Ռ.Սիկորսկի. «Վարշավայի գագաթաժողովը կհաստատի նոր` հավակնոտ ուղենիշներ»
ԵՐԵՎԱՆ, 29 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: 2009թ. Եվրոպական միության անդամ պետություններից Շվեդիան եւ Լեհաստանը հանդես եկան մի նախաձեռնությամբ, որը ենթադրում էր ԵՄ արեւելյան հարեւան-երկրների` Հայաստանի, Վրաստանի, Ադրբեջանի, Ուկրաինայի, Մոլդովայի եւ Բելառուսի հետ առավել խորացված համագործակցություն: Առաջիկա օրերին Լեհաստանի մայրաքաղաք Վարշավայում կայանալու է Արեւելյան գործընկերության գագաթաժողովը. դրան ընդառաջ Արեւելյան գործընկերության հաջողությունների եւ խնդիրների վերաբերյալ «Արմենպրես»-ին բացառիկ հարցազրույց է տվել Լեհաստանի արտաքին գործերի նախարար Ռադոսլավ Սիկորսկին:
- Պարո’ն նախարար, Լեհաստանը Արեւելյան գործընկերության նախաձեռնող երկրներից մեկն էր: Նախաձեռնության մեկնարկից ի վեր որո՞նք են առավել շոշափելի արդյունքները:
-Արեւելյան գործընկերության առավել շոշափելի արդյունքների թվին կարելի է դասել 2010 թվականից Հայաստանի, Ադրբեջանի, Վրաստանի եւ Մոլդովայի` ԵՄ-ի հետ ասոցացման համաձայնագրերի շուրջ բանակցությունները, ինչպես նաեւ 2010-2011թվականներին Ուկրաինայի եւ Մոլդովայի հետ վիզային ռեժիմի ազատականացման շուրջ ԵՄ գործողությունների ծրագրի ընդունումը: Այս երկու երկրներն էլ ԵՄ-ի հետ վիզային ռեժիմի վերացման ճանապարհին են, իսկ 2011 թվականի սկզբին Վրաստանն է սկսել վիզային ռեժիմի դյուրացման կենսագործումը:
Ձեռքբերումների թվում է նաեւ այն, որ ԵՄ-ն մեծացրել է արեւելյան գործընկերներին տրամադրվող ֆինանսական օժանդակությունը. 2013 թվականին նախատեսվում է տրամադրել հավելյալ ֆոնդեր: Իրականացվում են համապարփակ ինստիտուցիոնալ կառուցման աշխատանքներ, որոնց ֆինանսավորումը արեւելյան բոլոր գործընկերների համար մինչեւ 2013 թվականը կհասնի 173 մլն եվրոյի: Եվրոպական ներդրումային բանկը Արեւելյան գործընկերության դյուրացման եւ իր արտաքին մանդատի շրջանակներում Արեւելյան Եվրոպայի երկրների համար մատչելի դարձրեց 5.2 մլրդ եվրո: Մի շարք առաջնային նախաձեռնությունների հետ մեկտեղ Արեւելյան գործընկերության շրջանակներում հաստատվեցին համագործակցության զարգացման բազմակողմ ճանապարհներ:
- Ինչո՞վ է այս նախաձեռնությունը փոխադարձաբար շահավետ Հայաստանի եւ ԵՄ-ի համար:
-Արեւելյան գործընկերությունն առաջարկում է Արեւելյան Եվրոպայի երկրներին ԵՄ-ի հետ քաղաքական եւ տնտեսական աստիճանական ինտեգրման հավակնոտ մի ծրագիր, ինչպես նաեւ եվրոպական արժեքների, չափանիշների եւ նորմերի վրա հիմնված շուկայական տնտեսության ու ժողովրդավարության հիմնման, արդիականացման, առանձնահատուկ աջակցության ընդլայնված մեխանիզմներ: Որպես այսպիսի համագործակցության արդյունք, ԵՄ-ն խրախուսում է ինչպես իր, այնպես էլ ամբողջ մայրցամաքի կայնությունը, անվտանգությունը եւ բարգավաճումը:
-Ի՞նչ ակնկալիքներ ունի Լեհաստանը Արեւելյան գործընկերության առաջիկա գագաթաժողովից:
- Վարշավայում կայանալիք Արեւելյան գործընկերության գագաթաժողովը հավելյալ ազդակ կհաղորդի նախաձեռնությանը եւ կհաստատի նոր` հավակնոտ ուղենիշներ դրա հետագա իրականացման համար: Լեհաստանն ակնկալում է, որ գագաթաժողովը կվերահաստատի ԵՄ պատրաստակամությունը` ճանաչելու Արեւելյան գործընկերնեի եվրոպական ձգտումները:
Այն նաեւ պետք է հաստատի ԵՄ-ի եւ Ուկրաինայի միջեւ ասոցացման համաձայնագրի եւ խորը ու համապարփակ ազատ առեւտրի համաձայնագրի ստորագրման հնարավորությունը, ինչպես նաեւ այս տարի ԵՄ-ի եւ Մոլդովայի ու ԵՄ-ի եւ Վրաստանի միջեւ ԽՀԱԱՀ-ի վերաբերյալ բանակցությունների մեկնարկը:
