ՏՏ ոլորտում համաշխարհային ներդրման համար Ֆեդերիկո Ֆաջինն արժանացավ ՀՀ նախագահի մրցանակին
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ՆՈՅԵՄԲԵՐի, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀՆախագահ Սերժ Սարգսյանն ընդունել է «Սինափթիքս» ընկերության պատվավոր նախագահ, Տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտում համաշխարհային ներդրման համար ՀՀ նախագահի 2012 թվականի մրցանակին արժանացած Ֆեդերիկո Ֆաջինին:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ նախագահի մամլո գրասենյակից, հանդիպմանը հաջորդել է մրցանակի հանձնման առիթով ի պատիվ պարոն Ֆեդերիկո Ֆաջինի և տիկին Էլվիա Ֆաջինի Նախագահի նստավայրում կազմակերպված ընդունելությունը, որի ժամանակ Համաշխարհային տեղեկատվական տեխնոլոգիաների (ՀՏՏ) մրցանակաբաշխության կոմիտեի գործադիր խորհրդի նախագահ Հովիկ Մուսայելյանը ներկայացրել է մրցանակակրի ընտրման ընթացակարգը, իսկ ՀՏՏ մրցանակաբաշխության կոմիտեի համանախագահ Ռիչ Գոլդմանն իր ելույթում անդրադարձել է ՀՀ նախագահի մրցանակի գաղափարին և առաքելությանը, ներկայացրել մրցանակի արժանացած Ֆեդերիկո Ֆաջինին:
Մրցանակի հանձնման առիթով Նախագահ Սերժ Սարգսյանը հանդես է եկել ելույթով:
«Հարգելի՛ պարոն Ֆաջին և տիկի՛ն Ֆաջին,
Ուրախ եմ ողջունելու Երևանում «Սինափթիքս» ընկերության պատվավոր նախագահ, նշանավոր ճարտարագետ պարոն Ֆեդերիկո Ֆաջինին:
Պատվավոր հյուրերին բարի գալուստ մաղթելը պետության ղեկավարի հաճելի պարտականություններից մեկն է: Հենց այդտեղ էլ այդ հեշտ ու հաճելի մասը շատ արագ ավարտվում է՝ իր տեղը զիջելով սովորաբար փակ դռների հետևում անցկացվող քաղաքական քննարկումներին:
Այդպիսին չի այս դեպքը: Մեր հյուրը մեծ գիտնական է, որի ժամանումը կապված է նրա ստեղծագործական վաստակի ճանաչման հետ: Այսօր Երևանում պարոն Ֆեդերիկո Ֆաջինին ենք շնորհում Տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտում համաշխարհային ներդրման համար մեր մրցանակը:
Պարոն Ֆաջինը հայտնի է որպես բազմաթիվ նորարարական գաղափարների հեղինակ: Սակայն նրա անունը ընդմիշտ ոսկե տառերով գրվել է տեղեկատվական տեխնոլոգիաների տարածման պատմության մեջ՝ որպես առաջին միկրոպրոցեսորների նախագծման և զարգացման աշխատանքների գործընթացի ղեկավար:
Այս մրցանակը Հայաստանի Հանրապետության ինքնատիպ ներդրումն է համաշխարհային մակարդակով տեղեկատվական տեխնոլոգիաների զարգացման գործում: Այս մրցանակով մենք պատվում ենք պարոն Ֆաջինին և նրա գործընկերներին՝ տեղեկատվական տեխնոլոգիաների միջոցով գիտելիքն ամենուր մատչելի դարձնելու համար: Համակարգիչներն ու համացանցն իսկապես լուրջ առաջընթաց են ապահովում ամբողջ մարդկության համար՝ խթանելով գիտության տարածումը, ուստի և՝ զարգացումն ու բարեկեցությունը:
Վերջին տարիներին Հայաստանն արձանագրել է զգալի առաջընթաց տեղեկատվական և թվային տեխնոլոգիաների զարգացման բնագավառում: Այս մրցանակի նպատակն է խթանել այդ առաջընթացը և, ամենակարևորը, սևեռել երիտասարդության ուշադրությունը տեղեկատվական և թվային տեխնոլոգիաների ոլորտի լայն հնարավորությունների վրա: Մենք դա արել ենք, անում ենք և անելու ենք՝ փորձելով ամենավաղ հասակից բացահայտել երեխաների ստեղծագործական տաղանդը:
