Չի կարելի հակադրել ԱՊՀ-ում եւ ԵՄ-ում տեղի ունեցող ինտեգրացիոն գործընթացները. Էդվարդ Նալբանդյան
ԵՐԵՎԱՆ, 6 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի արտաքին գործերի նախարար Էդվարդ Նալբանդյանն «Ինտերֆաքս»-ին տված հարցազրույցում պատմել Է ԱՊՀ-ի եւ Եվրամիության շրջանակներում տեղի ունեցող ինտեգրացիոն գործընթացների նկատմամբ՝ Երեւանի տեսլականի մասին:
-Աշգաբադում կայացել Է ԱՊՀ-ի հերթական գագաթնաժողովը: Ըստ Ձեզ, ինչ հարցեր են այսօր ծառացած ԱՊՀ-ի առջեւ:
-Աշգաբադում կայացած գագաթնաժողովում կատարվեց Համագործակցության անցած մեկ տարվա՝ մեր թուրքմեն բարեկամների նախագահության տարվա գործունեության վերլուծություն, որն իրոք հագեցած Էր: Նախանշվեցին քայլեր, որոնք ուղղված են ԱՊՀ-ի շրջանակներում գործակցության հետագա զարգացմանը: Գագաթնաժողովի օրակարգն ընդգրկում Էր հարցերի լայն շրջանակ՝ շուրջ երկու տասնյակ հարցեր, որոնք վերաբերում Էին տնտեսական գործակցությանը, արժութաֆինանսական կարգավորմանը, կապի, հաղորդակցությունների, շրջակա միջավայրի պահպանության բնագավառի, հումանիտար ոլորտի համագործակցությանը:
Խնդիրները, որոնք 15-20 տարի առաջ ծառացած Էին Համագործակցության առջեւ, տարբերվում են այսօրվա խնդիրներից: ԱՊՀ-ի երկրներն աշխատում են Համագործակցությունն ադապտացնել զարգացման ներկա փուլի իրողություններին: Իհարկե, կան միջպետական փոխգործակցության կատարելագործման ռեզերվներ, ջանքեր են գործադրվում ԱՊՀ-ի կառույցների գործունեության, այդ թվում եւ ճյուղային համագործակցության առավել օպտիմալացման, դրանց արդյունավետության բարձրացման եւ գործնական հատույցը մեծացնելու համար:
Հայաստանը տրամադրված Է շարունակելու Համագործակցության՝ որպես հարցերի լայն շրջանակի գծով բազմապլանային կոոպերացման կառույցի, ըստ ամենայնի ամրապնդմանն ուղղված ակտիվ ջանքերը: Մենք տրամադրված ենք զարգացնելու մասնակից պետությունների փոխշահավետ համագործակցությունը:
-Ինչպես կմեկնաբանեք վերջին ժամանակներս հնչեցված կարծիքներն այն մասին, որ հետխորհրդային տարածքում ծավալվող ինտեգրացիոն գործընթացներն անհամատեղելի են եւ նույնիսկ հակասում են եվրոպական ինտեգրացիոն գործընթացներին: Ճիշտ Է արդյոք «կամ մեկը, կամ մյուսը» մոտեցումը:
-Հակադրման, «կամ-կամ» արհեստական դիլեմայի առաջադրումն անցյալի բեռից Է: Մենք հանդես ենք գալիս ոչ թե ինտեգրացիոն գործընթացները հակադրելու, այլ դրանք ներդաշնակեցնելու օգտին:
-Կա նաեւ այն կարծիքը, որ Հայաստանն իբր գերակայությունը տալիս Է եվրատլանտյան կողմնորոշմանը, պաշտոնապես հայտարարում իր եվրատլանտյան միտվածությունը: Ստացվում Է, որ մյուս բոլոր հարաբերությունները, այդ թվում եւ Ռուսաստանի հետ, իբր երկրորդ պլանում են:
­-Հայաստանը երբեք չի հայտարարել ու չի հայտարարում, որ առաջնությունը տալիս Է եվրատլանտյան կողմնորոշմանը, որ մյուս ուղղությունների թվում նախապատվությունը տալիս Է եվրատալանտյան համագործակցությանը: Երբ մենք ասում ենք, որ Ռուսաստանի հետ դաշնակցային ռազմավարական հարաբերություններ ունենք, այստեղ ավելորդ խոսքեր հարկավոր չեն, դրանով ամեն ինչ ասված Է: Մենք կապված ենք բազմաթիվ խորքային թելերով, ինչը կազմում Է այն ամուր հիմքը, ֆունդամենտը, որի վրա մենք կառուցում ենք, նորանոր քարեր ավելացնում ժամանակով ստուգված մեր դաշնակցային հարաբերությունների ամուր շենքին:
Երբ մենք խոսում ենք ԱՊՀ-ի մասին, հարկ Է նշել, որ Հայաստանը ոչ միայն հիմնադիր Է, այլեւ Համագործակցության ամենաակտիվ անդամներից մեկը: Մեր երկիրն առաջինների թվում Է ԱՊՀ-ի շրջանակներում հավանության արժանացած եւ ստորագրված փաստաթղթերի թվաքանակով: Ի դեպ, Հայաստանն առաջիններից մեկն Է վավերացրել նաեւ ԱՊՀ-ի շրջանակներում ընդունված Ազատ առեւտրի գոտում մասին պայմանագիրը:
Կցանկանայի ընդգծել, որ Եվրամիության հետ մեր հարաբերությունները զարգանում են շատ հաջող ու դինամիկ: Մենք ավարտում ենք ասոցիացված համագործակցության մասին համաձայնագրի պատրաստումը, բանակցություններ ենք վարում ազատ առեւտրի խորը եւ համապարփակ գոտու ստեղծման շուրջ: Շուտով համաձայնագիր կստորագրենք այցագրային ռեժիմի դյուրացման մասին:
Հայաստանը բաց եւ կանխատեսելի քաղաքականություն Է վարում: Մենք մտադիր ենք այսուհետեւ Էլ ամրապնդել մեր դաշնակցային հարաբերությունները, ինչպես նաեւ զարգացնել գործընկերությունը բոլոր այն երկրների հետ, որոնք պատրաստ են փոխշահավետ հիման վրա զարգացնել համագործակցությունը՝ ի շահ միջազգային եւ տարածաշրջանային ձեւաչափերում երկրի առավելագույն ներգրավվածության:
Ոչ թե դիմակայությունը, այլ տարբեր ինտեգրացիոն կառուցվածքների միջեւ երկխոսությունն ու գործակցությունը կարող են կարեւոր ավանդ ներդնել առանց տարանջատման գծերի ընդհանուր տարածության ձեւավորման գործում ի շահ նրանց ներդաշնակ զարգացման:

