence of the most different forces is noticeable in the assassination attempt against presidential candidate Paruyr Hayrikyan. This was noted by Russia political scientist, expert of Washington Center for Strategic and International Studies Sergey Markedonov in the interview with Armenpress.
“We cannot say that assassination attempt against Hayrikyan has somehow affected other candidates or the favorite candidate, representative of current office. All these bring to a discussion, who was interested in this?” he said. “He is indeed not so famous candidate, though has a great merit. Hayrikyan is an uncommon man, who has an interesting fate,” expert noted.
As Markedonov has noted, he is not able to form any version about the committer, as he is not an investigator, though, as a political expert, he assures it is not beneficial for incumbent government.
Markedonov doesn’t share the version of “geopolitical players” standing behind the crime committed against Hayrikyan. He considered to be possible the existence of some non-governmental groups, without any parties, consisting of individuals who try to prevent the second bid of incumbent president.
When commenting on the accusation of Hayrikyan, as if “Russian imperialism” is standing behind the crime, Markedonov has noted “You know, man which has such an experience of dissident activities is used to look for demiurges of reality”.
He added that on post-soviet territories, competitively less in Armenia, mainly in Georgia, Azerbaijan and Baltic States, Russia is considered to be a player which drafts the scenario. “The biggest issue of nowadays world is that there is no “scenario” approach. I am deeply assured in it. Working in Russia and West, I can say that in reality, policies of Washington and Moscow are usually built on some signals, being some kind of response to that signals. You think Vladimir Putin was sitting and thinking how to get rid of Hayrikyan?! How is Hayrikyan distracting Putin?” He noted with astonishment.