Անթիլիասում կատարվել է հոգեհանգստի պաշտոն` ի հիշատակ Սումգայիթյան զոհերի
ԵՐԵՎԱՆ, 27 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ:Անթիլիասի Սուրբ Գրիգոր Լուսավորիչ եկեղեցում փետրվարի 26-ին կատարվել է հոգեհանգստի պաշտոն` ի հիշատակ Սումգայիթյան զոհերի: Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին Կիլիկիո կաթողիկոսարանից, Մեծի Տանն Կիլիկիո Արամ Առաջին կաթողիկոսը ոգեկոչման արարողության ժամանակ կարեւորել է Արցախի ժողովրդի սեփական իրավունքների եւ ազատության պաշտպանության համար մղած պայքարը, որի ընթացքում, սակայն, տեսել է բազմաթիվ վայրագություններ ու կոտորածներ: «Ամբողջ հայությունը պետք է պահանջատեր լինի այս հարցում»,- ասել է կաթողիկոսը:
Լիբանանում Հայաստանի դեսպան Աշոտ Քոչարյանը ներկայացրել է պատմական ակնարկ սումգայիթյան ջարդերի մասին` նշելով, որ անգամ դաժան օրեր ու վայրագություններ տեսնելուց հետո Արցախի ժողովուրդը դիմագրավում է բոլոր մարտահրավերներին` բռնելով զարգացման ուղին, զարգացնելով իր հոգեւոր ու մշակութային արժեքները:

Mass requiem held in Antelias in memory of victims of Sumgait Pogrom
YEREVAN, FEBRUARY 27, ARMENPRESS: A mass requiem was held February 26 in St. Gregory the Illuminator Church, Antelias, in memory of the victims of the Sumgait Pogrom. Catholicos of the Great House of Cilicia Aram I attached importance to the fighting of Karabakh people for defense of the own rights and freedom, Catholicosate of the Great House of Cilicia in Antelias told Armenpress. "All Armenian people must be claimant in this issue," the Catholicos said.
Armenian Ambassador to Lebanon Ashot Kocharyan presented a historical review on the Sumgait Pogrom, noting that even after experiencing atrocities and cruel days Nagorno Karabakh people confront all challenges choosing the path of development, developing their spiritual and cultural values.