Ես վստահ եմ, որ դա Հայաստանի զարգացմանը նպաստող ամենաճիշտ ճանապարհն է: Միայն մեր երեխաներին լուրջ կրթության տալու միջոցով մենք կարող ենք ապահովել մեր երկրի արժանի տեղը ոչ միայն այս տարածաշրջանում, այլև ամբողջ աշխարհում:
Մեր որոշ հարևաններ պատեհ և անպատեհ առիթներով շատ են խոսում մեզ մեկուսացնելու, տնտեսական զարգացում ենթադրող ծրագրերից մեզ դուրս թողնելու մասին: Սակայն իրականում նրանք հենց իրենց հասարակությունն են մեկուսացնում: Քարոզում են պատերազմ և այլատյացություն: Արգելափակում են խոսքի և տեղեկատվության ազատությունը: Համացանցը, սոցիալական ցանցերը պատկերացնում են միայն որպես ատելության, ստի ու հոխորտանքի տարածման միջոց՝ շատ չտարբերելով դրանք քնած մարդուն սպանող կացնից: Եվ դեռ ժամանակը ցույց կտա, թե ում են վնասում և որտեղ են ավերներ գործում իրենց՝ խանական ոճի նման քաղաքականությամբ:
Կրթված սերունդ դաստիարակելու, մասնագիտական ոլորտներում գերազանցություն ձեռք բերելու միջոցով մենք ենք կերտում Հայաստանի ապագան: Վաղվա Հայաստանը շատ ավելի լավն է լինելու, քան այսօր է, և այդ նոր Հայաստանը կայանալու է այն բոլոր ներդրումների շնորհիվ, որոնք մենք այսօր կատարում ենք մեր ամենամեծ հարստության՝ մարդու մեջ: Մենք փառաբանում ենք պարոն Ֆաջինի պես պայծառ մարդկանց՝ իբրև ուղեցույց մեր զավակներին, թե ինչպես պետք է ապրել ու գործել:
Ընդամենը մեկ տարուց փոքր-ինչ ավելի ժամանակ է անցել «Թումո» ստեղծարար տեխնոլոգիաների կենտրոնի բացումից ի վեր: Այսօր արդեն այդ կենտրոնը շեշտակի ընդլայնում և ընդարձակում է իր գործունեությունը՝ ներգրավելով նորանոր երեխաների: Այնտեղ ստեղծվել են պայմաններ, որպեսզի երեխաները կարողանան հատուկ կրթություն ստանալ: Շատ եմ կարևորում այն հանգամանքը, որ այդ երեխաներին հնարավորություն է տրվել իրենց դրսևորելու՝ անկախ իրենց ընտանիքների սոցիալական վիճակից:
Սա տեղեկատվական և թվային տեխնոլոգիաների զարգացման բնագավառում մեր բռնած երկար ճանապարհի ընդամենը առաջին հատվածն է: Այս ոլորտում մեր առաջընթացն ու զարգացումը անշեղ և վերընթաց է լինելու:
Հարգելի՛ պարոն Ֆաջին,
Մեր ժողովրդի տաղանդի շնորհիվ և մեր բարեկամների աջակցությամբ մենք պատրաստվում ենք առաջատար դիրքեր զբաղեցնելու տեղեկատվական տեխնոլոգիաների բնագավառում: Վստահ եմ, որ այդ ճանապարհին դուք, պարո՛ն Ֆաջին, միշտ լինելու եք մեր կողքին:
Կրկին շնորհավորում եմ Ձեզ այս մրցանակին արժանանալու կապակցությամբ: Շատ ուրախ եմ, որ դուք այստեղ եք՝ մեզ հետ: Հուսով եմ, որ այս կարճատև այցի ընթացքում Դուք կկարողանաք ծանոթանալ նաև մեր երկրին ու մեր մշակույթին: Իսկ մենք միշտ ուրախ ենք հանդիպելու մեր բարեկամներին և ջերմությունը մեր սրտերում՝ սպասում ենք նրանց նոր այցելություններին: Մեկ անգամ ևս շնորհավորում եմ և ցանկանում եմ Ձեզ նորանոր հաջողություններ»,-նշել է ՀՀ նախագահը:
