Հարյուրտոկոսանոց համամասնական ընտակարգին անցնելու մասին օրինագիծը ԱԺ-ում արտահերթ կքննարկվի փետրվարի 28-ին
ԵՐԵՎԱՆ, 24 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ:Ազգային ժողովի պետա-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովը փետրվարի 24-ին քննարկել է ԱԺ «Ժառանգություն» եւ Հայ Յեղափոխական Դաշնակցություն խմբակցությունների Ստյոպա Սաֆարյանի, Արծվիկ Մինասյանի, Վահան Հովհաննեսյանի, Արմեն Մարտիրոսյանիհեղինակած «Հայաստանի Հանրապետության ընտրական օրենսգրքում փոփոխություններ կատարելու մասին» օրենքի նախագիծը, որով առաջարկվում է խառն ընտրակարգից անցում կատարել հարյուր տոկոսանոց համամասնական ընտրակարգի:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացնում են «Ժառանգություն» կուսկացությունից, հանձնաժողովը դրական եզրակացություն չի տվել օրենքի նախագծի վերաբերյալ, ինչը հիմք հանդիսացել, որպեսզի «Ժառանգություն» խմբակցությունն իր նիստում այն արտահերթ ճանաչի եւ այդ որոշումը Ազգային ժողովի նախագահին ներկայացնի ԱԺ կանոնակարգ օրենքի համաձայն:
Օրինագիծը կներառվի փետրվարի 27-ից մարտի 1-ի քառօրյա նիստերի օրակարգում եւ արտահերթ կքննարկվի փետրվարի 28-ին` օրվա երկրորդ նիստում:

Вопрос перехода на 100% пропорциональную систему будет обсужден в парламенте Армении 28 февраля
В постоянной Комиссии по государственно-правовым вопросам парламента Армении 24 февраля обсуждался законопроект членов парламентских фракций «Наследие» (Степана Сафаряна, Армена Мартиросяна) и АРФ Дашнакцутюн (Арцвика Минасяна, Ваана Ованнисяна) «О внесении изменений в Избирательный кодекс Армении», которым предусматривается переход от смешанной системы к 100% пропорциональной системе выборов в парламент.
Как сообщили Арменпресс в пресс-службе партии «Наследие», комиссия не дала положительное заключение относительно законопроекта, что послужило основой, чтобы партия «Наследие» на своем заседании признала его внеочередным и представила это решение спикеру парламента Армении, согласно Регламенту парламента.
Законопроект будет включен в повестку четырехдневных заседаний с 27 февраля по 1 марта и будет обсужден во внеочередном порядке на втором заседании 28 февраля.