ՏՏ ոլորտում համաշխարհային ներդրման համար Ֆեդերիկո Ֆաջինն արժանացավ ՀՀ նախագահի մրցանակին
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ՆՈՅԵՄԲԵՐի, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀՆախագահ Սերժ Սարգսյանն ընդունել է «Սինափթիքս» ընկերության պատվավոր նախագահ, Տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտում համաշխարհային ներդրման համար ՀՀ նախագահի 2012 թվականի մրցանակին արժանացած Ֆեդերիկո Ֆաջինին:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ նախագահի մամլո գրասենյակից, հանդիպմանը հաջորդել է մրցանակի հանձնման առիթով ի պատիվ պարոն Ֆեդերիկո Ֆաջինի և տիկին Էլվիա Ֆաջինի Նախագահի նստավայրում կազմակերպված ընդունելությունը, որի ժամանակ Համաշխարհային տեղեկատվական տեխնոլոգիաների (ՀՏՏ) մրցանակաբաշխության կոմիտեի գործադիր խորհրդի նախագահ Հովիկ Մուսայելյանը ներկայացրել է մրցանակակրի ընտրման ընթացակարգը, իսկ ՀՏՏ մրցանակաբաշխության կոմիտեի համանախագահ Ռիչ Գոլդմանն իր ելույթում անդրադարձել է ՀՀ նախագահի մրցանակի գաղափարին և առաքելությանը, ներկայացրել մրցանակի արժանացած Ֆեդերիկո Ֆաջինին:
Մրցանակի հանձնման առիթով Նախագահ Սերժ Սարգսյանը հանդես է եկել ելույթով:
«Հարգելի՛ պարոն Ֆաջին և տիկի՛ն Ֆաջին,
Ուրախ եմ ողջունելու Երևանում «Սինափթիքս» ընկերության պատվավոր նախագահ, նշանավոր ճարտարագետ պարոն Ֆեդերիկո Ֆաջինին:
Պատվավոր հյուրերին բարի գալուստ մաղթելը պետության ղեկավարի հաճելի պարտականություններից մեկն է: Հենց այդտեղ էլ այդ հեշտ ու հաճելի մասը շատ արագ ավարտվում է՝ իր տեղը զիջելով սովորաբար փակ դռների հետևում անցկացվող քաղաքական քննարկումներին:
Այդպիսին չի այս դեպքը: Մեր հյուրը մեծ գիտնական է, որի ժամանումը կապված է նրա ստեղծագործական վաստակի ճանաչման հետ: Այսօր Երևանում պարոն Ֆեդերիկո Ֆաջինին ենք շնորհում Տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտում համաշխարհային ներդրման համար մեր մրցանակը:
Պարոն Ֆաջինը հայտնի է որպես բազմաթիվ նորարարական գաղափարների հեղինակ: Սակայն նրա անունը ընդմիշտ ոսկե տառերով գրվել է տեղեկատվական տեխնոլոգիաների տարածման պատմության մեջ՝ որպես առաջին միկրոպրոցեսորների նախագծման և զարգացման աշխատանքների գործընթացի ղեկավար:
Այս մրցանակը Հայաստանի Հանրապետության ինքնատիպ ներդրումն է համաշխարհային մակարդակով տեղեկատվական տեխնոլոգիաների զարգացման գործում: Այս մրցանակով մենք պատվում ենք պարոն Ֆաջինին և նրա գործընկերներին՝ տեղեկատվական տեխնոլոգիաների միջոցով գիտելիքն ամենուր մատչելի դարձնելու համար: Համակարգիչներն ու համացանցն իսկապես լուրջ առաջընթաց են ապահովում ամբողջ մարդկության համար՝ խթանելով գիտության տարածումը, ուստի և՝ զարգացումն ու բարեկեցությունը:
Վերջին տարիներին Հայաստանն արձանագրել է զգալի առաջընթաց տեղեկատվական և թվային տեխնոլոգիաների զարգացման բնագավառում: Այս մրցանակի նպատակն է խթանել այդ առաջընթացը և, ամենակարևորը, սևեռել երիտասարդության ուշադրությունը տեղեկատվական և թվային տեխնոլոգիաների ոլորտի լայն հնարավորությունների վրա: Մենք դա արել ենք, անում ենք և անելու ենք՝ փորձելով ամենավաղ հասակից բացահայտել երեխաների ստեղծագործական տաղանդը:
Ես վստահ եմ, որ դա Հայաստանի զարգացմանը նպաստող ամենաճիշտ ճանապարհն է: Միայն մեր երեխաներին լուրջ կրթության տալու միջոցով մենք կարող ենք ապահովել մեր երկրի արժանի տեղը ոչ միայն այս տարածաշրջանում, այլև ամբողջ աշխարհում:
