Սփյուռքի նախարարն ընդունել է ԱՄՆ Հայոց Արևելյան թեմի առաջնորդին
ԵՐԵՎԱՆ, 2 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ:ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանը մարտի 2-ինհանդիպել է Հայ Առաքելական Սուրբ եկեղեցու ԱՄՆ Հայոց Արևելյան թեմի առաջնորդ Տեր Խաժակ արքեպիսկոպոս Պարսամյանին: Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին նախարարությունից, ողջունելով Սրբազան հորը` Սփյուռքի նախարարը ներկայացրել է ՀՀ սփյուռքի նախարարության ծրագրերը, նախարարության նախաձեռնությամբ իրականացված Սփյուռքի հայկական համայնքներին վերաբերող հետազոտություններն ու հրատարակված գրքերը:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են համայնքային հիմնախնդիրներին առնչվող հարցեր: Անդրադարձ է կատարվել նաև Իտալիայի Տրիեստ քաղաքում կայացած «Հայկական օրեր» միջոցառումներին, որոնց մեջ առանձնահատուկ էր փետրվարի 11-ին ՀՀ սփյուռքի նախարարության նախաձեռնությամբ կազմակերպված «Ցեղասպանության 100-ամյակին ընդառաջ» խորագիրը կրող միջազգային գիտաժողովը:

Hranush Hakobyan receives leader of Eastern Diocese of Armenian Apostolic Church in US
YEREVAN, MARCH 2, ARMENPRESS: Diaspora Minister of Armenia Hranush Hakobyan met Friday with leader of the Eastern Diocese of the Armenian Apostolic Church in US Archbishop Khazhak Parsamyan. The ministry's press service told Armenpress that welcoming His Holiness, the Diaspora Minister presented the programs and the researches conducted by the ministry over the Armenian communities of Diaspora, as well as the books published.
During the meeting the issues the community faces were discussed as well. The parties also referred to "Armenian Days" series of events held in Trieste, Italy, singling out "At the Threshold of 100th Anniversary of the Genocide" international scientific conference organized February 11 on the initiative of Diaspora Ministry of Armenia.