ԵԱՀԿ/ԺՀՄԻԳ-ի դիտորդական առաքելությունն անաչառ է լինելու. Հեյդի Տալյավինի
ԵՐԵՎԱՆ, 10 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Էդվարդ Նալբանդյանը հունվարի 10-ինընդունել է ԵԱՀԿ/ԺՀՄԻԳ-ի դիտորդական առաքելության ղեկավար դեսպան Հեյդի Տալյավինիին և նրա գլխավորած պատվիրակությանը:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ ԱԳՆ մամուլի, տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից, ողջունելով հյուրին՝ նախարար Նալբանդյանը դրական է գնահատել Հայաստանի և ԵԱՀԿ/ԺՀՄԻԳ-ի միջև հաստատված համագործակցությունը և շնորհակալություն հայտնել Հայաստանում ընտրական գործընթացների կատարելագործման ուղղությամբ կառույցի կողմից ցուցաբերվող աջակցության համար:
Նախարար Նալբանդյանը վերահաստատել է փետրվարի 18-ին կայանալիք նախագահական ընտրությունները միջազգային չափանիշներին համապատասխան անցկացնելու ՀՀ իշխանությունների վճռականությունը։ Նախարարն ընդգծել է, որ միջազգային կառույցների հետ համագործակցաբար ծավալուն բարեփոխումներ են իրականացվել՝ մասնավորապես անցյալ տարի կայացած խորհրդարանական ընտրություններից մեկ տարի առաջ ընդունվել և ուժի մեջ է մտել նոր Ընտրական օրենսգիրքը, որն արժանացել է Վենետիկի հանձնաժողովի և ԵԱՀԿ/ԺՀՄԻԳ-ի հավանությանը։
Դեսպան Տալյավինին շնորհակալություն է հայտնել դիտորդական առաքելություն իրականացնելու նպատակով ԵԱՀԿ/ԺՀՄԻԳ-ին ՀՀ կառավարության կողմից հղած հրավերի համար և վստահեցրել, որ դիտորդական առաքելությունը անաչառ կլինի:
Նախարարը նշել է, որ անցյալ տարվա խորհրդարանական ընտրությունները դրական են գնահատվել միջազգային կառույցների կողմից, որոնք նաև համապատասխան առաջարկություններ են արել ընտրական գործընթացները բարելավելու նպատակով։ Այդ առաջարկությունների իրագործման համար անցյալ տարվա օգոստոսին ՀՀ Նախագահի որոշմամբ ստեղծվել է հատուկ աշխատանքային խումբ, որի կողմից արդեն իսկ կարևոր աշխատանք է կատարվել։
Դիտորդական առաքելության ղեկավարը տեղեկացրել է, որ մոտ ապագայում Հայաստան կժամանեն ԵԱՀԿ/ԺՀՄԻԳ դիտորդական առաքելության կազմում ընդգրկված երկարաժամկետ դիտորդները, ու դիտորդական առաքելությունը կսկսի աշխատել ամբողջական ծավալով. նախատեսվում է, որ ընտրությունների ընթացքին կհետևեն 24 երկարաժամկետ և շուրջ 250 կարճաժամկետ դիտորդներ:
Նախարար Նալբանդյանն, իր հերթին, վերահաստատել է ԱԳՆ պատրաստակամությունը, իր իրավասությունների շրջանակներում, օժանդակելու դիտորդական առաքելության աշխատանքներին:

Миссия БДИПЧ/ОБСЕ будет беспристрастной
Министр иностранных дел Армении Эдвард Налбандян 10 января принял главу наблюдательской миссии Бюро по демократическим институтам и правам человека (БДИПЧ) ОБСЕ, посла Хайди Талиавини и возглавляемую ею делегацию.
Как сообщили Арменпресс в Управлении информации и связей с общественностью МИД Армении, приветствуя гостей, министр позитивно оценил сотрудничество между Арменией и БДИПЧ/ОБСЕ и выразил благодарность за содействие, оказываемое структурой в усовершенствовании избирательных процессов в Армении.
Эдвард Налбандян еще раз подтвердил намерение властей Армении провести 18 февраля президентские выборы в соответствии с международными критериями. Министр подчеркнул, что в сотрудничестве с международными структурами были реализованы объемные реформы, в частности, за год до парламентских выборов 2012 года был принят и вошел в силу новый Избирательный кодекс, который удостоился положительного отзыва Венецианской комиссии и БДИПЧ/ОБСЕ.
Посол Хайди Талиавини выразила благодарность за приглашение правительства Армении БДИПЧ/ОБСЕ провести наблюдательскую миссию и заверила, что миссия будет беспристрастной.
Министр отметил, что выборы прошлого года получили положительную оценку международных структур, которые сделали также соответствующие предложения по улучшению избирательных процессов. Для реализации этих предложений в августе прошлого года по решению президента Армении была создана специальная рабочая группа, которая уже выполнила важную работу.
Руководитель наблюдательской миссии сообщила, что в ближайшем будущем в Армению прибудет долгосрочные наблюдатели, вошедшие в состав наблюдательской миссии БДИПЧ/ОБСЕ, и мониторинг начнется в полном объеме. Планируется, что за ходом выборов будут следить 24 долгосрочных и 250 краткосрочных наблюдателей.
Эдвард Налбандян в свою очередь подтвердил готовность МИД Армении в рамках своих полномочий поддерживать и содействовать работам наблюдательской миссии.