Շուշիում վաղ քրիստոնեական դամբարանադաշտ է հայտնաբերվել
ԵՐԵՎԱՆ, 8 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Արցախի Տիգրանակերտի պեղումների ժամանակ բավականին արժեքավոր գտածոներ են վեր հանվել: Արցախի հնագիտական արշավախմբի ղեկավար Համլետ Պետրոսյանի խոսքով` բազիլիկ եկեղեցուն կից հյուսիսային բակում իրականացվող պեղումների ընթացքումշատ մեծ մոնումենտալ կառույց է բացվել, որի բացահայտման ուղղությամբ աշխատանքներ են տարվում: «Պարզ նշմարվում է, որ մոնումենտալ կառույցի հատակը սալապատված է եղել, քանի որ արշավախումբը սալահատակի մի մասն արդեն իսկ բացել է, իսկ կառույցն ամբողջովին տեսնելու համար դեռ աշխատանքներ են տարվում»,-«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ ասաց Պետրոսյանը:
Հնագետը նշում է, որ անտիկ թաղամասում իրականացվող պեղումների ընթացքում մի մեծ բնակելի, տնտեսական համալիր է նշմարվում` շատ հետաքրքիր նյութերով, որոնք ցույց են տալիս մ.թ.ա. եւ մեր թվարկության առաջին դարերում Տիգրանակերտի միջազգային կապերը:«Տիգրանակերտ քաղաքի պեղումների հիմնական նպատակներից է` հյուսիսային պարսպապատին ամրացված թաղամասի ընդարձակումը, քանի որ մինչև հիմա չգիտեն, թե ամրացված թաղամասի մուտքը որտեղից է»,-ասաց նա:
Արշավախմբի ղեկավարն ընդգծում է, որ այս տարի Տիգրանակերտի հնավայրից պեղել են բազմաթիվ զարդեր, խեցեղենի զանազան տեսակներ, ինչպես նաեւ հայտնաբերել են արդեն երրորդ գութանի խուփը: Գտածոները նախ ուսումնասիրություն են անցնում Երեւանի պետական համալսարանի հնագիտության լաբորատորիայում, ապա մշակվելուց, վերականգնվելուց հետո նոր հանձնվում են ԼՂՀ կառավարությանը կից զբոսաշրջության վարչության հատուկ պահադարան:
Հնագետի խոսքով, արշավախումբը ֆինանսավորման հետ կապված խնդիրներ է ունեցել: Ֆինանսավորման ուշացման պատճառով այս տարի Տիգրանակերտում պեղումները տեւելու են ոչ թե 80 օր, ինչպես նախկինում էր, այլ` 50 օր:
Տիգրանակերտի արշավախմբի հնագետներից Վարդգես Սաֆարյանը մեզ հետ զրույցում նշեց, որ Շուշիում վաղ քրիստոնեական դամբարանադաշտ է հայտնաբերվել:«Մեզ համար շատ մեծ է Շուշիի պեղումների կարեւորությունը»,-ասաց նա:
Տիգրանակերտ քաղաքի պեղումները,որոնք վերսկսվել են հունիսի 25-ից, կշարունակվեն մինչ օգոստոսի 21-22-ը եւայս տարի այսքանով կսահմանափակվեն, սակայն օգոստոսին նախատեսվում է պեղումները շարունակել Շուշիում:

Early Christian tombs found in Shushi
YEREVAN, AUGUST 8, ARMENPRESS: Many valuable relic samples have been found during Artsakh’s Tigranakert excavations. In the words of Artsakh archeological expedition head Hamlet Petrosyan in the course of the excavations carried out the adjacent northern yard of basilica church a huge monumental structure was disclosed, reportedly works in this direction are in the process. ‘’ It is clearly noticed monumental structure’s floor had been slabbed: the expedition group has already opened a part of the sallbed floor reportedly works are conducted for having entire view of the monument ’’Petrosyan told Armenpress.
The archeologist says residential, a kind of economic type complex is going to come up as a result of the launched excavations, by the way made by interesting materials which come to prove Tigranakert international state in first centuries BC. ‘’ The main goal of Tigranakert excavations is the expansion of the district attached to northern stone wall, as up to now it is vague where is the entrance of the attached district’’ the interlocutor came forth with.
Tigranakert expedition archeologist Vazgen Safaryan told in the briefing with Armenpress, Christian tombs are found in Shushi.’’ Excavations in Shishi are of high importance for us’’.
Tigranakert city excavations started from June 25 are set to last until August 21-22. Though these are all scheduled for this year, yet the excavations are expected to continue in Shushi during August.