ԼՂՀ հռչակման 21-րդ տարեդարձի կապակցությամբ Բակո Սահակյանը պարգեւատրել եւ պատվավոր կոչումներ է շնորհել
ԵՐԵՎԱՆ, 29 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ:Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության հռչակման 21-րդ տարեդարձի կապակցությամբ Նախագահ Բակո Սահակյանը ստորագրել է հրամանագրեր պարգեւատրելու եւ պատվավոր կոչումներ շնորհելու մասին:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին Արցախի Հանրապետության նախագահի աշխատակազմի տեղեկատվության գլխավոր վարչությունից,Հայրենիքի պաշտպանության համար մղված մարտերում ցուցաբերած անձնական արիության համար «Արիության համար» մեդալով պարգեւատրվել է 5 հոգի, որից 2-ը` հետմահու:
Հայրենիքի պաշտպանության գործում ներդրած ավանդի, ծառայության ընթացքում ցուցաբերած խիզախության համար «Մարտական ծառայություն» մեդալով պարգեւատրվել է 158 հոգի, որից 9-ը` հետմահու:
Պետական շինարարության, տնտեսության, առողջապահության, մշակույթի, կրթության բնագավառներում ԼՂՀ մատուցած ծառայությունների համար «Մխիթար Գոշ» մեդալով պարգեւատրվել է 8 հոգի, «Վաչագան Բարեպաշտ» մեդալով` 5 հոգի, «Անանիա Շիրակացի» մեդալով` 2 հոգի, «Երախտագիտություն» մեդալով` 22 հոգի:
Մշակույթի եւ առողջապահության բնագավառներում ունեցած մեծ ավանդի համար պատվավոր կոչումներ են շնորհվել.
Վաստակավոր արտիստի`Լարիսա Սարգսյանին` «Դիզակ» ժողովրդական գործիքներիհամույթի մենակատար` ք. Հադրութ,Մշակույթի վաստակավոր գործչի`Մելս Հովսեփյանին` ինքնուս նկարիչ, արցախյան ազգային-ազատագրական պայքարի մասնակից, պահեստազորի մայոր, Վաստակավոր բժշկի`Վարդան Ղուկասյանին` ԼՂՀ առողջապահության նախարարության «Հանրապետական բժշկական կենտրոն»ՓԲԸ վիրաբուժական բաժանմունքի վարիչ,Էդուարդ Պատվականյանին` ԼՂՀ առողջապահության նախարարության «Հանրապետական բժշկական կենտրոն»ՓԲԸ բժիշկ-ուրոլոգ:

Республики Арцах Президент Бако Саакян подписал указы о награждении и о присвоении почетных званий.
По случаю 21-ой годовщины провозглашения Республики Арцах Президент Бако Саакян подписал указы о награждении и о присвоении почетных званий.
Как сообщилиАрменпрессв Главном информационном управлении аппарата президента НКР,за личную отвагу, проявленную в боях по защите родины, медалью «За мужество» награждены 5 человек, из них двое - посмертно.
За вклад в дело защиты Родины, отвагу проявленную во время службы, медалью «За боевые заслуги награждены 158 человек, из них 9-посмертно.
За заслуги перед НКР, в сферах государственного строительства, экономики, здравоохранения, культуры, образования медалью «Мхитар Гош» награждены 8 человек, медалью «Вачаган Барепашт» - 5 человек, медалью «Анания Ширакаци» - два человека, медалью «Благодарность» - 22 человека.
За большие заслуги в сферах здравоохранения и культуры присвоены почетные звания:
Заслуженного артиста – Ларисе Саргсян, солистке ансамбля народных инструментов «Дизак» (г. Гадрут);
Заслуженного деателя культуры – Мельсу Овсепяну, художнику-самоучке, участнику Арцахской национально-освободительной борьбы, майор запаса;
Заслуженного врача – Вардану Гукасяну, заведующему операционного отделения ЗАО «Республиканский медицинский центр» министерства здравоохранения НКР;
Эдуарду Патваканяну - врачу-урологу ЗАО «Республиканский медицинский центр» министерства здравоохранения НКР.