Տրիեստում կանցկացվի Հայոց ցեղասպանությանն ու ԼՂ հիմնախնդրին վերաբերող միջազգային գիտաժողով
ԵՐԵՎԱՆ, 26 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի անկախության 20-ամյակին նվիրված միջոցառումներն Իտալիայում մեկնարկել են սեպտեմբերի 21-ին Հռոմի Լեւոնյան վարժարանում կազմակերպված ընդունելությամբ: Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ ԱԳՆ մամուլի, տեղեկատվության եւ հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից, պաշտոնական ելույթներից հետո վարժարանի սրահում բացվել է ցուցահանդես, որտեղ ներկայացված են եղել տարբեր երկրերից (Հայաստան, ՌԴ, Ֆրանսիա, Չեխիա, ԱՄՆ, Կանադա եւ այլն) շուրջ 25 հայ գեղանկարիչների աշխատանքները:
Միջոցառմանն իր ելույթում դեսպան Ռուբեն Կարապետյանն անդրադարձել է ՀՀ անկախության պետականաշինության 20-ամյա ուղուն' շեշտելով աշխարհասփյուռ հայության' ի դեմս իտալահայության, Հայաստանի Հանրապետության եւ Արցախի շուրջ էլ ավելի համախմբվելու անհրաժեշտությունը' հավելելով, որ Հայաստանի հզորացմանն ու առաջընթացին նպաստելը պետք է առաջնային դեր զբաղեցնի յուրաքանչյուր հայի կյանքում:
Ընթացիկ տարում Իտալիայում ՀՀ դեսպանությունը նախատեսում է իրականացնել տարբեր միջոցառումներ' նվիրված ՀՀ անկախության 20-ամյակին, այդ թվում' նոյեմբերի 8-ին Հռոմի կենտրոնական թանգարաններից մեկում «Museo Brascհi» «Դվին' Մետաքսի ճանապարհի մայրաքաղաք Եվրոպայի եւ Ասիայի միջեւ» խորագիրը կրող ցուցահանդեսի բացում, ինչպես նաեւ նոյեմբերի 11-13-ին Հայոց ցեղասպանությանն ու ԼՂ հիմնախնդրին վերաբերող միջազգային գիտական համաժողովի անցկացում Տրիեստում:

В Триесте состоится международная научная конференция, посвященная Геноциду армян и Карабахскому вопросу
Посвященные 20-летию независимости Армении мероприятия в Италии стартовали 21 сентября, когда в Риме в гимназии Левонян был организован прием. Как сообщили Арменпресс в Управлении печати, информации и связей с общественностью МИД РА, после официальных выступлений в зале гимназии была открыта выставка, на которой были представлены работы около 25 армянских художников из разных стран.
В своей речи посол Рубен Карапетян коснулся 20-летнему пути становления государственности Армении, отметив необходимость объединения армянства всего мира вокруг РА и Нагорно-Карабахской Республики, добавив, что содействие развитию и усилению Армении должно занимать первое место в жизни каждого армянина.
В ходе текущего года посольство РА в Италии реализует разные мероприятия по случаю 20-летия независимости РА, в том числе 8 ноября в одном из центральных музеев Рима «Museo BrascÑi» состоится открытия выставки «Двин – столица Шелкового Пути между Европой и Азией», а также 11-13 ноября в Триесте состоится международная научная конференция, посвященная Геноциду армян и Карабахскому вопросу.