Վ. Պուտինի առաջարկած Եվրասիական միությունը` վերազգային կազմավորման նոր տեսլական
ԵՐԵՎԱՆ, 17 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ:Հոկտեմբերի 3-ին ռուսական «Իզվեստիա» պարբերականում հրապարակվեց Ռուսաստանի վարչապետ Վլադիմիր Պուտինի «Նոր ինտեգրացիոն գործընթաց Եվրասիայի համար. Ապագա, որը ծնվում է այսօր» խորագրով հոդվածը: Վ. Պուտինը հոդվածում ներկայացնում է ԱՊՀ տարածքում վերջին տասնամյակի ընթացքում տեղի ունեցած ինտեգրացիոն գործընթացները, որոնց շնորհիվ ձեւավորվել է Ռուսաստանի, Բելառուսի եւ Ղազախստանի միջեւ մաքսային միությունը, իսկ 2012 թ. հունվարի 1-ին նախատեսվում է նույն պետությունների մասնակցությամբ Միասնական տնտեսական տարածության մեկնարկը: Տվյալ միավորման ներսում նախատեսվում է թույլ տալ կապիտալի, ծառայությունների եւ աշխատուժի ազատ տեղաշարժ եւ ձեւավորել միասնական շուկա ավելի քան 165 միլիոն սպառողներով: Նոր միավորման ներսում քաղաքացիները հնարավորություն են ստանալու առանց որեւէ սահմանափակման բնակվել, սովորել կամ աշխատել նշված երեք պետություններից ցանկացածի սահմաններում: Պուտինը հոդվածում նշում է, որ նշված միավորումը չի հակասում ԱՊՀ տարածքում գործող այլ կառույցների, այդ թվում' ՀԱՊԿ-ի եւ Եվրասիական տնտեսական հանրության շահերին:
Միեւնույն ժամանակ ՌԴ վարչապետը շեշտում է ինտեգրացիոն գործընթացների հետագա խորացման կարեւորությունը' առաջ քաշելով Եվրասիական միության ստեղծման գաղափարը: Ռուսաստանի վարչապետն անմիջապես փորձում է կանխել ԽՍՀՄ վերականգնման փորձի մեղադրանքը' նշելով, որ Եվրասիական միությունը չի նշանակում ԽՍՀՄ-ի վերականգնում: Դրա փոխարեն Պուտինն առաջարկում է վերազգային հզոր միության ձեւավորման տեսլական, որը պետք է դառնա ապագա բազմաբեւեռ աշխարհի կարեւոր օղակներից մեկը եւ կամրջի դեր կատարի Եվրոպայի եւ ասիական-խաղաղօվկիանոսյան տարածաշրջանի միջեւ: Միաժամանակ Վ. Պուտինն առաջարկում է Եվրասիական միության ներսում իրականացնել միասնական տնտեսական եւ տարադրամային քաղաքականություն, ինչը նշանակում է միության պետությունների համար միասնական դրամական միավորի ներմուծում եւ միության Կենտրոնական բանկի ստեղծում: Պուտինն ակնհայտորեն փորձում է իր գաղափարը համեմատել Եվրամիության հետ' նշելով, որ Եվրասիական միության ստեղծումը ավելի հեշտ կարող է ընթանալ, քանի որ նրա մասնակիցները ունեն Եվրամիության փորձը, եւ կան բոլոր հնարավորությունները' խուսափելու Եվրամիության սխալների կրկնությունից: Խոսելով ապագա միության անդամների մասին' Պուտինը նշում է, որ Ռուսաստանից, Ղազախստանից եւ Բելառուսից բացի ապագայում միության անդամներ կարող են դառնալ նաեւ Ղրղզստանը եւ Տաջիկստանը, միաժամանակ նշելով, որ միությունը բաց է լինելու ԱՊՀ անդամ բոլոր պետությունների համար: Պուտինը նաեւ շեշտում է, որ ապագա միությանն անդամակցելը որեւէ կերպ չի խոչընդոտելու անդամ պետությունների' Եվրամիության հետ հարաբերությունների զարգացմանը, ընդհակառակը, հնարավորություն կտա առանձին պետությունների ավելի ամուր դիրքերից բանակցել Եվրամիության հետ:
2012 թ. նախագահական ընտրություններին մասնակցելու որոշումից ընդամենը մի քանի օր անց տվյալ հոդվածի հրապարակումը հստակ ակնարկ է այն մասին, որ Պուտինը Ռուսաստանի նախագահի պաշտոնում վերընտրվելուց հետո Եվրասիական միության ստեղծումը մտադիր է դարձնել իր արտաքին քաղաքականության հիմնական, եթե ոչ ամենագլխավոր ուղղությունը:
