ԵԽԽՎ աշնանային նստաշրջանում կպահանջվի ադրբեջանական հայատյաց դասագրքերի փորձաքննությունը
ԵՐԵՎԱՆ, 2 ՕԳՈՍՏՍՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Եվրոպայի խորհրդի խորհրդարանական վեհաժողովի աշնանային նստաշրջանը տեղի է ունենալու հոկտեմբերի 1-ից 5-ը: Ինչպես«Արմենպրես»-ի հետ զրույցում ասաց ԵԽԽՎ-ում հայաստանյան պատվիրակության անդամ, «Բարգավաճ Հայաստան» խմբակցության ներկայացուցիչ Նաիրա Զոհրաբյանը, թեեւ պատվիրակության կազմը հաստատված չէ, սակայն հիմնական կազմում լինելու են նաեւ ՀՀԿ խմբակցությունից Դավիթ Հարությունյանը, «Օրինաց երկրից» Մհեր Շահգելդյանը, իսկ փոխարինող կազմում ընդգրկված կլինի ԲՀԿ պատգամավոր Վահե Հովհաննիսյանը:«Քանի դեռ պատվիրակության կազմը չի հաստատվել, մյուս անդամների մասին ոչինչ ասել չեմ կարող: Օրակարգը նույնպես հաստատված չէ, բայց արդեն հայտնի է, որ աշնանային նստաշրջանում քննարկվելու է ադրբեջանցի քաղբանտարկյալներին վերաբերող հարցը»,-տեղեկացրեց Զոհրաբյանը:
Բացի դրանից, հայաստանյան պատվիրակության անդամը փաստաթուղթ է ուղարկելու ԵԽ Մարդու իրավունքների հանձնակատարին` պահանջելով միջազգային փորձաքննություն անցկացնել ադրբեջանական դասագրքերը: «Այս հարցը բարձրացրել եմ հուլիսյան նստաշրջանի ժամանակ` ընդգծելով, որ ադրբեջանական դասագրքերում ուղղակիորեն հայատյացության բացահայտ քարոզ է: Օրինակներ ներկայացնելու համար քաղվածքներ եմ անում այդ դասագրքերի ռուսերեն թարգմանություններից, որտեղ հայն ադրբեջանցիներին ներկայացվում է որպես մարդասպան: Այդ օրինակները համապատասխան թարգամանությամբ, հղումներով առաջիկա երկու շաբաթների ընթացքում կուղարկվի Մարդու իրավունքների հանձնակատարին»,-ասաց Զոհրաբյանը: Նրա փոխանցմամբ` հուլիսյան նստաշրջանում շրջանառվում էր մի նախագիծ, որում կոչ էր արվում ԵԽ անդամ երկրներին հատուկ ուշադրություն դարձնել իրենց դպրոցականների դասագրքերին, որպեսզի դրանք այլատյացություն, ռասիզմ չքարոզեն եւ կրոնական ատելություն չսերմանեն: «Այս ամենով փորձելու ենք ցույց տալ, որ եթե ընդունվում են բանաձեւեր, ապա պետք է հետամուտ լինեն դրանց կատարմանը, քանի որ Ադրբեջանն իր սերնդին դաստիարակում է հայատյացության վատ օրինակներով: Փաստաթղթին կցելու եմ նաեւ մի ադրբեջանուհու նամակ, որում նշում է, թե դասագրքերում հայատյացության վառ օրինակների պատճառով վախենում է, որ իր երեխան սադիստ կմեծանա»,-նշեց Զոհրաբյանը:
Անդրադառնալով օրակարգում ընդգրկված հարցերին` Զոհրաբյանը դժվարացավ նշել` Հայաստանին վերաբերող որեւէ հարց կա թե ոչ:
ԵԽԽՎ ամառային նստաշրջանը տեղի է ունեցել հունիսի 25-29-ը, որին նոր խորհրդարանի ձեւավորմամբ պայմանավորված` մասնակցել է հայաստանյան պատվիրակության հին կազմը` պատվիրակության ղեկավար Դավիթ Հարությունյանը, անդամներ` Արմեն Ռուստամյանը, Նաիրա Զոհրաբյանը, Արծրունի Աղաջանյանը, իսկ փոխարինող կազմում եղել են` Զարուհի Փոստանջյանը, Գրիգորի Մարգարյանը, Հերմինե Նաղդալյանը, Արմեն Մելիքյանը:
ԵԽԽՎ ամառային նստաշրջանի ընթացքում բուռն քննարկման առարկա են դարձել Եվրոպայում ժողովրդավարության, ճգնաժամի, ռասիզմի, այլատյացության, քսենոֆոբիայի եւ ծայրահեղականության աճի թեմաները: Անդրադարձ է եղել նաեւ ԵԽ անդամ երկրներում քաղբանտարկյալների հարցին, մասնավորապես` ԵԽԽՎ իրավական հանձնաժողովը ընդունել է «Ադրբեջանում քաղբանտարկյալների առկայության մասին» զեկույցը, որը կդրվի ԵԽԽՎ լիագումար նիստի քննարկմանը աշնանային նստաշրջանում:

