Տնտեսության վերականգնման առումով 2012-ը լավ տարի էր Հայաստանի համար. Ժան Միշել Հափի
ԵՐԵՎԱՆ, 1 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Տնտեսության վերականգնման առումով 2012-ը լավ տարի էր Հայաստանի համար՝ հաշվի առնելով ՀՆԱ-ի բարձր աճը, տնտեսության տարբեր ճյուղերի բարձր կատարողականը, հարկերի հավաքագրման ավելացումը:«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` փետրվարի 1-ին լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ իր այս գնահատումը ներկայացրեց Համաշխարհային բանկի հայաստանյան գրասենյակի ղեկավար Ժան Միշել Հափին:
Անդրադառնալով հարկային վերջին բարեփոխումներին, որոնք որոշ դժգոհություններ են առաջացրել փոքր ու միջին բիզնեսը ներկայացնող որոշ տնտեսվարողների մոտ, Հափին ընդգծեց, որ իրենք սերտորեն աշխատում ենք ՊԵԿ-ի հետ, որպեսզի ոչ միայն հարկային վարչարարության ֆիզիկական ենթակառուցվածքները բարելավվեն, այլեւ բարեփոխումներ ապահովվեն նաեւ մասնավոր հատվածի համար:
«Ոլորտում դեռ սողանցքեր, արդյունավետության, արդարացիության և թափանցիկության բարձրացման հարցեր կան: Սակայն հարկային վարչարարության բարեփոխումների ուղղությամբ աշխատանքները դեռ չեն ավարտվել»,-ասաց Հափին:
Խոսելով ՀԲ ավելի վաղ հնչեցրած գնահատականի մասին, թե Հայաստանում ամենաստվերոտ ոլորտներից մեկը հանքարդյունաբերությունն է, Ժան Միշել Հափին հիշեցրեց, որ ՀՀ-ն ընդերքօգտագործմանն առնչվող օրենսդրական ակտերը միջազգային չափանիշերին համապատասխանեցնելու ուղղությամբ քայլեր է ձեռնարկել: «Դրանք կյանքի կոչելու դեպքում Հայաստանը սոցիալապես առավել պատասխանատու եւ ներդրումների համար առավել գրավիչ երկիր կդառնա»,-համոզմունք հայտնեց Համաշխարհային բանկի հայաստանյան գրասենյակի ղեկավարը:
Խոսելով ՀՀ նախագահի թեկնածուների` տնտեսական զարգացման ուղղությամբ առաջարկած ծրագրերի մասին, Հափին ասաց, որ իրենք առաջնորդվում են ոչ թե առանձին թեկնածուների, մասնավորապես նաեւ Սերժ Սարգսյանի անհատական նախընտրական ծրագրերով, այլ կառավարության մշակած եւ հաստատած գործողությունների ժամանակացույցով:

2012 год был хорошим для Армении с точки зрения восстановления экономики: Жан Мишель Аппи
В смысле восстановления экономики 2012 год был благоприятным для Армении, учитывая высокий рост ВВП, позитивные показатели в разных сферах национальной экономики, повышение уровня сбора налогов. Как сообщаетАрменпресс, об этом на встрече с журналистами 1 февраля заявил руководитель армянского офиса Всемирного банка Жан Мишель Аппи.
Говоря о последних налоговых реформах, вызвавших определенное недовольство со стороны хозяйствующих субъектов в сфере малого и среднего бизнеса, Аппи подчеркнул, что они тесно сотрудничают с Комитетом по госдоходам не только в плане улучшения физических инфраструктур налогового администрирования, но и для обеспечения реформ в частном секторе.
«Пока в этой сфере остаются проблемы с обеспечением эффективности, справедливости и прозрачности этих процессов. Однако, работы по проведению реформ в сфере налогового администрирования еще не завершены»,- сказал Аппи.
Коснувшись ранее озвучиваемой оценки ВБ относительно того, что самым теневым сектором в Армении остается горная промышленность, Жан Мишель Аппи напомнил, что предприняты шаги по приведению законодательных актов этой сферы в соответствие с международными критериями. «При их реализации Армения станет более ответственной и более привлекательной для притока инвестиций»,- подчеркнул Аппи.
Что касается программ экономического развития, представляемых кандидатами в президенты Армении, руководитель ереванского офиса ВБ отметил что они руководствуются не предвыборными программами отдельных кандидатов, в частности, Сержа Саргсяна, а графиком разработанных и утвержденных правительством действий.