Միեւնույն ժամանակ հարկ է նշել, որ այդ գաղափարի իրականացման ճանապարհին Պուտինին մի շարք էական խոչընդոտներ են սպասվում: Նախեւառաջ, դեռեւս պարզ չէ' կհամաձայնվեն արդյոք Միասնական տնտեսական տարածության մասնակից մյուս երկու պետությունները վերազգային մարմինների ձևավորմանը, որոնք ակնհայտորեն լինելու են Ռուսաստանի ազդեցության ներքո: Այս պարագայում դժվար է համեմատություն անցկացնել Եվրամիության հետ, որտեղ կան առնվազն մի քանի գրեթե համարժեք պետություններ' Մեծ Բրիտանիա, Գերմանիա, Ֆրանսիա, եւ որոնց առկայությունը կանխում է Եվրամիության ներսում մեկ պետության հեգեմոնիայի հաստատումը, ինչը գրեթե անխուսափելի կլինի Եվրասիական միության ձևավորման պարագայում: Նմանատիպ խնդիր կարող է ծագել նաեւ միասնական տարադրամի ստեղծման հարցում: Դժվար է պատկերացնել, որ Ռուսաստանը կհրաժարվի ռուբլուց եւ ապագա միության տարածքում կստեղծվի նոր դրամական միավոր, ինչը, օրինակ, տեղի ունեցավ Եվրոյին անցման պարագայում:
Հաջորդ կարեւոր խնդիրը ապագա միության հավանական անդամ պետությունների ներքաղաքական իրավիճակն է: Թե' Բելառուսում եւ թե' Ղազախստանում ներքաղաքական իրավիճակը կայուն է, սակայն այն կարող է փոխվել գործող նախագահների հեռանալու պարագայում, ընդ որում' եթե Բելառուսում Ալեքսանդր Լուկաշենկոն տեսականորեն կարող է եւս տասը-քսան տարի զբաղեցնել նախագահի պաշտոնը, ապա Ղազախստանում իրավիճակը մի փոքր այլ է' կապված Նուրսուլթան Նազարբաեւի տարիքի հետ: Հաշվի առնելով անկախության շրջանում Ղազախստանում իշխանության փոխանցման փորձի բացակայությունը, չի կարելի բացառել անակնկալ զարգացումները:
Էլ ավելի խնդրահարույց կարող է լինել Եվրամիության Արեւելյան գործընկերության ծրագրին մասնակցող նախկին ԽՍՀՄ վեց հանրապետությունների անդամակցությունը Եվրասիական միությանը: Ներկայումս բոլոր վեց պետությունները Եվրամիության հետ բանակցում են ասոցացման եւ խորը, համապարփակ ազատ առեւտրի պայմանագրերի ստորագրման շուրջ, եւ դժվար թե նրանք այդ հեռանկարը փոխարինեն Ռուսաստանի գերիշխանության ներքո ձեւավորվող նոր միությանն անդամակցության հետ: Նույնիսկ Ուկրաինայի ներկա վարչակազմը, որը, ի տարբերություն նախկին նախագահ Վիկտոր Յուշչենկոյի, փորձում է բալանսավորված քաղաքականություն վարել Ռուսաստանի եւ Արեւմուտքի միջեւ, առայժմ չի պատրաստվում անդամակցել միասնական տնտեսական տարածությանը' նախընտրելով խորացնել տնտեսական կապերը Եվրամիության հետ:
Միեւնույն ժամանակ ակնհայտ է, որ չնայած Պուտինի հավաստիացումներին' դժվար կլինի համատեղել Եվրամիության հետ հարաբերությունների սերտացումը նոր միությանն անդամակցության հետ: Պատահական չէ, որ Ռուսաստանի վարչապետը եւս բարձր է գնահատում առաջին հերթին Ղրղզստանի եւ Տաջիկստանի հնարավորությունները: Այս համատեքստում կարեւոր է այն հանգամանքը, թե Ռուսաստանն ինչով կարող է հրապուրել ապագա միության հավանական անդամներին: Այս առումով Ռուսաստանի հնարավորությունները միանշանակ զիջում են Եվրամիության հնարավորություններին: Ռուսաստանը գրեթե չունի առաջատար տեխնոլոգիաներ, քաղաքական եւ տնտեսական ոլորտները կարգավորող մեխանիզմների տեսանկյունից եւս այն զգալիորեն հետ է մնում Եվրամիությունից:
Չնայած նախագահ Մեդվեդեւի կողմից հայտարարված արդիականացման քաղաքականությանը' Ռուսաստանի իշխանություններին չի հաջողվել հաղթահարել երկրի առջեւ կանգնած հիմնական մարտահրավերները, որոնցից առաջինը թերեւս իշխանության բոլոր օղակները ախտահարած համակարգային կոռուպցիան է, ինչպես նաեւ ներքաղաքական կյանքում մրցակցության գրեթե իսպառ բացակայությունը: Այս համատեքստում 2012 թ. նախագահի պաշտոնում Պուտինի ընտրությունը դժվար թե արմատապես փոխի Ռուսաստանում ստեղծված իրավիճակը, մանավանդ եթե հաշվի առնենք նախագահության երրորդ ժամկետում Պուտինի առջեւ կանգնած այնպիսի դժվար խնդիրների առկայությունը, ինչպիսիք են խորհրդային ժամանակներից մնացած ենթակառուցվածքների մաշվածությունը, տնտեսության գրեթե լիակատար կախվածությունը հումքի վաճառքից եւ համապատասխանաբար հումքի միջազգային գներից:
Նշված գործոնները հաշվի առնելով' կարելի է ենթադրել, որ Եվրասիական միության ստեղծման գաղափարը իրականացման քիչ հնարավորություններ ունի: Սակայն, այն հիմնականում կարող է օգտագործվել երկրի ներսում Պուտինի վարկանիշի բարձրացման նպատակով' փորձելով առաջին հերթին ռուսական ազգայնական շրջանակներին ներշնչել նախկին Խորհրդային Միության անդամ պետություններում Ռուսաստանի ազդեցության աստիճանական ավելացման տեսլականը:

Предложенный В.Путиным Евразийский союз – новое видение наднационального формирования
3 октября в российской газете «Известия» была опубликована статья премьер-министра РФ Владимира Путина «Новый интеграционный процесс для Евразии: будущее, которое рождается сегодня».
В.Путин представляет в этой статье интеграционные процессы на пространстве СНГ за последнее десятилетие, благодаря которым сформировался таможенный союз между Россией, Беларусью и Казахстаном, а 1 января 2012 г. планируется с участием тех же государств старт Единого экономического пространства. Внутри данного формирования предусматривается разрешить свободное передвижение капитала, услуг и рабочей силы и сформировать единый рынок с более чем 165 млн потребителей.
Внутри нового объединения граждане получат возможность без каких-либо ограничений проживать, учиться или работать в границах любого из этих трех государств. Путин отмечает, что это объединение не противоречит другим структурам, действующим на пространстве СНГ, в том числе интересам ОДКБ и Евразийского экономического сообщества..
В то же время, премьер РФ подчеркивает важность дальнейшего углубления интеграционных процессов, выдвигая идею создания Евразийского союза. Российский премьер сразу же пытается отвести обвинения в попытках восстановить СССР, отмечая, что Евразийский союз не означает востановления СССР. Вместо этого Путин предлагает свое видение мощного наднационального формирования, которое должно стать одним из важных звеньев будущего многополярного мира и выступать в роли моста между Европой и азиатско-тихоокеанским регионом. В то же время В.Путин предлагает внутри Евразийского союза проводить единую экономическоую и денежную политику, что означает введение единой денежной единицы для государств этого союза.и создание Центрального банка союза.
Путин откровенно пытатся сравнить свою идею с идеей Евросоюза, отмечая, что создание Евразийского союза может проходить легче, поскольку его участники имеют опыт ЕС и есть все возможности избежать повторения ошибок Евросоюза.
