ԱՄՆ դեսպանն ու ՀՀ ոստիկանապետը դարձան նոր հրաձգարանի առաջին նշանառուները
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ:ՀՀ ոստիկանության պետ Վլադիմիր Գասպարյանը ևՀայաստանի Հանրապետությունում ԱՄՆ արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Ջոն Հեֆերնը հունիսի 22-ին բացեցին ԱՄՆ կառավարության կողմից ՀՀ իրավապահ համակարգին նվիրաբերած նորակառույց հրաձգարանը: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, դեսպանն ու ոստիկանապետը շրջեցին հրաձգարանում եւ ծանոթացան կատարված աշխատանքներին: «ԱՄՆ կառավարությունն ուրախ է օժանդակել Հայաստանին` իրավապահ մարմինների կարողությունը հզորացնելու եւ հմտությունները զարգացնելու գործում: Այս հրաձգարանն ամենաբարդ բաղկացուցիչ մասերից է անձնակազմի պատրաստման գործում»,-նկատեց Հեֆերնը: Նա ընդգծեց, որ ՀՀ ոստիկանությունը կառուցում է մի համակարգ, որը նպաստում է կարեւոր մի գործի` վստահություն ստեղծել ժողովրդի եւ ոստիկանի միջեւ:
Վլադիմիր Գասպարյանն ավելացրեց, որ ԱՄՆ դեսպանատան հետ ՀՀ ոստիկանությունը շատ ներդաշնակ է աշխատում: «Մենք ուզում ենք ստեղծել նորմալ, արդար, ազնիվ ոստիկանություն եւ ձեր անձնական դերն այստեղ շատ բարձր եմ գնահատում: Շնորհակալ ենք ԱՄՆ կառավարությանը, որ ճգնաժամի պայմաններում գտնում է միջոցներ եւ բարեկամական, բարոյական խնդիրներ է լուծում»,-նշեց Գասպարյանը:
Ոստիկանապետն ու դեպսանը աշխատանքներին ծանոթանալուց հետո դարձան հրաձգարանի առաջին նշանառուները:
Հրաձգարանի երկարությունը 50 մետր է: Ունի շարժական թիրախների համակարգ, ինչպես եւ վարչական գրասենյակներ եւ ծառայողական տարածք: Այն կարող է օգտագործվել իրավապահ համակարգի բոլոր գերատեսչությունների աշխատակիցների վերապատրաստման համար:Շինարարական աշխատանքների արժեքը մոտ 760 հազար դոլար է, ֆինանսավորումը` ԱՄՆ պետքարտուղարության Թմրամիջոցների դեմ պայքարի եւ իրավապահ համագործակցության բյուրոյի կողմից: ԱՄՆ կառավարության աջակցությունն` ուղղված Հայաստանի իրավապահ եւ քրեադատավարական ոլորտին, տարեկան կազմում է մոտ երեք միլիոն ԱՄՆ դոլար:

В роли «снайперов» на новом стрельбище первыми оказались посол США и начальник Полиции Армении
Начальник Полиции Армении Владимир Гаспарян и посол США Джон Хефферн 22 июня открыли новое стрельбище, переданное в дар правоохранительной системе Армении правительством США. Как сообщает Арменпресс, посол и главный полицейский обошли стрельбище и ознакомились с проделанной здесь работой.
«Правительство США радо помочь Армении в развитии и усилении умений и навыков правоохранительных органов. Это стрельбище – одна из важных и сложных составляющих в деле подготовки личного состава», - сказал Хефферн. Он подчеркнул, что полиция Армении занимается созданием системы, которая способствовала бы установлению доверия между народом и полицейскими.
Владимир Гаспарян, отметив плодотворное сотрудничество с посольством США, сказал: «Мы хотим создать нормальную, честную полицию и вашу личную роль в этом деле мы оцениваем очень высоко. Мы благодарны правительству США, которое в условиях кризиса изыскивает средства, чтобы помочь нам в этом».
Джон Хефферн и Владимир Гаспарян стали первыми «снайперами» нового стрельбища.
Протяженность стрельбища – 50 м, оно оснащено системой движущихся мишеней, а также имеет административные офисы и служебную территорию. Стрельбище может использоваться для переподготовки сотрудников всех ведомств. Стоимость строительных работ составила около 760 тысяч долларов, финансирование обеспечило Бюро по борьбе с наркотическими средствами и правоохранительному сотрудничеству Госдепа США.
Содействие правоохранительным органам и уголовно-процессуальной системе Армении со стороны правительства США составляет в год около 3 млн. долларов США.