Մեր որոշ հարևաններ պատեհ և անպատեհ առիթներով շատ են խոսում մեզ մեկուսացնելու, տնտեսական զարգացում ենթադրող ծրագրերից մեզ դուրս թողնելու մասին: Սակայն իրականում նրանք հենց իրենց հասարակությունն են մեկուսացնում: Քարոզում են պատերազմ և այլատյացություն: Արգելափակում են խոսքի և տեղեկատվության ազատությունը: Համացանցը, սոցիալական ցանցերը պատկերացնում են միայն որպես ատելության, ստի ու հոխորտանքի տարածման միջոց՝ շատ չտարբերելով դրանք քնած մարդուն սպանող կացնից: Եվ դեռ ժամանակը ցույց կտա, թե ում են վնասում և որտեղ են ավերներ գործում իրենց՝ խանական ոճի նման քաղաքականությամբ:
Կրթված սերունդ դաստիարակելու, մասնագիտական ոլորտներում գերազանցություն ձեռք բերելու միջոցով մենք ենք կերտում Հայաստանի ապագան: Վաղվա Հայաստանը շատ ավելի լավն է լինելու, քան այսօր է, և այդ նոր Հայաստանը կայանալու է այն բոլոր ներդրումների շնորհիվ, որոնք մենք այսօր կատարում ենք մեր ամենամեծ հարստության՝ մարդու մեջ: Մենք փառաբանում ենք պարոն Ֆաջինի պես պայծառ մարդկանց՝ իբրև ուղեցույց մեր զավակներին, թե ինչպես պետք է ապրել ու գործել:
Ընդամենը մեկ տարուց փոքր-ինչ ավելի ժամանակ է անցել «Թումո» ստեղծարար տեխնոլոգիաների կենտրոնի բացումից ի վեր: Այսօր արդեն այդ կենտրոնը շեշտակի ընդլայնում և ընդարձակում է իր գործունեությունը՝ ներգրավելով նորանոր երեխաների: Այնտեղ ստեղծվել են պայմաններ, որպեսզի երեխաները կարողանան հատուկ կրթություն ստանալ: Շատ եմ կարևորում այն հանգամանքը, որ այդ երեխաներին հնարավորություն է տրվել իրենց դրսևորելու՝ անկախ իրենց ընտանիքների սոցիալական վիճակից:
Սա տեղեկատվական և թվային տեխնոլոգիաների զարգացման բնագավառում մեր բռնած երկար ճանապարհի ընդամենը առաջին հատվածն է: Այս ոլորտում մեր առաջընթացն ու զարգացումը անշեղ և վերընթաց է լինելու:
Հարգելի՛ պարոն Ֆաջին,
Մեր ժողովրդի տաղանդի շնորհիվ և մեր բարեկամների աջակցությամբ մենք պատրաստվում ենք առաջատար դիրքեր զբաղեցնելու տեղեկատվական տեխնոլոգիաների բնագավառում: Վստահ եմ, որ այդ ճանապարհին դուք, պարո՛ն Ֆաջին, միշտ լինելու եք մեր կողքին:
Կրկին շնորհավորում եմ Ձեզ այս մրցանակին արժանանալու կապակցությամբ: Շատ ուրախ եմ, որ դուք այստեղ եք՝ մեզ հետ: Հուսով եմ, որ այս կարճատև այցի ընթացքում Դուք կկարողանաք ծանոթանալ նաև մեր երկրին ու մեր մշակույթին: Իսկ մենք միշտ ուրախ ենք հանդիպելու մեր բարեկամներին և ջերմությունը մեր սրտերում՝ սպասում ենք նրանց նոր այցելություններին: Մեկ անգամ ևս շնորհավորում եմ և ցանկանում եմ Ձեզ նորանոր հաջողություններ»,-նշել է ՀՀ նախագահը:
Ֆեդերիկո Ֆաջինը Տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտում համաշխարհային ներդրման համար Հայաստանի Հանրապետության նախագահի մրցանակի երրորդ դափնեկիրն է: Առաջին մրցանակը 2010թ. ստացել է «Ինտել» կորպորացիայի տնօրենների խորհրդի նախկին նախագահ Քրեյգ Բարրեթը, իսկ երկրորդը՝ 2011թ. «Էփլ Քոմփյութեր» կորպորացիայի համահիմնադիր Սթիվ Վոզնյակը:
ՏՏ ոլորտում համաշխարհային ներդրման համար ՀՀ նախագահի մրցանակը հիմնվել է Նախագահ Սերժ Սարգսյանի 2009թ. հուլիսի 6-ի հրամանագրով` նպատակ ունենալով խրախուսել այս ոլորտի զարգացումը: Մրցանակն ամենամյա է և շնորհվում է ՏՏ ոլորտում բացառիկ ներդրում կատարած անձանց, ում ներդրումները` տեխնոլոգիական, կրթական, կազմակերպչական, ֆինանսական կամ այլ բնույթի, բերել են կամ բերում են տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտում նշանակալի զարգացումների:
