Ադրբեջանից հայ փախստականներն ազատագրված տարածքներում քաղաք կառուցելու ծրագիր ունեն
ԵՐԵՎԱՆ, 15 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ադրբեջանից հայ փախստականները պատրաստվում են քաղաք կառուցել Զանգելանի հարակից տարածքում: Հունիսի 15-ին լրագրողների հետ հանդիպմանը նման հայտարարությամբ հանդես եկավ Ադրբեջանական ԽՍՀ-ից փախստականների համագումարի նախագահության անդամ Մարիամ Ավագյանը: «Ազատագրված տարածքներում հայ փախստականներն իրենց իրավունքներն իրականացնելու համար կառուցելու են քաղաք: Ազատագրված տարածքներում մենք լիարժեք իրավատեր ենք»,-նշեց Ավագյանը:
Նրա խոսքով` քաղաքը կոչելու են Բագարան, որը կունենա 100 հազար բնակիչ: Նրանք կապահովվեն բարձր աշխատավարձով աշխատատեղերով:Ավագյանն ընդգծեց, որ քաղաքի կառուցման համար կատարվում են քայլեր` համաձայնության գալով մի շարք կազմակերպությունների եւ արցախյան իշխանությունների հետ, որոնք դրականորեն են արձագանքել:
Քաղաքի կառուցման անհրաժեշտ ֆինանսավորումը կկատարվի Ռուսաստանում, ԱՄՆ-ում բնակվող ապահովված փախստականների կողմից:«Արմենպրես»-ի հարցին պատասխանելով` Ավագյանը նշեց, որ քաղաքի կառուցման հարցը բավական իրատեսական է: Կա ճարտարապետական նախագիծ` թե որ գետի ափին է կառուցվելու, որքան ծախս է հարկավոր, ինչ տիպի աշխատանքային գործունեություն է անհրաժեշտ, ինչ հարաբերություններ պետք է ունենա քաղաքը հարեւան ժողովուրդների հետ: «Հիմա խնդիրը վերաբերում է այս տարածքներում մեր իրավատեր լինելու փաստի արձանագրմանը, եւ արցախյան իշխանությունները պետք է ավելի վստահ գործեն»,-նկատեց Ավագյանը:
Նա հույս հայտնեց, որ Բագարանը լինելու է ավելի գեղեցիկ, քան Բաքուն, այն լինելու է ազատ տնտեսական գոտի եւ խաղաղության խորհրդանիշ, տարածաշրջանի ժողովուրդների երկխոսության քաղաք:

Армянские беженцы построят новый город на освобожденной территории Карабаха
Армянские беженцы из Азербайджана намерены построить город на территории Зангеланского района. 15 июня в ходе встречи с журналистами с подобным заявлением выступил член президиума Съезда беженцев из Азербайджана Мариам Авагян.
«Армянские беженцы построят город на освобожденной территории, чтобы реализовать свои права. На освобожденных территориях мы являемся полноправными хозяевами», - отметила Авагян.
По ее словам, новый город будет называться Багаран. Население города составит 100 тыс. человек. Они будут обеспечены рабочими местами с высокой зарплатой. Авагян подчеркнула, что делаются соответствующие шаги для строительства города: ведутся работы по согласованию с рядом организаций и карабахскими властями, которые дали положительный отзыв. Необходимое финансирование будет сделано со стороны проживающих в США и России состоятельных беженцев.
Отвечая на вопрос Арменпресс, Авагян отметила, что вопрос строительства города является довольно реалистичным. Есть архитектурный проект, в котором уже указано, на берегу какой реки будет построен город, сколько расходов потребуется, какие отношение будет иметь город с соседними народами. «Сейчас вопрос состоит в том, чтобы мы смогли юридически закрепить за нами территорию, и власти Карабаха должны действовать более уверенно», - заметила Авагян. Она подчеркнула, что Багаран будет красивее Баку, этот город станет свободной экономической зоной и символом мира, городом диалога народов региона.