ՀՀ Նախագահը հանդիպեց մտավորականների հետ
ԵՐԵՎԱՆ, 12 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ Նախագահ Սերժ Սարգսյանը հունվարի 12-ին այցելեց Հենրիկ Մալյանի անվան կինոդերասանի թատրոն, որը նոր է վերանորոգվել: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, նույն տեղում Նախագահը նաև հանդիպում ունեցավ մտավորականության ներկայացուցիչների հետ:
Ինչպես նշեց թատրոնի գեղարվեստական ղեկավար, Հենրիկ Մալյանի դուստր Նարինե Մալյանը, թատրոնը,կարծես, մի ջերմ օջախ է, որ հյուրընկալում է դերասաններին և իր հանդիսատեսին: «Վերանորոգումը մեր թատրոնին հնարավորություն կտա գործելու առավել քաղաքակիրթ պայմաններում, սակայն դրա մասին մեր հանդիսատեսը չի զգացել, իսկ այժմ մեզ համար սկսվում է խիստ պատասխանատու շրջան»,- նշեց Նարինե Մալյանը՝ հավելելով, որ թատրոնի վերանորոգումը տևել է 3-4 ամիս: Թատրոնը վերանորոգվել է կինոմատոգրաֆիստների միության և անհատ բարերարների օժանդակությամբ:
Կոմպոզիտոր Մարտին Վարդազարյանի խոսքով՝ մշակութային գործիչները մշտապես զգում են պետության ուշադրությունն իրենց հանդեպ: Որպես դրա օրինակ, Վարդազարյանը նշեց ՀՀ Նախագահի օժանդակությամբ էստրադային նվագախմբի նվագարանների թարմացման խնդիրը, որն ամբողջությամբ լուծված է:
Դերասան Ազատ Գասպարյանն էլ հուսով է, որ 2012 թ-ի ընթացքում պետության շարունակական օժանդակությունը մշակութի հանդեպ չի դադարի, իսկ մշակութային գործիչները կզարգացնեն իրենց ազգօգուտ գործը:
Իր ստեղծման պահից մինչ օրս թատրոն-ստուդիան գործել է կինոյի տան փոքր դահլիճում, և չէր վերանորոգվել արդեն շուրջ 30 տարի: Վերանորոգումից հետո դահլիճը սարքավորվել է ժամանակակից չափանիշներին համապատասխան, կառուցվել են նոր հանդերձարաններ, դիմահարդարման սենյակներ, փորձասենյակներ և այլն:
Նախագահը շրջեց վերանորոգված շենքում, որից հետո ներկայացվեցին Հ.Մալյանի հայտնի ֆիլմերից, և թատրոնի ներկայացումներից հատվածներ: Այնուհետև մտավորականները հնարավորություն ունեցան շփվել երկրի ղեկավարի հետ անմիջական միջավայրում:

Armenian President meets with intellectuals
YEREVAN, JANUARY 12, ARMENPRESS: On January 12, Armenian President Serzh Sargsyan visited Henrik Malian Theatre of Armenfilm Studio, which has just been repaired. Here the President also met with intellectuals, Armenpress reports.
Narine Malyan, daughter of artistic director of the theater Henrik Malian, thinks the theater is a warm hearth that hosts actors/actresses and its spectator. She said the repair of the theater lasted 3-4 months. It was repaired with the support of the Union of Armenian Cinematographers and individual philanthropists.
According to composer Martin Vardazaryan, cultural figures always feel the state attention. As an example, Mr. Vardazaryan pointed out the issue on updating of the pop orchestra instruments, which has been completely solved.
Actor Azat Gasparyan voiced hope that the ongoing support of the state will not stop during 2012 as well and the cultural figures will refine their work.
After the repair the theater has been equipped according to up-to-date standards, new cloakrooms, make-up and rehearsal rooms have been added.
The President walked around in the repaired building, then some famous films by Henrik Malyan and parts from performances were presented to him. Subsequently the intellectuals had an opportunity to communicate with the head of the republic in a frank atmosphere.