Դամասկոսում կրկին սիրիահայ է զոհվել
ԵՐԵՎԱՆ, 21 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Սիրիայի մայրաքաղաք Դամասկոսում հուլիսի 20-ին հայազգի քաղաքացի է սպանվել: Այս մասին «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում նշեց ՀՀ Արտաքին գործերի նախարարության մամուլի քարտուղար Տիգրան Բալայանը: Նրա խոսքով`մահվան պատճառները դեռ հայտնի չեն:
Սպանվածը 48-ամյա Անդրանիկ Արզվալջյանն է, ով մասնագիտությամբ ոսկերիչ էր:
Սիրիայում մարդու իրավունքների պաշտպանություն կազմակերպության տվյալներով` Սիրիայում 16 ամիս շարունակվող բախումների հետեւանքով զոհվել է 17 հազար 192 մարդ: Համաձայն արաբական լրատվամիջոցների`զոհվածների մեջ 11 հազար 897-ը խաղաղ քաղաքացիներ են, իսկ 4348-ն`անվտանգության աշխատակիցներ: Զոհերի թվում են եղել նաեւ 6 հայ, որոնցից 2-ը սիրիական բանակի զինծառայողներ են եղել: Սիրիայում տիրող անկարգությունների հետևանքով մեծ թվով սիրիացիներ լքում են երկիրը` հայտնվելով այլ երկրներում փախստականի կարգավճակով: Վերջին շրջանում երկիրը լքում են նաեւ տեղի հայ համայնքի ներկայացուցիչները: Հայաստանում փախստականի կարգավիճակ կամ ապաստան ստանալու մասին Սիրիայիցդիմումները քննվում են արագացված ընթացակարգով` առնվազն տասն օրվա ընթացքում:

В Дамаске погиб еще один сирийский армянин
В столице Сирии Дамаске 20 июля погиб армянин. Об этом в ходе беседы с Арменпресс сообщил пресс-секретарь министерства иностранных дел Армении Тигран Балаян. По его словам, причины гибели еще не известны.
Погибшим был 48-летний ювелирАндраник Арзвалджян.
По данным организации по защите прав человека Сирии, в результате продолжающихся 16 месяцев столкновений в этой стране погибло 17 тысяч 192 человека. Согласно арабским СМИ, 11 тысяч 897погибших являются мирными гражданами, а 4348 – сотрудниками безопасности. Среди погибших было шесть армян, двое из которых были служащими сирийской армии.
Отметим, что в результате царящих в Сирии беспорядков большое количество жителей страны покидают ее, оказываясь в разных странах в статусе беженцев. В последнее время страну покидают и представители местной армянской общины.
Напомним, что в Армении заявление о получении статуса беженца или убежища рассматриваются в ускоренном порядке, в течение 10 дней.