Ադրբեջանի համար սովորական է դարձել միջազգային իրավունքի հիմնարար նորմերի խախտումը. Էդվարդ Նալբանդյան
ԵՐԵՎԱՆ, 31 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Թեհրանում օգոստոսի 30-31-ին տեղի է ունեցել Չմիավորման երկրների շարժման 16-րդ գագաթաժողովը, որին ներկա են եղել կազմակերպության 120 անդամ եւ 17 դիտորդ երկրների բարձրաստիճան պատվիրակությունները, ՄԱԿ-ի Գլխավոր քարտուղարը: Գագաթաժողովի աշխատանքներին Հայաստանի պատվիրակությունը գլխավորող ԱԳ նախարար Էդվարդ Նալբանդյանն օգոստոսի 31-ին հանդես է եկել ելույթով, որը որպես գագաթաժողովի պաշտոնական փաստաթուղթ տարածվել է մասնակից պետությունների պատվիրակություններին: Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրեցին ՀՀ ԱԳ նախարարության լրատվական ծառայությունից` իր խոսքում նախարար Նալբանդյանը մասնավորապես նշել է. «Հանդիսանալով Չմիացած երկրների շարժման դիտորդ, Հայաստանը կիսում է այդ կազմակերպության արժեքները, որոնք հիմնված են ՄԱԿ-ի կանոնադրության նպատակների եւ սկզբունքների, մարդու հիմնարար իրավունքների հանդեպ հարգանքի վրա»:
Անդրադառնալով արցախյան հիմնախնդրին՝ Էդվարդ Նալբանդյանը դիմելով ներկա բարձրաստիճան պատվիրակություններին նշել է.
«Համոզված եմ, որ կարեւոր է այս հարգարժան լսարանին ներկայացնել Ադրբեջանի կողմից գագաթաժողովի հայտարարության 391-րդ պարբերության շուրջ իրականացված մանիպուլյացիաների վերաբերյալ իրողությունը: Ադրբեջանը ընդհամենը մեկ տարի առաջ դարձավ Չմիավորման երկրների շարժման անդամ, եւ արդեն փորձում է շահարկելով իր անդամակցությունը, թյուրիմացության մեջ գցել կազմակերպության անդամ երկրներին՝ ուղղորդելով նրանց միջազգային հանրության դիրքորոշումների դեմ: Այս պարբերությունը հակասության մեջ է մտնում Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրի կարգավորման բանակցային գործընթացի տրամաբանությանը, ոգուն ու ձեւակերպումներին, որոնք արտացոլված են ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ երկրների՝ Ռուսաստանի, Ֆրանսիայի, Միացյալ Նահանգների ղեկավարների լ՛Աքվիլայում, Մուսկոկայում, Դովիլում եւ Լոս – Կաբոսում ընդունված հայտարարություններում, ինչպես նաեւ ԵԱՀԿ շրջանակներում՝ Աստանայի գագաթաժողովի, Հելսինկիի, Աթենքի, Ալմաթիի, Վինլյուսի նախարարական հանդիպումների շրջանակներում Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրի կարգավորման վերաբերյալ ընդունված հայտարարություններում: Այս փաստաթղթերը կարևորում են միջազգային իրավունքի երեք սկզբունքների՝ ուժի կամ ուժի սպառնալիքի չկիրառման, ժողովուրդների իրավահավասարության ու ինքնորոշման իրավունքի եւ տարածքային ամբողջականության՝ որպես Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրի կարգավորման անկյունաքարային տարրեր: Ցավոք, 391-րդ պարբերությունը անտեսում է ինքնորոշման իրավունքի սկզբունքը եւ չի օգտագործում միջազգայինորեն ընդունված «Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդիր» եզրույթը»:
Նալբանդյանը նշել է, որ նման մոտեցումը ոչ միայն վտանգում է բանակցային գործընթացը եւ փխրուն իրավիճակը հակամարտության գոտում, այլեւ հակասում է Չմիավորման երկրների շարժման հիմնարար սկզբունքներին:
«Ժողովուրդների ինքնորոշման իրավունքը շարժման հիմնադրման օրվանից եղել և մնում է վերջինիս հիմնասյուներից մեկը, որն ընդգծված է բոլոր գագաթաժողովների եւ նախարարական հանդիպումների փաստաթղթերում: Ադրբեջանի համար սովորական է դարձել միջազգային իրավունքի հիմնարար նորմերի եւ ձեռք բերված պայմանավորվածությունների խախտումը: Այդ առումով որեւիցե մեկի համար անակնկալ չէ, որ Ադրբեջանը, հանդիսանալով Չմիավորման երկրների շարժման անդամ, շարունակաբար խախտում է «Բանդունգի սկզբունքները»՝ խտրականություն եւ ազգային ատելություն քարոզելով: Միջազգային կազմակերպությունները բազմիցս համապատասխան գնահատականներ են տվել Ադրբեջանում քսենոֆոբիայի, ռասիզմի եւ անհանդուրժողականության դրսեւորումներին: Իր ողջ պատմության ընթացքում Չմիացած երկրների շարժումը աջակցել է հակամարտությունների բացառապես խաղաղ կարգավորմանը, մինչ Ադրբեջանը իր ամենօրյա ռազմատենչ հայտարարություններով, ռազմական բյուջեի բազմապատկմամբ՝ քսան անգամ վերջին հինգ տարում, հարձակողական սպառազինությունների հսկայական քանակի ձեռքբերմամբ՝ ի խախտումն իր միջազգային պարտավորությունների, ուժի կիրառման շարունակական սպառնալիքներով՝ վտանգում է ոչ միայն տարածաշրջանային, այլեւ միջազգային կայունությանը և անվտանգությանը: Նման վարքագիծը հարիր չէ Չմիացած երկրների շարժման անդամ պետությանը և ավելին, հարված է հասցնում այս կազմակերպության հեղինակությանը», - ընդգծել է Հայաստանի արտգործնախարարը:

Для Азербайджана уже стали обычными нарушения основополагающих норм международного права – глава МИД Армении
В Тегеране 30-31 августа состоялся 16-ый саммит Движения неприсоединения, в котором приняли участие высокопоставленные делегации 120 стран-членов организации, 17 стран-наблюдателей и генсек ООН. Армянскую делегацию в саммите возглавлял министр иностранных дел Армении Эдвард Налбандян, который 31 августа выступил с речью, которая позже в качестве официального документа саммита было распространено среди участников встречи.
Как сообщили Арменпресс в пресс-службе МИД Армении, в своей речи министр, в частности, отметил: «Являясь наблюдателем в Движении неприсоединения, Армения разделяет ценности организации, которые основаны на принципах и целях устава ООН, уважении основных прав человека».
Коснувшись урегулирования нагорно-карабахского конфликта, Эдварда Налбандян заявил: «Я уверен, что необходимо представить находящейся здесь аудитории манипуляции, к которым прибег Азербайджан в связи с 391-ым абзацем заявления саммита Движения. Азербайджан всего год вступил в Движение неприсоединения и уже пытается ввести в заблуждение страны-члены Движения, пытаясь направить их против решений международного сообщества.
Этот абзац вступает в противоречие с логикой, духом и формулировками переговорного процесса, которые отражены в заявлениях руководителей стран-сопредседателей Минской группы ОБСЕ – России, Франции, Соединенных Штатов, принятых в Аквиле, Мускоке и Довиле, а также в заявлениях по урегулированию Карабахской проблемы, принятых в рамках ОБСЕ – на саммите в Астане, в ходе министерских встреч в Хельсинки, Афинах, Алматы, Вильнюсе. Во всех этих документах отмечается важность трех принципов международного права как составляющих карабахского процесса: неприменение силы или угрозы силы, право народа на самоопределение и территориальная целостность. К сожалению, 391-ый абзац игнорирует принцип самоопределения народов, и в нем нет международно принятой формулировки «Нагорно-карабахская проблема».
Налбандян отметил, что подобный подход не только ставит под угрозу переговорный процесс и хрупкую ситуацию в зоне конфликта, но и противоречит основным принципам Движения неприсоединения.
«Право народов на самоопределение с первого дня создания Движения было и остается одним из его столпов, что отражается во всех заявлениях, принятых по итогам саммитов и министерских встреч.
Для Азербайджана уже стали привычными нарушения основных норм международного права и достигнутых договоренностей. В этом плане ни для кого не стало неожиданностью то, что Азербайджан, являясь членом Движения неприсоединения, регулярно нарушает «принципы Бандунга», пропагандируя дискриминацию и национальную ненависть.
Международные организации не раз давали адекватные оценки проявлению ксенофобии, расизма и нетолерантности в Азербайджане.
На всем протяжении своей истории Движение неприсоединения содействовало исключительно мирному урегулированию конфликтов, в то время как Азербайджан своими ежедневными милитаристскими заявлениями, увеличением своего военного бюджета, приобретением огромного количества наступательного вооружения, вопреки своим международным обязательствам, ставит под угрозу не только региональную, но и международную стабильность и безопасность. Подобное поведение не пристало члену Движения неприсоединения и, более того, наносит удар по авторитету Движения», - подчеркнул глава МИД Армении.