Գագաթաժողովը պետք է վիզային ռեժիմի վերացումը հասանելի նպատակ դարձնի այն բոլոր գործընկերների համար, ովքեր կհամապատասխանեն ԵՄ-ի կողմից հստակորեն սահմանված անհրաժեշտ պայմաններին: Այն նաեւ պետք է ճանապարհ բացի շահագրգիռ Արեւելյան գործընկերների համար ԵՄ-ի ներքին շուկա ամբողջական ինտեգրման ճանապարհին եւ հաստատի ԵՄ-ի ու գործընկեր երկրների միջեւ տնտեսական տարածք: Վարշավայի գագաթաժողովը պետք է խորացնի համագործակցությունն այնպիսի ոլորտներում, ինչպիսիք են տրանսպորտը, էներգետիկ արդյունաբերությունը եւ անվտանգությունը, գյուղատնտեսությունը եւ այլն:
Այն պետք է դյուրացնի Արեւելյան գործընկերների մասնակցությունը ԵՄ ծառայություններին եւ ծրագրերին, ինչպես օրինակ` ուսուցումն ամբողջ կյանքի ընթացքում` ներառյալ նաեւ «Էրասմուս» ծրագիրը:
Վարշավայի գագաթաժողովը պետք է հաստատի «ավելին ավելիի դիմաց» սկզբունքը, որով ԵՄ-ի հետ ինտենսիվ եւ լայն համագործակցության մեջ ներռաված գործընկերները կստանան ԵՄ-ի հավելյալ աջակցությունը:
-Ինչպե՞ս եք գնահատում Հայաստանի եւ ԵՄ-ի միջեւ ասոցացման համաձայնագրի շուրջ բանակցությունների ընթացքը: Ձեր կարծիքով` ե՞րբ է հնարավոր համաձայնագրի ստորագրումը:
-2010 թվականին մեկնարկած եւ ընթացքի մեջ գտնվող դինամիկ բանակցությունները կարելի է գնահատել բավարարող: Այնուամենայնիվ, համաձայնագրի ամենաբարդ գլուխները, որոնց թվում է ազատ առեւտրի գոտու հաստատումը, դեռեւս առջեւում են: Ակնհայտ է, որ այս գործընթացը, որն այսքան շատ բարդ դրույթներ ունի, որոնք պետք է ներառվեն Հայաստանի օրենսդրության մեջ, դեռեւս որոշակի ժամանակ է պահանջում: Լեհաստանը կոչ է անում Եվրոպական հանձնաժողովին եւ Հայաստանին ավելացնելու իրենց ջանքերը բանակցությունների արդյունավետության բարձրացման նպատակով: Այս համատեքստում ստեղծվեց ԵՄ-ի համապարփակ ինստիտուցիոնալ կառուցման ծրագիրը, որի նպատակն է զարգացնել Հայաստանի վարչարարական համակարգի ունակությունները:
-Հուլիսի 28-29-ը Լեհաստանի նախագահն այցելեց Հայաստան: Ըստ Ձեզ` ի՞նչ ազդեցություն ունեցավ այս այցը հայ-լեհական երկկողմ հարաբերությունների հետագա զարգացման վրա:
-Կարեւոր է հիշել, որ նախագահ Բրոնիսլավ Կոմորովսկու` Հայաստան կատարած պաշտոնական այցին նախորդել են 2010 թվականին վարչապետ Դոնալդ Տուսկի եւ արտգործնախարարի` իմ այցերը: Այս երեք իրադարձությունները ցույց են տալիս Լեհաստանի հետաքրքրվածությունը Հայաստանի նկատմամբ: Քաղաքական տեսանկյունից Հայաստանը Արեւելյան գործընկերության անդամ երկիր է եւ մենք կցանկանանք տեսնել ձեր` եվրոպամետ ջանքերի հաջողությունները: Լեհաստանը նաեւ շատ է ցանկանում ընդլայնել տնտեսական հարաբերությունները Հայաստանի հետ. անցած տարի այս ոլորտում ստորագվել է միջկառավարական համաձայնագիր: Նախագահի այցի ընթացքում հայտարարվեց, որ լեհական ընկերություններից մեկը ապահովելու է կենսաչափական անձնագրեր եւ նույնականացման քարտեր հայերի համար: Հուսով ենք, որ նման հաջողություները ճանապարհ կհարթեն այլ ընկերությունների համար եւս, որոնք գործարար հարաբերություններ սկսեն իրենց հայ գործընկերների հետ:

Р.Сикорский: «Варшавский саммит наметит новые амбициозные вехи»
В 2009 г. страны-члены Евросоюза - Швеция и Польша - выступили с инициативой об установлении более углубленного сотрудничества с 6-тью восточными соседями ЕС – Арменией, Грузией, Азербайджаном, Украиной, Молдовой и Беларусью.