Ֆեդերիկո Ֆաջինը Տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտում համաշխարհային ներդրման համար Հայաստանի Հանրապետության նախագահի մրցանակի երրորդ դափնեկիրն է: Առաջին մրցանակը 2010թ. ստացել է «Ինտել» կորպորացիայի տնօրենների խորհրդի նախկին նախագահ Քրեյգ Բարրեթը, իսկ երկրորդը՝ 2011թ. «Էփլ Քոմփյութեր» կորպորացիայի համահիմնադիր Սթիվ Վոզնյակը:
ՏՏ ոլորտում համաշխարհային ներդրման համար ՀՀ նախագահի մրցանակը հիմնվել է Նախագահ Սերժ Սարգսյանի 2009թ. հուլիսի 6-ի հրամանագրով` նպատակ ունենալով խրախուսել այս ոլորտի զարգացումը: Մրցանակն ամենամյա է և շնորհվում է ՏՏ ոլորտում բացառիկ ներդրում կատարած անձանց, ում ներդրումները` տեխնոլոգիական, կրթական, կազմակերպչական, ֆինանսական կամ այլ բնույթի, բերել են կամ բերում են տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտում նշանակալի զարգացումների:
Մրցանակաբաշխության ծրագիրն իրականացվում է ՀՀ նախագահի կողմից նշանակված մրցանակաբաշխության կոմիտեի և միջազգային ընտրող հանձնաժողովի կողմից: Մրցանակը բաղկացած է Հայաստանը և բարձր տեխնոլոգիաները խորհրդանշող մեդալից, դիպլոմից և հուշախորհրդանիշից:
Մրցանակաբաշխության ֆինանսավորումը կատարվում է «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամի, «Սինոփսիս Արմենիա» ՓԲԸ-ի և հովանավորի միջև կնքված համագործակցության հուշագրի համաձայն:
Այս տարվա մրցանակաբաշխության ֆինանսավորումն իրականացվում է ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի կողմից` «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամի միջոցով:

Today, President Serzh Sargsyan received the Honorary President of Synaptics Company Federico Faggin, who was awarded the Presidential Award 2012 for the global contribution to the area of Information Technologies.
The meeting was followed by the reception held at the Presidential Palace in honor of Mr. Federico Faggin and Mrs. Elvia Faggin. At the reception, the Chairman of the Executive Council of the Committee of the Global Information Technologies (GIT) Hovik Musayelyan presented the process of selecting the winners while the Co-Chairman of the Award Committee Rich Goldman in his speech spoke about the idea and mission behind the RA Presidential Award and introduced the awardee, Mr. Federico Faggin.
At the award ceremony, President Serzh Sargsyan made a statement.
Remarks by the President of Armenia Serzh Sargsyan at the reception held on the occasion of bestowing the Global Award of the President of the Republic of Armenia for Outstanding Contribution to Humanity through IT to Federico Faggin
Distinguished Mr. Faggin, Mrs. Faggin,
I am glad to greet in Yerevan the Honorary President of Synaptics, a brilliant engineer Mr. Federico Faggin.
Extending warm welcome to the eminent guests of our country is a pleasant duty for the Head of State. Yet the nice and easy part of it ends right there, to be followed by the political discussions, usually conducted behind the closed doors.
