Բուրգ լե Վալանս քաղաքի պատվիրակությունն հյուրընկալվել է ՀՀ ԱԺ-ում
ԵՐԵՎԱՆ, 26 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ:ԱԺ ՀՀԿ խմբակցության ղեկավար Գալուստ Սահակյանը, խմբակցության անդամներ Արտակ Զաքարյանը եւ Մնացական Մնացականյանը հունիսի 26-ինհանդիպել են ֆրանսիական Բուրգ լե Վալանս քաղաքի պատվիրակությանը, որը ղեկավարում էր այդ քաղաքի Միավորման կոմիտեի նախագահ Ժան-Պիեռ Սանդոզը: Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ԱԺ հասարակայնության եւ տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչությունից,Գալուստ Սահակյանը բարձր է գնահատել հայ-ֆրանսիական համագործակցության ներկա մակարդակը, որը, նրա բնորոշմամբ, համապետական ակտիվ հարաբերություններից վերածվել է երկու ժողովուրդների անկեղծ բարեկամության: ՀՀԿ խմբակցության ղեկավարը գոհունակություն է հայտնել, որ միջպետական հարաբերություններն ավելի ու ավելի են խորանում հատկապես տարածաշրջանային համագործակցության ասպարեզում իրականացվող իրատեսական քայլերով:
ԱԺ պատգամավոր Մնացական Մնացականյանը տեղեկացրել է, որ Բուրգ լե Վալանսը եւ Թալինը քույր քաղաքներ են, եւ իր` Թալինի քաղաքապետ եղած տարիներին ֆրանսիացիները երկարատեւ զարգացման լուրջ ծրագրեր են իրականացրել Թալինում հատկապես սպասարկման ոլորտում: Այդ համագործակցությունն այսօր էլ շարունակվում է:
Ժան-Պիեռ Սանդոզը նույնպես կարեւորել է հայ-ֆրանսիական հարաբերությունների զարգացումը եւ Ֆրանսիայում, մասնավորապես Բուրգ լե Վալանսում հայկական համայնքի ակտիվ դերակատարությունը տեղական ինքնակառավարման մարմինների աշխատանքներում` այդ ակտիվությամբ պայմանավորելով նաեւ Հայաստանի համայնքների, մասնավորապես` Թալինի հետ սերտ համագործակցությունը:

YEREVAN, JUNE 26, ARMENPRESS: NA RPA faction chairman Galust Sahakyan, faction members Artak Zakaryan and Mnatsakan Mnatsakanyan had a meeting with Bourg-les-Valence commune delegation headed by Commune Committee Association head Jean-Pierre Sandoz.Public Relations and Information department of NA informed Armenpress Galust Sahakyan high estimates Armenian-French cooperation current level, in the opinion of the interlocutor the active relations have turned into a sincere friendship between the two nations.
NA RPA faction chairman expressed gratitude over the deepening of the interstate relations, especially over the steps undertaken in the regional cooperation sphere .
MP Mnatsakan Mnatsakanyan informed that Bourg-les-Valence and Talin are sister cities. ‘’France have launched long –term development major projects in Talin, especially in the service sector’’ Mr Mnatsakanyan, former mayor of Talin remembers.
Jean-Pierre Sandoz stressed the importance of Armenian-French relations, especially the active role of Armenian community in the self- government body works, paving the way to the cooperation with Armenian communities, Talin inclusive.