Շուշիում վաղ քրիստոնեական դամբարանադաշտ է հայտնաբերվել
ԵՐԵՎԱՆ, 8 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Արցախի Տիգրանակերտի պեղումների ժամանակ բավականին արժեքավոր գտածոներ են վեր հանվել: Արցախի հնագիտական արշավախմբի ղեկավար Համլետ Պետրոսյանի խոսքով` բազիլիկ եկեղեցուն կից հյուսիսային բակում իրականացվող պեղումների ընթացքումշատ մեծ մոնումենտալ կառույց է բացվել, որի բացահայտման ուղղությամբ աշխատանքներ են տարվում: «Պարզ նշմարվում է, որ մոնումենտալ կառույցի հատակը սալապատված է եղել, քանի որ արշավախումբը սալահատակի մի մասն արդեն իսկ բացել է, իսկ կառույցն ամբողջովին տեսնելու համար դեռ աշխատանքներ են տարվում»,-«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ ասաց Պետրոսյանը:
Հնագետը նշում է, որ անտիկ թաղամասում իրականացվող պեղումների ընթացքում մի մեծ բնակելի, տնտեսական համալիր է նշմարվում` շատ հետաքրքիր նյութերով, որոնք ցույց են տալիս մ.թ.ա. եւ մեր թվարկության առաջին դարերում Տիգրանակերտի միջազգային կապերը:«Տիգրանակերտ քաղաքի պեղումների հիմնական նպատակներից է` հյուսիսային պարսպապատին ամրացված թաղամասի ընդարձակումը, քանի որ մինչև հիմա չգիտեն, թե ամրացված թաղամասի մուտքը որտեղից է»,-ասաց նա:
Արշավախմբի ղեկավարն ընդգծում է, որ այս տարի Տիգրանակերտի հնավայրից պեղել են բազմաթիվ զարդեր, խեցեղենի զանազան տեսակներ, ինչպես նաեւ հայտնաբերել են արդեն երրորդ գութանի խուփը: Գտածոները նախ ուսումնասիրություն են անցնում Երեւանի պետական համալսարանի հնագիտության լաբորատորիայում, ապա մշակվելուց, վերականգնվելուց հետո նոր հանձնվում են ԼՂՀ կառավարությանը կից զբոսաշրջության վարչության հատուկ պահադարան:
Հնագետի խոսքով, արշավախումբը ֆինանսավորման հետ կապված խնդիրներ է ունեցել: Ֆինանսավորման ուշացման պատճառով այս տարի Տիգրանակերտում պեղումները տեւելու են ոչ թե 80 օր, ինչպես նախկինում էր, այլ` 50 օր:
Տիգրանակերտի արշավախմբի հնագետներից Վարդգես Սաֆարյանը մեզ հետ զրույցում նշեց, որ Շուշիում վաղ քրիստոնեական դամբարանադաշտ է հայտնաբերվել:«Մեզ համար շատ մեծ է Շուշիի պեղումների կարեւորությունը»,-ասաց նա:
Տիգրանակերտ քաղաքի պեղումները,որոնք վերսկսվել են հունիսի 25-ից, կշարունակվեն մինչ օգոստոսի 21-22-ը եւայս տարի այսքանով կսահմանափակվեն, սակայն օգոստոսին նախատեսվում է պեղումները շարունակել Շուշիում:

В Нагорном Карабахе обнаружен некрополь периода раннего христианства
Во время проводимых раскопок в Тигранакерте (Нагорный Карабах) было найдено немало ценных артефактов. По словам руководителя археологической экспедиции Гамлета Петросяна, при раскопках во дворе церкви-базилики открылось монументальное строение, которое сейчас исследуется. «Очевидно, что пол здесь был выложен плитками, археологи часть этих плиток уже открыли, а чтобы увидеть все целиком, работы следует продолжить», - сказал, в беседе сАрменпрессПетросян.
Археолог также отметил, что во время раскопок в античном квартале была обнаружена большая жилая, хозяйственная постройка, в которой использованы очень интересные материалы, которые показывают положение Тигранакерта до нащей эры и в первые века нашей эры. Среди находок этого года также много украшений, изделий из керамики.Все артефакты пока исследуются в археологической лаборатории Ереванского госуниверситета, а затем, после соответствующей обработки и восстановления передаются в специальное хранилище Управления туризма при правительстве НКР.
По словам археолога, у экспедиции были проблемы финансового характера. Из-за задержки финансирования раскопки в Тигранакерте будут продолжатся в этом году не 80 дней, как прежде, а 50.
Один из членов экспедиции, археолог Вардкес Сафарян в беседе с Арменпресс сообщил, что в Шуши обнаружен некрополь периода раннего христианства. «Для нас очень важны раскопки в Шуши», - подчеркнул он.
Раскопки в Тигранакерте, возобновленные с 25 июня будут продолжатся до 21-22 августа и в этом году этим и ограничатся.А в августе планируется продолжить раскопки в Шуши.