Մրցանակաբաշխության ծրագիրն իրականացվում է ՀՀ նախագահի կողմից նշանակված մրցանակաբաշխության կոմիտեի և միջազգային ընտրող հանձնաժողովի կողմից: Մրցանակը բաղկացած է Հայաստանը և բարձր տեխնոլոգիաները խորհրդանշող մեդալից, դիպլոմից և հուշախորհրդանիշից:
Մրցանակաբաշխության ֆինանսավորումը կատարվում է «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամի, «Սինոփսիս Արմենիա» ՓԲԸ-ի և հովանավորի միջև կնքված համագործակցության հուշագրի համաձայն:
Այս տարվա մրցանակաբաշխության ֆինանսավորումն իրականացվում է ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի կողմից` «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամի միջոցով:

Президент Серж Саргсян принял лауреата премии Президента РА за всемирный вклад в сферу информационных технологий Федерико Фаджина
Президент Серж Саргсян сегодня принял почетного президента компании «Synaptics», лауреата премии Президента РА 2012 года за всемирный вклад в сферу информационных технологий Федерико Фаджина.
За встречей последовал организованный в резиденции Президента по случаю вручения премии прием в честь господина Федерико Фаджина и госпожи Эльвии Фаджин, во время которого председатель исполнительного совета комитета премии Всемирных информационных технологий (ВИТ) Овик Мусаелян представил процедуру избрания лауреата, а сопредседатель совета премии ВИТ Рич Голдманн в своем выступлении коснулся идеи и миссии премии Президента РА, представил удостоенного премии Федерико Фаджина.
По случаю вручения премии Президент Серж Саргсян выступил с речью.
Речь Президента Республики Армения Сержа Саргсяна на приеме, организованном по случаю вручения премии Президента РА за всемирный вклад в сферу информационных технологий почетному президенту компании «Synaptics» Федерико Фаджину
Уважаемые господин и госпожа Фаджин,
Рад приветствовать в Ереване почетного президента компании «Синаптикс», выдающегося инженера господина Федерико Фаджина.
Говорить почетным гостям добро пожаловать – одна из приятных обязанностей главы государства. Именно здесь эта легкая и приятная часть очень быстро заканчивается, уступая свое место обычно проводимым за закрытыми дверями политическим обсуждениям.
Этот случай не такой. Наш гость – большой ученый, прибытие которого связано с признанием его творческих заслуг. Сегодня в Ереване господину Федерико Фаджину мы присуждаем нашу премию за всемирный вклад в сферу информационных технологий.
Господин Фаджин известен как автор многочисленных инновационных идей. Однако его имя навсегда вписано золотыми буквами в историю распространения информационных технологий – как руководителя процесса работ по проектированию и развитию первых микропроцессоров.
Эта премия является своеобразным вкладом Республики Армения в дело развития информационных технологий на мировом уровне. Этой премией мы чествуем господина Фаджина и его коллег за обеспечение повсеместной доступности знаний посредством информационных технологий. Компьютеры и всемирная сеть действительно обеспечивают для всего человечества серьезный прогресс, стимулируя распространение науки, следовательно, и развитие, и благополучие.