Нельзя противопоставлять интеграционные процессы в СНГ и ЕС: Эдвард Налбандян
Министр иностранных дел Армении Эдвард Налбандян в интервью "Интерфакс" рассказал о видении Ереваном интеграционных процессов в рамках СНГ и Европейского союза. Агентство Арменпресс представляет текст интервью полностью:
- Эдвард Агванович, состоялся очередной саммит СНГ в Ашхабаде. Какие вопросы, на Ваш взгляд, стоят перед СНГ сегодня?
- На состоявшемся саммите СНГ в Ашхабаде был проведен анализ деятельности Содружества за истекший год – год председательства наших туркменских друзей, а он был действительно насыщенным. Были намечены шаги, направленные на последующее развитие взаимодействия в рамках СНГ. Повестка дня саммита охватывала широкий спектр вопросов, порядка двух десятков вопросов - экономическое взаимодействие, валютно-финансовое регулирование, сотрудничество в области связи, коммуникаций, охраны окружающей среды, в гуманитарной сфере.
Задачи, которые стояли перед Содружеством 15-20 лет назад, отличаются от задач сегодняшнего дня. Страны СНГ работают над адаптацией Содружества к реалиям нынешнего этапа развития. Конечно, есть резервы для усовершенствования межгосударственного взаимодействия, прилагаются усилия для еще большей оптимизации деятельности структур СНГ, в том числе, и органов отраслевого сотрудничества, повышения их эффективности и практической отдачи.
Армения настроена на продолжение активных усилий, направленных на всемерное укрепление Содружества как структуры разноплановой кооперации по широкому кругу вопросов. Мы настроены в пользу наращивания взаимовыгодного сотрудничества государств-участников.
- Как Вы прокомментируете озвученные в последнее время мнения о том, что интеграционные процессы, протекающие на постсоветском пространстве, несовместимы и даже противоречат европейским интеграционным процессам? Верен ли подход – "либо одно, либо другое"?
- Логика противопоставления, постановки искусственной дилеммы "либо-либо" – это из багажа прошлого. Мы выступаем за гармонизацию интеграционных процессов, а не их противопоставление.
- Есть также мнение, что Армения, якобы, отдает приоритет евроатлантической ориентации, декларирует свою евроатлантическую нацеленность. Получается, что все другие отношения, в том числе и с Россией, якобы находятся на втором плане?
- Армения никогда не декларировала и не декларирует, что отдает приоритет евроатлантической ориентации, что отдает предпочтение евроатлантическому сотрудничеству по отношению к другим направлениям.
Когда мы говорим, что с Россией у нас союзнические стратегические отношения – излишних слов здесь не нужно, этим все сказано. Нас связывают многочисленные глубинные нити, что составляет ту прочную основу, фундамент, на котором мы строим, добавляем новые и новые камни в прочное здание наших проверенных временем союзнических отношений.
Когда мы говорим об СНГ, то Армения является не только учредителем, но и одним из самых активных членов Содружества. Наша страна в числе первых по количеству одобренных и подписанных в рамках СНГ документов. Кстати, Армения одной из первых ратифицировала и принятый в рамках СНГ Договор о Зоне свободной торговли.
Хотел бы подчеркнуть, что у нас весьма успешно и динамично развиваются отношения с Европейским союзом. Мы завершаем подготовку Соглашения об ассоциированном сотрудничестве, ведем переговоры о создании углубленной и всеобъемлющей зоны свободной торговли. Скоро подпишем соглашение об облегчении визового режима.
Армения ведет открытую и предсказуемую политику. Мы нацелены на дальнейшее укрепление своих союзнических отношений, а также на наращивание партнерства со всеми странами, готовыми развивать сотрудничество на взаимовыгодной основе, в пользу максимальной вовлеченности страны в международные и региональные форматы.
Не противодействие, а диалог и взаимодействие между различными интеграционными структурами способны внести важный вклад в формирование общего пространства без разделительных линий на благо всех государств, в интересах их гармоничного развития.