Հայ զինծառայողները ներգրավված են ՆԱՏՕ-ի ռազմակրթական ծրագրերում
ԵՐԵՎԱՆ, 9 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ:Հայաստանը կարևորում է մասնակցությունը Հյուսիսատլանտյան դաշինքի կողմից իրականացվող ռազմակրթական բազմաթիվծրագրերին: Այս մասին«Արմենպրես»-ի հետ զրույցում հայնտեց ՀՀ ՊՆ մամլո քարտուղար Արծրուն Հովհաննիսյանը՝ հավելելով, որՆԱՏՕ-ն իրականացնում է տարբեր ռազմակրթական ծրագրեր, Հայաստանի ներգրավվածությունը բավականաչափ ակտիվ է: Կան ծրագրեր, որոնք անմիջապես իրականացնում է իր շտաբի հրահանգներով եւ իր շտաբի ենթակայության տակ: Ունի նաեւ ծրագրեր, որոնց աջակցում է ֆինանսապես կամ ՆԱՏՕ-ի անդամ որևէ երկիր է իրականացնում որոշակի ռազմակրթական ծրագիր:
«Հայաստանը սերտ համագործակցություն ունի արտերկրի ռազմական բուհերի հետ: Այս առումով համագործակցում ենք ԱՄՆ-ի, Գերմանիայի, Իտալիայի, Հունաստանի և այլ երկրների ռազմական բարձրագույն ուսումնական հաստատությունների հետ: Նկատվում է նաև այդ ռազմակրթական ծրագրերով սովորողների ակնհայտ աճ: Պիտի ասեմ, որ մենք արտերկրյա ռազմական բուհեր գնացել ենք, գնում ենք ու պիտի շարունակենք գնալ»,-հայտնեց Հովհաննիսյանը:
Անդրադառնալով այն հարցին, թե ինչ են տալիս այս ռազմակրթական ծրագրերը զինվորներին՝ ՀՀ ՊՆ մամլո քարտուղարը շեշտեց, որ դրանք կարևոր են ոչ միայն լեզվի դասավանդման առումով, այլ նաև հրամանատարական դասընթացների և զինվորական մասնագիտացումների համար:

Armenian militaries are involved in military-educational program of NATO
YEREVAN, OCTOBER 9, ARMENPRESS. It is very important for Armenia to participate in military-educational programs undertaken by NATO. This was announced by press secretary of Ministry of Defence of the Republic of Armenia Artsrun Hovhannisyan, who added that NATO has already realized different military-educational programs, where Armenia plays an active role. There are some programs that are realized rightly under the command of its own Armed Forces Headquarters and within the jurisdiction of its staff. There are also some programs that are supported financially by NATO or a NATO member country takes up realization of a military-educational program.
Hovhannissyan said that Armenia closely cooperates with foreign military educational institutions of different countries such as USA, Germany, Italy, Greece etc... Professional growth of the officers undergoing these programs is self-evident. He put a strong emphasis on a fact that our military forces went, go and surely will go to foreign higher military educational institutions.
Regarding our question what our military forces gain from that programs press secretary of Ministry of Defence of the Republic of Armenia said, that all these programs are important not solely form the linguistic viewpoint, but also commandment classes and military specializations.