Սաֆրաստյանն առաջարկում է զգուշավոր լինել Սիրիային տրվող գնահատականներում
ԵՐԵՎԱՆ, 3 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Սիրիայի իրադրությունը սրված է ոչ թե ռազմական, այլ քաղաքական առումով, եւորեւէկտրուկ հայտարարություն կարող է վտանգել հայ համայնքին: Օգոստոսի 3-ին լրագրողների հետ հանդիպմանը նման տեսակետ հայտնեց Արեւելագիտության ինստիտուտի տնօրեն Ռուբեն Սաֆրաստյանը:«Ռազմական բախումների ազդեցությունը Հալեպի հայկական թաղամասերում դեռ չեն զգացել, ուստի չեն զգացել նաեւ իրական վտանգը: Այս օրերին պետք է զուսպ լինեք մեր գնահատականներում, որպեսզի սիրիահայերը հարվածների չենթարկվեն: Մենք պետք է մեր ներդրումն ունենանք խաղաղ կարգավորման գործընթացներում, սակայն նաեւ պիտի հասկանանք, որ Հայաստանը փոքր երկիր է` որոշակի ակտիվ քաղաքականություն վարելու համար»,-«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` ընդգծեց Սաֆրաստյանը: Նրա խոսքով` Հայաստանի համար նախընտրելի տարբերակը զգուշավորությունն է, որը պետք է պայմանավորված լինի մեր հայրենակիցներով, տարածաշրջանում ունեցած դերով:
«ՄԱԿ-ի ասամբլեայում Սիրիայի մասին նախատապատրաստվում է քննարկում եւ քվերակություն, եւ չգիտեմ` ինչ դիրքորոշում կունենա Հայաստանն այդտեղ: Մենք պետք է հնարավորինս հեռու մնանք աշխարհաքաղաքական զարգացումներից: Ինչ վերաբերում է մեր իշխանությունների գործողություններին` ԶԼՄ-ներից տեղյակ եմ, որ որոշակի աշխատանք տարվում է, կան գործեր, որոնց մասին չի խոսվում` հաշվի առնելով մի շարք հանգամանքներ»,-նշեց արեւելագետը: Նրա խոսքով` հայկական սփյուռքը պետք է համոզված լինի, որ Հայաստանն իր ուժերի շրջանակներում կանգնած կլինի իր կողքին: Կարեւոր են նաեւ զգացմունքային ելույթները:
Մարդու իրավունքների հետազոտության սիրիական կենտրոնի տվյալներով` այդ երկրում 2011թ-ի մարտից շարունակվող բախումների հետեւանքով զոհվել է շուրջ 19 հազար մարդ: Համաձայն արաբական լրատվամիջոցների` զոհվածների թվում շուրջ 12 հազար խաղաղ քաղաքացիներ են, իսկ ավելի քան 5 հազարը`անվտանգության աշխատակիցներ: Զոհերի թվում են եղել նաեւ յոթ հայեր, որոնցից երկուսը` սիրիական բանակի զինծառայողներ: Սիրիայում տիրող անկարգությունների հետևանքով մեծ թվով սիրիացիներ լքում են երկիրը եւ հայտնվում են այլ երկրներում փախստականի կարգավիճակով: Վերջին շրջանում երկիրը լքում են նաեւ տեղի հայ համայնքի ներկայացուցիչները: Հայաստանում փախստականի կարգավիճակ կամ ապաստան ստանալու մասին Սիրիայիցդիմումները քննվում են արագացված ընթացակարգով` առնվազն տասն օրվա ընթացքում:

Резкие заявления в вопросе Сирии могут поставить под угрозу армянскую общину - тюрколог
Ситуация в Сирии обострилась не в военном смысле, а в политическом, и какие-либо резкие заявления могут поставить под угрозу местную армянскую общину. Как сообщает Арменпресс, такое мнение на встрече с журналистами 3 августа выразил директор Института востоковедения НАН Армении, тюрколог Рубен Сафрастян.
«Влияние военных столкновений пока не ощущается в армянских кварталах Алеппо, поэтому там не ощутили и реальной угрозы. В эти дни нам следует быть осторожнее в оценках, чтобы не ставить под удар сирийских армян. Мы должны внести свою лепту в процессы мирного урегулирования, однако, должны и помнить о том, что Армения – маленькая страна для того, чтобы проводить определенную активную политику», - подчеркнул,Сафрастян.
«Предстоит обсуждение и голосование по Сирии на Ассамблее ООН - не знаю, какую позицию займет там Армения. Мы должны по возможности держаться подальше от геополитических процессов. Что касается действий наших властей, то, как мне известно из СМИ, определенная работа проводится, есть дела, о которых не говорится, учитывая ряд обстоятельств», - сказал тюрколог. По словам Сафрастяна, армянская диаспора должна быть уверена в том, что Армения в меру своих сил будет рядом. Важна также эмоциональная сторона вопроса.
Напомним, что по данным сирийского Центра по защите прав человека , в результате продолжающихся с марта 2011 года столкновений в этой стране уже погибло около 19 тысяч человек. Согласно арабским СМИ, среди погибших около 12 тыс.мирных жителей и более 5 тыс.сотрудников безопасности.Из-за сложившейся ситуации в Сирии многие сирийцы покидают страну. За последний период Сирию стали покидать и представители армянской общины. Заявления от армян из Сирии по поводу предоставления им в Армении статуса беженца или убежища рассматриваются в ускоренном порядке: минимум, в течение 10 дней.