Говоря о членах будущего союза, Путин отмечает, что кроме России, Казахстана и Беларуси, в дальнейшем его членами могут стать также Кыргызстан и Таджикистан, отмечая при этом, что союз будет открыт для всех стран СНГ.
Путин также подчеркивает, что «членство в будущем союзе не помешает каким-либо образом странам-членам развивывать отношения с Евросоюзом, напротив, даст возможность отдельным государствам вести переговоры с ЕС с более крепких позиций
Публикация этой статьи спустя лишь несколько дней после принятия решения об участии в президентских выборах 2012 г. явный намек на то, что Путин после своего избрания президентом РФ намерен сделать идею создания Евразийского союза основным, если не самым главным направлением своей внешней политики.
В то же время. следует отметить, что на пути реализации этой идеи Путина ожидает ряд существенных препятствий. Прежде всего, пока неясно, согласятся ли два других участника Единого экономического пространства на формирование наднациональных органов, которые, очевидно, будут находиться под влиянием РФ. В этих условиях трудно проводить параллели с Евросоюзом, в котором есть, как минимум, несколько почти равноценных государств – Великобритания, Германия, Франция, сушествование которых предупреждает установление гегемонии одного государства внутри ЕС, что почти неизбежно в случае формирования Евразийского союза.
Аналогичная проблема может возникнуть и в вопросе создания единой валюты. Трудно представить, что Россия откажется от рубля и создаст на пространстве будущего союза новую денежную единицу, как, к примеру, это произошло в случае перехода на евро.
Следующая важная проблема – внутриполитическая ситуация в странах-возможных членах этого союза. Как в Беларуси, так и в Казахстане – ситуация стабильная, но она может измениться в случае смены действующих в этих странах президентов, причем, если в Беларуси Александр Лукашенко теоретически может в течение 10-20 лет занимать пост президента, то в Казахстане ситуация несколько иная в связи с возрастом Нурсултана Назарбаева. Учитывая отсутствие опыта передачи власти в Казахстане в период его независимости, нельзя исключить неожиданное развитие событий в этой стране.
Еще более спорным является вопрос членства в Евразийском союзе 6-ти бывших советских республик, участвующих в программе ЕС «Восточное партнерство». В настоящее время все 6 стран ведут переговоры с ЕС о заключении ассоциированного и всеобъемлющего соглашения и зоне свободной торговли и, вряд ли, они эту перспективу согласятся заменить на членство в новом союзе под эгидой сверхдержавной России.
Даже нынешнее руководство Украины, которое в отличие от бывшего президента страны Виктора Ющенко, пытается вести сбалансированную политику с РФ и Западом, пока не претендует на членство в едином экономическом пространстве, предпочитая углублять экономические связи с Евросоюзом.
Между тем, очевидно, что, несмотря на заверения Путина, трудно будет совмещать сближение отношений с ЕС с членством в новом союзе. Неслучайно также, чтто премьер РФ высоко оценивает, в первую очередь, возможности Кыргызстана и Таджикистана. В этом контексте важно то обстоятельство, чем может Россия привлечь возможных членов будущего союза.
В этом плане возможности РФ однозначно уступают возможностям Евросоюза. РФ почти не имеет передовых технологий. С точки зрения механизмов, регулирующих политическую и экономическую сферы, РФ также заметно отстает от ЕС.
Несмотря на заявленную президентом Медведевым политику модернизации, властям РФ так и не удалось преодолеть стоящие перед страной основные вызовы: первый из них – системная коррупция, поразившая все звенья власти, а также почти полное отсутствие конкуренции во внутриполитической жизни страны. В этом контексте избрание Путина президентом на выборах 2012 г. вряд ли коренным образом изменит ситуацию в России, тем более, если учитывать, что в третий президентский срок его ожидают такие трудные проблемы как изношенность инфраструктур, оставшихся с советского времени, почти полная зависимость экономики от продажи сырья и международных цен на это сырье.
Учитывая эти факторы, можно предположить, что идея создания Евразийского союза имеет мало шансов на реализацию. Однако, эта идея может, в основнеом, использоваться внутри страны для повышения рейтинга Путина как попытка, в первую очередь, внушить российским националистическим кругам свое видение постепеннго увеличения влияния России в странах бывшего союза.