Դամասկոսում կրկին սիրիահայ է զոհվել
ԵՐԵՎԱՆ, 21 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Սիրիայի մայրաքաղաք Դամասկոսում հուլիսի 20-ին հայազգի քաղաքացի է սպանվել: Այս մասին «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում նշեց ՀՀ Արտաքին գործերի նախարարության մամուլի քարտուղար Տիգրան Բալայանը: Նրա խոսքով`մահվան պատճառները դեռ հայտնի չեն:
Սպանվածը 48-ամյա Անդրանիկ Արզվալջյանն է, ով մասնագիտությամբ ոսկերիչ էր:
Սիրիայում մարդու իրավունքների պաշտպանություն կազմակերպության տվյալներով` Սիրիայում 16 ամիս շարունակվող բախումների հետեւանքով զոհվել է 17 հազար 192 մարդ: Համաձայն արաբական լրատվամիջոցների`զոհվածների մեջ 11 հազար 897-ը խաղաղ քաղաքացիներ են, իսկ 4348-ն`անվտանգության աշխատակիցներ: Զոհերի թվում են եղել նաեւ 6 հայ, որոնցից 2-ը սիրիական բանակի զինծառայողներ են եղել: Սիրիայում տիրող անկարգությունների հետևանքով մեծ թվով սիրիացիներ լքում են երկիրը` հայտնվելով այլ երկրներում փախստականի կարգավճակով: Վերջին շրջանում երկիրը լքում են նաեւ տեղի հայ համայնքի ներկայացուցիչները: Հայաստանում փախստականի կարգավիճակ կամ ապաստան ստանալու մասին Սիրիայիցդիմումները քննվում են արագացված ընթացակարգով` առնվազն տասն օրվա ընթացքում:

YEREVAN, JULY 21, ARMENPRESS: Syrian citizen of Armenian origin died in Syrian capital Damascus on July 20. In the briefing with Armenpress Armenian Foreign Affairs Ministry spokesman Tigran Balayan told the causes of death are yet unknown.
The victim is 48-year-old Andranik Arzvaljyan, jeweler by profession.
In accordance with the data provided by Syrian Human Rights Organization, 17 thousand 192 people died in the course of 16 months ongoing clashes .In accordance with Arab media , 11 thousand 897 peaceful citizens and 4348 security officers became the victim.
There were 6 Armenians among the victims, 2 out of which -servicemen. A large number of Syrians are leaving the country, acquiring refugee status. Recently Armenian Community representatives are also quitting the borders of teh state. The applications handed over by them aimed at either receiving refugee status or permanent shelter are being discussed by accelerated procedure, within ten days.