Վարչապետն ընդունել է ԵՄ խորհրդատվական խմբի անդամներին
ԵՐԵՎԱՆ, 28 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Վարչապետ Տիգրան Սարգսյանն այսօր կառավարությունում ընդունել է Եվրամիության խորհրդատվական խմբի ղեկավար Անթթի Հարթիկայնենի գլխավորած պատվիրակությանը: Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ կառավարության տեղեկատվության եւ հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից, ողջունելով վերջիններիս՝ վարչապետը նշել է, որ կառավարության նպատակն է նպաստել խորհրդատվական խմբի հետ համագործակցության արդյունավետության բարձրացմանը:
«Խորհրդատվական խումբը պետք է օգնի մեզ՝ Հայաստանում իրականացվող բարեփոխումների իրականացման գործում: Մենք ակնկալում ենք ձեր մասնագիտական և տեխնիկական խորհրդատվությունը՝ տարբեր ուղղություններով»,- ասել է Տիգրան Սարգսյանը:
ԵՄ խորհրդատվական խմբի անդամները վարչապետին են ներկայացրել Հայաստան-ԵՄ Խորը և համապարփակ ազատ առևտրի գոտու ստեղծման, ինչպես նաև ասոցիացման համաձայնագրերի շուրջ ընթացող երկկողմ գործողությունների ընթացքն ու արդյունքները: Կողմերը քննարկել են նաև արդարադատության, մարդու իրավունքների պաշտպանության, սահմանների համալիր կառավարման և այլ ուղղություններով իրականացված համատեղ միջացոռւմները:
Ամփոփելով հանդիպումը՝ վարչապետը կարևորել է խորհրդատվական խմբի և Հայաստանի պետական կառավարման մարմինների միջև համագործակցության զարգացումը: Տիգրան Սարգսյանն ընդգծել է, որ կառավարությանն անհրաժեշտ են հստակ լուծումներ՝ կոնկրետ խնդիրների վերացման համար: Գործադիրի ղեկավարը հույս է հայտնել, որ խորհրդատվական խմբի հետ աշխատանքները կտան իրենց դրական արդյունքները:

YEREVAN, OCTOBER 28, ARMENPRESS:Today at the Armenian government, Armenian Prime Minister Tigran Sargsyan received the delegation led by Head of the EU Advisory Group Mr. Antti Hartikainen. Governmental press service told Armenpress that the goal of the government is to promote productivity increase of the cooperation with the advisory group.
"The advisory group must help us in implementation of reforms in Armenia. We expect your professional and technical advice in different direction," Tigran Sargsyan said.
The members of the EU advisory group presented to the Prime Minister the process and results of formation of EU deep and comprehensive free trade zone and association agreement. The parties discussed the jointly taken measures in the direction of justice, human rights defense, complex management of borders, etc.
Concluding the meeting, the Prime Minister attached importance to development of cooperation between the advisory group and state governing bodies of Armenia. Tigran Sargsyan stressed that the government needs distinct solutions for elimination of concrete issues. The head of the executive body expressed hope that the works with the advisory group will give their results.