ԵԽԽՎ աշնանային նստաշրջանում կպահանջվի ադրբեջանական հայատյաց դասագրքերի փորձաքննությունը
ԵՐԵՎԱՆ, 2 ՕԳՈՍՏՍՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Եվրոպայի խորհրդի խորհրդարանական վեհաժողովի աշնանային նստաշրջանը տեղի է ունենալու հոկտեմբերի 1-ից 5-ը: Ինչպես«Արմենպրես»-ի հետ զրույցում ասաց ԵԽԽՎ-ում հայաստանյան պատվիրակության անդամ, «Բարգավաճ Հայաստան» խմբակցության ներկայացուցիչ Նաիրա Զոհրաբյանը, թեեւ պատվիրակության կազմը հաստատված չէ, սակայն հիմնական կազմում լինելու են նաեւ ՀՀԿ խմբակցությունից Դավիթ Հարությունյանը, «Օրինաց երկրից» Մհեր Շահգելդյանը, իսկ փոխարինող կազմում ընդգրկված կլինի ԲՀԿ պատգամավոր Վահե Հովհաննիսյանը:«Քանի դեռ պատվիրակության կազմը չի հաստատվել, մյուս անդամների մասին ոչինչ ասել չեմ կարող: Օրակարգը նույնպես հաստատված չէ, բայց արդեն հայտնի է, որ աշնանային նստաշրջանում քննարկվելու է ադրբեջանցի քաղբանտարկյալներին վերաբերող հարցը»,-տեղեկացրեց Զոհրաբյանը:
Բացի դրանից, հայաստանյան պատվիրակության անդամը փաստաթուղթ է ուղարկելու ԵԽ Մարդու իրավունքների հանձնակատարին` պահանջելով միջազգային փորձաքննություն անցկացնել ադրբեջանական դասագրքերը: «Այս հարցը բարձրացրել եմ հուլիսյան նստաշրջանի ժամանակ` ընդգծելով, որ ադրբեջանական դասագրքերում ուղղակիորեն հայատյացության բացահայտ քարոզ է: Օրինակներ ներկայացնելու համար քաղվածքներ եմ անում այդ դասագրքերի ռուսերեն թարգմանություններից, որտեղ հայն ադրբեջանցիներին ներկայացվում է որպես մարդասպան: Այդ օրինակները համապատասխան թարգամանությամբ, հղումներով առաջիկա երկու շաբաթների ընթացքում կուղարկվի Մարդու իրավունքների հանձնակատարին»,-ասաց Զոհրաբյանը: Նրա փոխանցմամբ` հուլիսյան նստաշրջանում շրջանառվում էր մի նախագիծ, որում կոչ էր արվում ԵԽ անդամ երկրներին հատուկ ուշադրություն դարձնել իրենց դպրոցականների դասագրքերին, որպեսզի դրանք այլատյացություն, ռասիզմ չքարոզեն եւ կրոնական ատելություն չսերմանեն: «Այս ամենով փորձելու ենք ցույց տալ, որ եթե ընդունվում են բանաձեւեր, ապա պետք է հետամուտ լինեն դրանց կատարմանը, քանի որ Ադրբեջանն իր սերնդին դաստիարակում է հայատյացության վատ օրինակներով: Փաստաթղթին կցելու եմ նաեւ մի ադրբեջանուհու նամակ, որում նշում է, թե դասագրքերում հայատյացության վառ օրինակների պատճառով վախենում է, որ իր երեխան սադիստ կմեծանա»,-նշեց Զոհրաբյանը:
Անդրադառնալով օրակարգում ընդգրկված հարցերին` Զոհրաբյանը դժվարացավ նշել` Հայաստանին վերաբերող որեւէ հարց կա թե ոչ:
ԵԽԽՎ ամառային նստաշրջանը տեղի է ունեցել հունիսի 25-29-ը, որին նոր խորհրդարանի ձեւավորմամբ պայմանավորված` մասնակցել է հայաստանյան պատվիրակության հին կազմը` պատվիրակության ղեկավար Դավիթ Հարությունյանը, անդամներ` Արմեն Ռուստամյանը, Նաիրա Զոհրաբյանը, Արծրունի Աղաջանյանը, իսկ փոխարինող կազմում եղել են` Զարուհի Փոստանջյանը, Գրիգորի Մարգարյանը, Հերմինե Նաղդալյանը, Արմեն Մելիքյանը:
ԵԽԽՎ ամառային նստաշրջանի ընթացքում բուռն քննարկման առարկա են դարձել Եվրոպայում ժողովրդավարության, ճգնաժամի, ռասիզմի, այլատյացության, քսենոֆոբիայի եւ ծայրահեղականության աճի թեմաները: Անդրադարձ է եղել նաեւ ԵԽ անդամ երկրներում քաղբանտարկյալների հարցին, մասնավորապես` ԵԽԽՎ իրավական հանձնաժողովը ընդունել է «Ադրբեջանում քաղբանտարկյալների առկայության մասին» զեկույցը, որը կդրվի ԵԽԽՎ լիագումար նիստի քննարկմանը աշնանային նստաշրջանում:

Azerbaijani anti Armenian textbook examination to be in the agenda of PACE autumn session
YEREVAN, AUGUST 1, ARMENPRESS: The autumn session of Parliamentary Assembly of Council of Europe is scheduled to take place October 1-5. As PACE Armenian delegation member “Prosperous Armenia “ faction representative Naira Zohrabyan told at the briefing with Armenpress, though the staff of the delegation is not approved, it is going to comprise RPA - Davit Harutyunyan, “ Rule of law” party – Mher Shageldyan, RPA member Vahe Hovhannisyan is set to substitute the main staff. “As long as the composition of the delegation is not finally confirmed, I can say nothing about the rest members. The agenda is also not approved, yet it is defined, that the issues pertain to Azerbaijani political prisoners is going to be envisaged in autumn session” Zohrabyan came forth with.
In addition, Armenian delegation member is set to send a document to Human Rights Commissioner of the Council of Europe, demanding international expertise of Azerbaijani textbooks. “ I have raised the question still during July session, stressing Azerbaijani textbooks directly propagandize hatred towards Armenians. As samples I brought Russian translation of the texts, where Armenians are described as murderers for Azerbaijani people. Those examples together with relevant translations will be sent to Human Rights Commissioner in coming two weeks” Zohrabyan noted.
In the words of the interlocutor a draft calling EC member states draw a special attention to school textbooks, in order they would not comprise xenophobia, racism and religious hatred was circulated in July session . In this regard we want to show off, if drafts are ratified, then the initiators should be consistent in their fulfillment: reportedly Azerbaijan brings up its generation with hatred towards Armenians. I am going to attach a letter written by an Azerbaijani woman to the document .The author of the letter is afraid her child will grow sadist by being brought up with the vivid samples of hatred towards Armenians depicted in the school textbooks” Zohrabyan stated.
PACE summer session took place on June 25-29.Conditioned to the formation of new Assembly Armenian delegation participated by its former composition of the delegation: delegation head Davit Harutyunyan, members of Armen Rustamyan, Naira Zohrabyan, Artsruni Aghajanian, while the team substitute made : Zaruhi Postanjyan , Grigori Margaryan, Hermine Naghdalyan, Armen Melikyan.
The themes on the growth of crisis, racism, xenophobia and extremism in Europe were thoroughly discussed during PACE summer session. The issue of EC member states political prisoners was also touched upon, in this regard PACE legal commission adopted a report on “Azerbaijani political prisoners’ existence” which is scheduled to be envisaged at PACE autumn session.