Հայոց ցեղասպանության զոհերի հարյուր ժառանգ AXA-ից հատուցում կստանա
ԵՐԵՎԱՆ, 19 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայոց ցեղասպանության զոհերի ժառանգներին ապահովագրական հատուցումների վճարման վերաբերյալ վերջերս «Գլենդել Նյուզ» ամերիկյան թերթի տարածած հաղորդագրության առնչությամբ ՀՀ արդարադատության նախարարությունը ստացել է Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների դատարանում գործը ներկայացրած փաստաբան Վարդգես Եղիայանի պարզաբանումը, որ ապահովագրված հայերի ժառանգներին վճարվող հատուցումները ստանալու համար ներկայացված փաստաթղթերի և դիմումների քննության ընթացքում համապատասխան հանձնաժողովը ժամանակին որոշակի անճշտություններ էր թույլ տվել, ուստի գործով զբաղվող ամերիկահայ փաստաբանը դիմել է ԱՄՆ դատարան: Դատարանը, գործն ուսումնասիրելուց հետո, հանձնարարել է կատարել վճարումների վերահաշվարկ: Սա վերաբերում է միայն այն դիմումներին, որոնք արդեն իսկ բավարարվել էին հանձնաժողովի կողմից:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ արդարադատության նախարարությունից, արդյունքում մոտ 2 մլն 176 հազար 587 ԱՄՆ դոլար կրկին կբաշխվի մոտ 100 դիմումատուի, որոնց վճարված հատուցումների հաշվարկման ժամանակ նախկինում անճշտություններ են բացահայտվել:Փաստաբան Վարդգես Եղիայանը փոխանցել է նաև, որ այս գործով չեն վերանայվելու հանձնաժողովի կողմից մերժված դիմումները:

100 наследников жертв Геноцида армян получат компенсации от AXA
По поводу информации, распространенной американской газетой Glendale News относительно страховых сумм, выплачиваемых французской страховой компанией AXA наследникам жертв Геноцида армян, министерство юстиции Армении получило разъяснения от американского адвоката Вардкеса Егияна, представлявшего это дело в федеральном суде США. По его словам, в ходе рассмотрения документов и заявлений для выплаты страховых сумм, полагающихся наследникам, соответствующая комиссия допустила некоторые неточности и поэтому Вардкес Егиян обратился в суд. Суд США после рассмотрения дела поручил сделать перерасчет этих выплат. Это решение касается только исков, которые уже удовлетворены комиссией.
Как сообщили Арменпресс в минюсте Армении, в результате сумма - около $2 млн. 176 587 - вновь будет распределена среди 100 заявителей, поскольку при выдаче им страховых сумм были допущены неточности. Адвокат Вардкес Егиян сообщил также, что заявления, уже отклоненные комиссией, не будут пересматриваться.