ԼՂՀ նախագահի ընտրություններում առավելագույն քվե է ստացել Բակո Սահակյանը
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 20 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետությունում հուլիսի 19-ին կայացած նախագահի ընտրություններում նախնական արդյունքներով առավելագույն քվեները ստացել է ԼՂՀ գործող նախագահ Բակո Սահակյանը: Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ԼՂՀ Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովից, ընտրության արդյունքներն ամբողջությամբ ամփոփվել են, եւ նախնական տվյալներով 47085 ընտրող քվեարկել է Բակո Սահակյանի օգտին, որը կազմում է ընտրողների 66,7 տոկոսը:
Նախագահին պաշտոնում առաջադրված թեկնածուներից ԼՂՀ Ազգային ժողովի պատգամավոր, անկուսակցական Վիտալի Բալասանյանը ստացել է ընտրողների 32,50 տոկոս կամ 22966 ձայն: Երրորդ թեկնածուն` Հայաստանի պետական ագրարային համալսարանի գիտաուսումնական գծով պրոռեկտոր Արկադի Սողոմոնյանի օգտին քվեարկել է 594 ընտրող, որը կազմում է ընտրողների թվի 0,8 տոկոսը:
Քվեարկությանը մասնակցել է 72,833 ընտրող, որը կազմում է քվեարկությանը մասնակցելու իրավունք ունեցող քաղաքացիների 73,4 տոկոսը: Արցախում ընտրելու հնարավորություն ուներ 98 հազար 909 քաղաքացի:
Նախագահի ընտրությունների անցկացման վերաբերյալԼՂՀ կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովն ստացել է ընդամենը մեկ դիմում-բողոք, որը քննարկման փուլում է:
Արցախում նախագահի ընտրություններում դիտորդական առաքելություն են իրականացրել 21 դիտորդ հինգ տեղական հասարակական կազմակերպություններից եւ 103 դիտորդ` այլ երկրներից:

STEPANAKERT: JULY 20, ARMENPRESS: According to preliminary results of Nagorno-Karabakh Republic presidential elections which were held on July 19 maximum votes received NKR acting President Bako Sahakyan. Armenpress was informed from NKR Central Electoral Commission that the results of the elections had been totally summed up and according to preliminary data 47085 voters gave their voice to Bako Sahakyan which is the 66.7 percent of total votes.
NKR presidential candidate, deputy of NKR National Assembly Vitaly Balasanyan received 32.5 percent or 22966 votes. The third candidate Arkady Soghomonyan received 594 votes which is 0.8 percent of total votes.
In the voting took par 72833 voter which is the 73.4 percent of total amount of people who have the right to vote. 98909 citizens had the right to vote in Artsakh.
NKR Central Electoral Commission received only one application-complaint which is in the stage of discussion.