However, this is not the case today. Our guest is a great scientist, whose visit is triggered by the recognition of his creative achievements. Today, in Yerevan Mr. Federico Faggin is being awarded with our Prize that is granted in recognition of his global and outstanding contribution to humanity in the area of Information Technologies.
Mr. Faggin is well-known for his numerous innovative ideas. But his name has been forever engraved in gold into the history of the Information Technologies for designing the first microprocessor and leading the works on its development.
This Award is an extraordinary input by the Republic of Armenia to the development of the global IT area. With this Prize, we pay tribute to Mr. Faggin and all his colleagues for making knowledge accessible everywhere in the world through the information technologies. Computers and the internet truly contribute to the advancement of the entire humankind, enhancing the spread of knowledge and, therefore, development and prosperity.
In recent years Armenia has registered considerable progress in the area of information and digital technologies. This Award is aimed at fostering that development even further and, most importantly, at focusing the attention of our young people at the broad opportunities provided by the area of information and digital technologies. We have already been doing it and we will continue doing it, thus attempting to reveal creative talents of our children from the youngest age.
I am confident that it is the right path to promote Armenia’s development. Only through the best education we provide to our children we will be able to ensure Armenia’s rightful place not only in the region but also in the world.
Some of our neighbors lose no opportunity to chatter about their desire to isolate us, to leave us out of the projects, which are expected to bring economic development. But in reality, it is their society that is being isolated. They are disseminating war and xenophobia. They are restricting freedom of speech and information. They perceive internet and social networks only as means to spread hatred, lies and futile bragging – and all that is not very far from axing a sleeping person. The time will show to whom that harm is done and what exactly is being ruined through these khan-like policies.
We are building Armenia’s future through bringing up a well-educated new generation, and its achievement of professional excellence. The Armenia of tomorrow will be a much better place than it is today, and that new Armenia will be created through all those investments which we are making today in our greatest asset – our people. We are glorifying brilliant individuals like Mr. Faggin as role models for our children, examples of how one should live and work.
The Tumo Center for Creative Technologies has been functioning for just about more than a year. Today that Center is remarkably expanding and broadening its activities, engaging more and more children. At the Center conditions have been established for children to receive special training and education. I attach great importance to the fact that our children have this opportunity to display their talents regardless of their families’ social standing.
This is just the beginning of our long journey towards the development of the information and digital technologies. Our progress and development in this area will be steadfast and upward.
Distinguished Mr. Faggin,
We are getting ready to take leading positions in the IT area with due contribution of our talented people and assistance of our friends. I am confident that you, Mr. Faggin, will always be by our side throughout that journey.
I once again congratulate you on receiving this Award. I am happy that you are here, with us. I also hope that during this brief visit you will be able to familiarize with our country and our culture.. As for us, we are always happy to meet again with our friends and are waiting for their new visits keeping our hearts warm.
I once again congratulate you and wish you all the best.
Additional information regarding the RA Presidential Award for global contribution to the Information Technologies area
Federico Faggin is the third recipient of the RA Presidential Award for global contribution to the Information Technologies area. The first recipient of the Award was the former President of the Intel Company’s Board of Directors Craig Barrett in 2010. The second recipient of the award was Steve Wozniak, the co-founder of the Apple Computer Corporation.
The RA Presidential Award in the area of Information Technologies was established by the July 6, 2009 decree of President Serzh Sargsyan and is aimed at the encouragement of the area’s development. It is an annual award and is given to the individuals who have made or continue to make exceptional – technological, educational, administrative, financial or other kind of contribution to the considerable development of the area.
The award program is implemented by the Award Committee designated by the RA President and international selection commission. The award comprised the Medal signifying Armenia and high technologies, a diploma and a special souvenir.
The financing of the Award is carried out by the Hayastan All-Armenian Fund, Synopsys Armenia CJSC and a sponsor, based on the memorandum of cooperation.