В последние годы Армения зафиксировала ощутимый прогресс в сфере развития информационных и цифровых технологий. Цель этой премии – стимулировать этот прогресс и, самое важное, сконцентрировать внимание нашей молодежи на широких возможностях сферы информационных и цифровых технологий. Мы это делали, делаем и будем делать, пытаясь с самого раннего возраста выявлять творческий талант детей.
Я уверен, что это самый верный путь, способствующий развитию Армении. Лишь давая нашим детям серьезное образование, мы можем обеспечить достойное место нашей страны не только в этом регионе, но и во всем мире.
Некоторые наши соседи по любому представившемуся случаю много говорят о том, чтобы изолировать нас, оставить вне программ, предполагающих экономическое развитие. Однако в действительности они изолируют именно свое общество. Пропагандируют войну и ксенофобию. Блокируют свободу слова и информации. Интернет и социальные сети представляют лишь в качестве средства для распространения ненависти, лжи и высокомерия, не видя большой разницы между ними и топором, убивающим спящего человека. И время еще покажет, кому они вредят и где оставляют руины такой своей политикой в ханском стиле.
Мы строим будущее Армении посредством воспитания образованного поколения, достижения превосходства в профессиональных сферах. Завтрашняя Армения будет намного лучшей, чем сегодня, и эта новая Армения состоится за счет всех тех инвестиций, которые мы сегодня осуществляем в наше самое большое богатство – в человека. Мы славим таких ярких людей, как господин Фаджин, в качестве ориентира для наших детей – как нужно жить и действовать.
Немного больше года прошло с момента открытия центра творческих технологий «Тумо». Сегодня этот центр резко расширяет и разворачивает свою деятельность, привлекая все новых и новых детей. Здесь созданы условия, чтобы дети могли получить специальное образование. Придаю очень большое значение тому обстоятельству, что этим детям дана возможность проявить себя независимо от социального положения их семей.
Это лишь первый участок долгого пути, которым мы идем в сфере развития информационных и цифровых технологий. Наш прогресс и развитие в этой сфере будут неуклонно идти по восходящей линии.
Уважаемый господин Фаджин,
Благодаря таланту нашего народа и при содействии наших друзей мы готовимся занять ведущие позиции в сфере информационных технологий. Уверен, что на этом пути Вы, господин Фаджин, всегда будете рядом с нами.
Еще раз поздравляю Вас с присуждением этой премии. Очень рад, что Вы здесь, с нами. Надеюсь, что в течение этого краткого визита Вы также сможете ознакомиться с нашей страной и нашей культурой. А мы всегда рады встретиться с нашими друзьями и с теплом в наших сердцах ждем их новых визитов. Еще раз поздравляю и желаю Вам новых успехов.
Дополнительные сведения о премии Президента Республики Армения за всемирный вклад в сферу информационных технологий
Федерико Фаджин является третьим лауреатом премии Президента Республики Армения за всемирный вклад в сферу информационных технологий. Первую премию в 2010 году получил бывший председатель совета директоров корпорации «Интел» Крейг Баррет, а вторую в 2011 году – соучредитель корпорации «Эппл Компьютер» Стив Возняк.
Премия Президента РА за всемирный вклад в сферу ИТ основана указом Президента Сержа Саргсяна от 6 июля 2009 года, имея целью поощрение развития этой сферы. Премия является ежегодной и присуждается лицам, внесшим в сферу информационных технологий исключительный вклад, который, имея технологический, образовательный, организационный, финансовый или иной характер, привел или приводит к значительному развитию в сфере информационных технологий.
Программу присуждения и вручения премии осуществляют назначенный Президентом РА комитет по премированию и международная избирательная комиссия. Премия состоит из медали, символизирующей Армению и высокие технологии, диплома и памятного символа.
Финансирование премии осуществляется согласно меморандуму о сотрудничестве, заключенному между Всеармянским фондом «Айастан», ЗАО «Синопсис Армения» и спонсором.
Финансирование премии этого года осуществляется компанией «ВиваСелл-МТС» посредством Всеармянского фонда «Айастан».