Տնտեսության վերականգնման առումով 2012-ը լավ տարի էր Հայաստանի համար. Ժան Միշել Հափի
ԵՐԵՎԱՆ, 1 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Տնտեսության վերականգնման առումով 2012-ը լավ տարի էր Հայաստանի համար՝ հաշվի առնելով ՀՆԱ-ի բարձր աճը, տնտեսության տարբեր ճյուղերի բարձր կատարողականը, հարկերի հավաքագրման ավելացումը:«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` փետրվարի 1-ին լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ իր այս գնահատումը ներկայացրեց Համաշխարհային բանկի հայաստանյան գրասենյակի ղեկավար Ժան Միշել Հափին:
Անդրադառնալով հարկային վերջին բարեփոխումներին, որոնք որոշ դժգոհություններ են առաջացրել փոքր ու միջին բիզնեսը ներկայացնող որոշ տնտեսվարողների մոտ, Հափին ընդգծեց, որ իրենք սերտորեն աշխատում ենք ՊԵԿ-ի հետ, որպեսզի ոչ միայն հարկային վարչարարության ֆիզիկական ենթակառուցվածքները բարելավվեն, այլեւ բարեփոխումներ ապահովվեն նաեւ մասնավոր հատվածի համար:
«Ոլորտում դեռ սողանցքեր, արդյունավետության, արդարացիության և թափանցիկության բարձրացման հարցեր կան: Սակայն հարկային վարչարարության բարեփոխումների ուղղությամբ աշխատանքները դեռ չեն ավարտվել»,-ասաց Հափին:
Խոսելով ՀԲ ավելի վաղ հնչեցրած գնահատականի մասին, թե Հայաստանում ամենաստվերոտ ոլորտներից մեկը հանքարդյունաբերությունն է, Ժան Միշել Հափին հիշեցրեց, որ ՀՀ-ն ընդերքօգտագործմանն առնչվող օրենսդրական ակտերը միջազգային չափանիշերին համապատասխանեցնելու ուղղությամբ քայլեր է ձեռնարկել: «Դրանք կյանքի կոչելու դեպքում Հայաստանը սոցիալապես առավել պատասխանատու եւ ներդրումների համար առավել գրավիչ երկիր կդառնա»,-համոզմունք հայտնեց Համաշխարհային բանկի հայաստանյան գրասենյակի ղեկավարը:
Խոսելով ՀՀ նախագահի թեկնածուների` տնտեսական զարգացման ուղղությամբ առաջարկած ծրագրերի մասին, Հափին ասաց, որ իրենք առաջնորդվում են ոչ թե առանձին թեկնածուների, մասնավորապես նաեւ Սերժ Սարգսյանի անհատական նախընտրական ծրագրերով, այլ կառավարության մշակած եւ հաստատած գործողությունների ժամանակացույցով:

YEREVAN, FEBRUARY 1, ARMENPRESS: 2012 was a productive year as to the economic recovery, GDP growth, high execution recorded in the various branches of the economy, the increase of tax collection,Head of the World Bank Armenia officeJean-Michel Hapi came forth in the briefing with the journalists on February 1.
Referring to the recent tax reforms that arose some dissatisfaction among small and medium-sized businesses economy entities, Hapi noted they are closely cooperating with State Revenue Committee, in order amendments are made not only in tax administration physical infrastructures but private sectors as well, Armenpress reports.
Speaking about WB earlier assessments that mining industry is one of the most vulnerable branches of Armenia's economy , Jean-Michel Hapi recalled efforts are being made to meet the legal acts in lithosphere with the international standards. ''Armenia will become socially more attractive country if the amendments are called into life'' Head of the World Bank Armenia office expressed his confidence. Speaking about presidential candidates' election programs referring to the economic development, Hapi stated he is guided not by the pledges of particular presidential candidate, but Government elaborated and approved activities schedule.