Իրանում ՀՀ անկախության տարեդարձին նվիրված ընդունելությանը մասնակցել են ԻԻՀ բարձրաստիճան պաշտոնյաներ
ԵՐԵՎԱՆ, 5 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ:Իրանի «ԱՐԱՐԱՏ» մարզամշակութային համալիրում սեպտեմբերի 30-ինտեղի է ունեցել ՀՀ անկախության 21-րդ տարեդարձին նվիրված ընդունելություն, որին մասնակցեցին ԻԻՀ պետական կառավարման համակարգի ներկայացուցիչներ և Իրանում հավատարմագրված դեսպաններ: Միջոցառմանը ներկա էին նաև Թեհրանի, Սպահանի և Ատրպատականի հայոց թեմերի թեմակալ առաջնորդները, ինչպես նաև իրանահայ համայնքի տարբեր կառույցների անդամները:
Ինչպես«Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ արտգործնախարարության մամուլի, տեղեկատվության եւ հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից, բացման խոսքով հանդես է եկել Իրանում ՀՀ դեսպան Գրիգոր Առաքելյանը, որից հետո խոսքը փոխանցվել է ՀՀ անկախության տարեդարձի և Սպահանում հայկական մշակութային օրերին մասնակցելու նպատակով Թեհրան ժամանած ՀՀ Սփյուռքի նախարար տիկին Հրանուշ Հակոբյանին: Բարձր գնահատելով հայ-իրանական հարաբերություններ մակարդակը` Սփյուռքի նախարարը արժևորել է իրանահայ համայնքի դերն ու նշանակությունը երկկողմ հարաբերությունների սերտացման և ամրապնդման գործում:
Այնուհետև, հյուրերին ողջունել է ԻԻՀ ԱԳ նախարարի տեղեկալ պարոն Աբբաս Արաղչին, ով, ջերմորեն շնորհավորելով անկախության օրվա առթիվ, ամփոփ անդրադարձել է հայ-իրանական բազմաբնույթ հարաբերություններին և նշեց, որ Իրանի իշխանությունները հետայսու ևս պատրաստ են շարունակել քաղաքական, տնտեսական և մշակութային փոխշահավետ համագործակցությունը:
Միջոցառման ընթացքում գեղարվեստական ձեռնարկով հանդես է եկել «ԱՐԱՐԱՏ» երգչախումբը` ներկայացնելով հայ դասական և ժամանակակից երաժշտության ստեղծագործությունները:

Armenian Independence anniversary reception in Iran attended by IRI high-ranking officials
YEREVAN, OCTOBER 5, ARMENPRESS: The reception, dedicated to the 21st anniversary of the Independence of the Republic of Armenia, was held at the ARARAT Sports and Cultural Complex of Iran on September 30 and attended by the representatives of the public administration system of the Islamic Republic of Iran and ambassadors accredited in Iran. The event was attended as well by the leaders of the Armenian Diocese and the members of different structures of the Iranian Armenian community.
As Armenpress was reported by the Press, Information and PR Department at the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Armenia, the opening speech at the reception was performed by the Ambassador of the Republic of Armenia to the Islamic Republic of Iran Grigor Arakelyan, followed by the Minister of Diaspora of the Republic of Armenia Hranush Hakobyan, who arrived in Teheran to participate in the Armenian Culture Days in Isfahan, devoted to the 21st anniversary of the Armenian Independence.
Highly evaluating the level of the Armenian-Iranian relations, the Minister of Diaspora of Armenia highlighted the role and significance of the Iranian Armenian community in the enhancement and strengthening of the bilateral relations.
Then the Deputy Minister of Foreign Affairs of the Islamic Republic of Iran Abbas Araghchi, who, congratulating the guests on the occasion of the Independence Day, touched upon the Armenian-Iranian diverse relations and stated that the Iranian authorities were ready to continue the political, economic and cultural mutually beneficial cooperation.
During the reception ARARAT choir performed an artistic initiative presenting works of the Armenian modern classic music.