Բուենոս Այրեսում ընդունվել է Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչող և դատապարտող բանաձև
ԵՐԵՎԱՆ, 2 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ:Բուենոս Այրես նահանգի Սան Իսիդրո վարչական շրջանի քաղաքային խորհուրդը` Խուլիա Ռիտա Քուզիսի նախագահությամբ, օգոստոսի 1-ինմիաձայն կողմ է քվեարկել 1915-1923 թթ. Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչող և դատապարտող բանաձևին: Ինչպես«Արմենպրես»-ին տեղեկացրին արտգործնախարարությւոնից, խորհուրդըմիաժամանակ միացել է Արգենտինայի Սենատի և Պատգամավորների պալատի կողմից 2006 թ. դեկտեմբերի 13-ին ընդունված թիվ 26199՝ «Ի հիշատակ հայ ժողովրդի կրած ցեղասպանության» հանրապետական օրենքին, որով ապրիլի 24-ը հռչակվել է «Ժողովուրդների միջև հանդուրժողականության և հարգանքի օր»:
Քաղաքային խորհրդի նիստին ներկա են եղել Արգենտինայում ՀՀ դեսպան Վահագն Մելիքյանը, Հայաստանեաց Առաքելական եկեղեցու Արգենտինայի և Չիլիի թեմի առաջնորդ Տեր Գիսակ Արք. Մուրադյանը, Սան Իսիդրո շրջանի հոգևոր հովիվ Մաշտոց քհն. Առաքելյանը, ինչպես նաև արգենտինահայ կառույցների և կազմակերպությունների ներկայացուցիչներ:
Քվեարկության ավարտից հետո ելույթներ են ունեցել Արգենտինայում ՀՀ դեսպան Վահագն Մելիքյանը և Հայաստանեաց Առաքելական եկեղեցու Արգենտինայի և Չիլիի թեմի առաջնորդ Գիսակ Արք. Մուրադյանը: Վերջիններս, մեծապես կարևորելով Սան Իսիդրո քաղաքային խորհրդի կողմից ընդունված բանաձևը, Հայաստանի և հայ ժողովրդի անունից իրենց երախտագիտությունն են հայտնեցին ճշմարտության և արդարության օգտին ընդունված փաստաթղթի առնչությամբ:

Resolution recognizing and condemning Armenian Genocide was adopted in Buenos Ayres
YEREVAN, AUGUST 2, ARMENPRESS: The urban council of Buenos Ayres state’s San Isidro administrative district under the presidency of Julia Rita Cuzis on August 1 unanimously voted for the resolution recognizing and condemning Armenian Genocide. Armenpress was informed from Armenian Foreign affairs ministry that the council at the same time joined the Republican law № 26199 which was adopted on December 13, 2006 by Argentinean Senate according to which April 24 was declared “Day of tolerance and respect between nations in memory of genocide of Armenian nation”.
At the session of urban council were present ambassador of Armenia to Argentina Vahagn Melikyan, members of Armenian Church as well as representatives of Armenian institutions and organizations.
After the end of the voting there speeches performed by Armenian ambassador, representatives of Armenian Apostolic Church.