В ближайшие дни в Варшаве состоится саммит Восточного партнерства, в преддверии которого успехи и проблемы Восточного партнерства в эксклюзивном интервью Арменпресс представил министр иностранных дел Польши Радослав Сикорский.
В-с: Г-н министр, Польша одна из стран-инициаторов Восточного партнерства. На Ваш взгляд, каковы самые ощутимые успехи со дня старта этой инициативы?
Ответ: К ним можно отнести переговоры с 2010 г. с Арменией, Азербайджаном, Грузией и Молдовой по заключению ассоциированного соглашения с ЕС, а также принятие программы действий по либерализации визового режима с Украиной и Молдовой. Эти две страны на пути к отмене визового режима со странами ЕС, а в начале 2011 г. Грузия приступила к реализации этого же процесса.
В числе достижений также и то, что ЕС увеличил объемы финансового содействия восточным партнерам. В 2013 г. предусматривается выделить дополнительные фонды на эти цели.
Реализуются и работы по всеобъемлющему институциональному строительству, финансирование которых для всех восточных партнеров до 2013 г. достигнет 173 млн евро. Европейский инвестиционный банк в рамках процесса упрощения Восточного партнерства и своего внешнего мандата обеспечил для стран Восточной Европы доступность 5,2 млрд евро. Помимо ряда первоочередных инициатив, в рамках Восточного партнерства утверждены и многосторонние пути развития сотрудничества.
В-с: Чем эта инициатива взаимовыгодна Армении и ЕС?
Ответ: Восточное партнерство предлагает странам Восточной Европы амбициозную программу постепенной политической и экономической интеграции с ЕС, а также расширенные механизмы создания, модернизации и особого содействия рыночной экономике и утверждения демократии, основанной на европейских ценностях, критериях и нормах. Как результат этого сотрудничества ЕС стимулирует стабильность, безопасность и процветание как на пространстве ЕС, так и на всем континенте
В-с: Какие ожидания связывает Польша с предстоящим саммитом Восточного партнерства?
Ответ: Варшавский саммит станет дополнительным импульсом к этой инициативе и наметит новые амбициозные вехи для последующей их реализации. Польша рассчитывает на то, что саммит подтвердит готовность ЕС признать европейские устремления восточных партнеров.
Саммит должен также подтвердить возможность подписания ассоциированного соглашения и всеобъемлющего соглашения о свободной торговле между ЕС и Украиной, а также старта в этом году переговоров между ЕС и Молдовой и ЕС и Грузией относительно всеобъемлющего соглашения о свободной торговле.
Саммит также должен обеспечить доступность отмены визового режима для тех стран, которые будут соответствовать необходимым условиям, четко оговоренным ЕС. Саммит также призван открыть путь к полноценной интеграции заинтересованных восточных партнеров на внутреннем рынке ЕС и утвердить экономическое пространство между ЕС и странами партнерами. Варшавский саммит должен углубить сотрудничество в таких сферах, как транспорт, энергетическая промышленность и безопасность, сельское хозяйство и др. Он должен упростить участие восточных партнеров в услугах и программах ЕС, к примеру, в программе «Обучение на протяжении всей жизни», включая программу «Эрасмус».
Саммит должен утвердить принцип «больше за большее», согласно которому партнеры ЕС за более интенсивное и широкое сотрудничество получат дополнительное содействие ЕС.
В-с: Как Вы оцениваете ход переговоров по ассоциированному соглашению между РА-ЕС? Как Вы думаете, когда может быть подписано это соглашение?
Ответ: Начавшиеся в 2010 г. и сегодня динамично проводимые переговоры можно оценить как удовлетворительные. Тем не менее, самые сложные главы этого соглашения, в числе которых и установление зоны свободной торговли, пока впереди. Очевидно, что этот процесс, который имеет очень сложные пункты, которые должны быть включены в законодательство Армении, пока требует определенного времени.
Польша призывает Еврокомиссию и Армению активизировать свои усилия для повышения эффективности переговоров. В этом контексте создана всеобъемлющая программа институционального строительства, цель которой – развитие возможностей административной системы РА.
В-с: 28-29 июля состоялся визит президента Польши в Армению. На Ваш взгляд, какое влияние он оказал на дальнейшее развитие армяно-польских отношений?
Ответ: Важно помнить, что официальному визиту президента Бронислава Коморовского в Армению предшествовали в 2010 г. визиты премьер-министра Дональда Туска и министра иностранных дел, т.е.мой визит. Эти три визита свидетельствуют о заинтересованности Польши в Армении. В политическом плане Армения – страна-член Восточного партнерства и мы хотели бы видеть успехи ваших проевропейских усилий. Польша также заинтересована в расширении экономических связей с Арменией: в прошлом году подписано соответствующее межправительственное соглашение.
Во время визита президента было заявлено, что одна из польских компаний обеспечит биометрические паспорта и идентификационные карты для граждан РА. Надеемся, что подобные успехи откроют путь другим компаниям, которые установят деловые связи со своими армянскими коллегами.