Армянская делегация ПАСЕ потребует экспертизы азербайджанских учебников
С 1 по 5 октября состоится осенняя сессия Парламентской Ассамблеи Совета Европы (ПАСЕ). Как сказала в беседе с Арменпресс член армянской делегации в ПАСЕ, представитель парламентской фракции «Процветающая Армения» Наира Зограбян, пока еще состав армянской делегации не утвержден, но уже известно, что в основном составе будут: от фракции Республиканской партии Армении Давид Арутюнян, от «Оринац еркир» - Мгер Шахгелдян, а в заменяющем составе – депутат от «Процветающей Армении» Ваге Ованнисян. «Пока состав не утвержден, ничего не могу сказать об остальных членах делегации. Не утверждена и повестка дня, но, уже известно, что в ходе осенней сессии будет обсуждаться вопрос азербайджанских политзаключенных», - сказала Зограбян.
Наира Зограбян намерена направить Комиссару Совета Европы по правам человека письмо, с требованием провести международную экспертизу азербайджанских школьных учебников в связи с тем, что они проникнуты откровенной арменофобией.
«Чтобы привести конкретные примеры, я делая выписки из русских переводов этих учебников - в них образ армянина представлен в каестве убийцы. Эти примеры в соответствующем переводе, со ссылками на источники, в течение ближайших двух недель будут отправлены Комиссару по правам человека», - сказала Зограбян. По ее словам, на июльской сессии в обращении был проект, в котором содержался призыв к странам-членам СЕ обратить особое внимание на школьные учебники с тем, чтобы они не порождали чувства ксенофобии, расизма и религиозной нетерпимости.
«Мы своей позицией стремимся показать, что если принимаются резолюции, то надо быть последовательными в реализации их на деле, поскольку Азербайджан воспитывает новые поколения в духе ксенофобии. К этому документу будет приложено и письмо одной азербайджанки, в котором она пишет, что из-за плохих примеров, приводимых в учебниках, она боится, что ее ребенок вырастет садистом», - отметила Зограбян.
Коснувшись вопросов, включенных в повестку дня, депутат затруднилась ответить, включены ли в нее вопросы, касающиеся Армении.
Напомним, что летняя сессия ПАСЕ проходила 25-29 июня, и в ней, в связи с формированием нового парламента Армении, участвовал прежний состав армянской делегации: руководитель Давид Арутюнян, члены – Армен Рустамян, Наира Зограбян, Арцруни Агаджанян, а в заменяющем составе были – Заруи Постанджян, Григорий Маргарян, Эрмине Нагдалян, Армен Меликян.
В ходе летней сессии ПАСЕ предметом бурного обсуждения стали темы, связанные с ростом демократии в Европе, кризисом, расизмом, ксенофобией и экстремизмом. Затрагивался также вопрос политзаключенных в странах-членах Совета Европы, в частности, правовая комиссия ПАСЕ приняла доклад «О наличии политзаключенных в Азербайджане», который будет представлен для обсуждения в ходе пленарного заседания осенней сессии ПАСЕ.