Հարյուրտոկոսանոց համամասնական ընտակարգին անցնելու մասին օրինագիծը ԱԺ-ում արտահերթ կքննարկվի փետրվարի 28-ին
ԵՐԵՎԱՆ, 24 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ:Ազգային ժողովի պետա-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովը փետրվարի 24-ին քննարկել է ԱԺ «Ժառանգություն» եւ Հայ Յեղափոխական Դաշնակցություն խմբակցությունների Ստյոպա Սաֆարյանի, Արծվիկ Մինասյանի, Վահան Հովհաննեսյանի, Արմեն Մարտիրոսյանիհեղինակած «Հայաստանի Հանրապետության ընտրական օրենսգրքում փոփոխություններ կատարելու մասին» օրենքի նախագիծը, որով առաջարկվում է խառն ընտրակարգից անցում կատարել հարյուր տոկոսանոց համամասնական ընտրակարգի:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացնում են «Ժառանգություն» կուսկացությունից, հանձնաժողովը դրական եզրակացություն չի տվել օրենքի նախագծի վերաբերյալ, ինչը հիմք հանդիսացել, որպեսզի «Ժառանգություն» խմբակցությունն իր նիստում այն արտահերթ ճանաչի եւ այդ որոշումը Ազգային ժողովի նախագահին ներկայացնի ԱԺ կանոնակարգ օրենքի համաձայն:
Օրինագիծը կներառվի փետրվարի 27-ից մարտի 1-ի քառօրյա նիստերի օրակարգում եւ արտահերթ կքննարկվի փետրվարի 28-ին` օրվա երկրորդ նիստում:

Bill on shifting to 100% proportional electoral system to be discussed February 28
YEREVAN, FEBRUARY 24, ARMENPRESS: National Assembly Standing Committee on State and Legal Affairs discussed February 24 the bill on "Making Changes in RA Electoral Code" forwarded by Styopa Safaryan, Artsvik Minasyan, Vahan Hovhannisyan and Armen Matrirosyan from Heritage and Armenian Revolutionary Federation parties. The bill proposes to pass from mixed electoral system to 100% proportional one.
An official from Heritage Party told Armenpress the committee has not made up an affirmative conclusion related to the bill. So, "Heritage" faction recognized it special at its session and submitted that decision to NA Speaker.
The bill will be included in the agenda of the February 27-March 1 four-day session and will be brought to a special discussion February 28 – during the second sitting of the day.