ՀՀ բարձրագույն պետական պարգեւներ` մի խումբ սփյուռքահայերի
ԵՐԵՎԱՆ, 19 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Նախագահ Սերժ Սարգսյանի հրամանագրերով, ՀՀ անկախության 20-րդ տարեդարձի առթիվ մի խումբ սփյուռքահայեր պարգեւատրվել են ՀՀ բարձրագույն պետական պարգեւներով:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ նախագահի մամլո գրասենյակից, պարգեւների մի մասը ՀՀ նախագահի կողմից հանձնվել են այսօր մարզահամերգային համալիրում կազմակերպված տոնական ընդունելությունից հետո:
Հայապահպանության գործում ներդրած ծանրակշիռ ավանդի, հայրենիքին մատուցած ծառայությունների, ինչպես նաեւ Հայաստանի Հանրապետության եւ օտարերկրյա պետությունների միջեւ բարեկամության ամրապնդմանը մեծապես նպաստելու համար Մովսես Խորենացու մեդալով են պարգեւատրվել Տեր Սուրեն արքեպիսկոպոս Գաթարոյանը (Լիբանան), Վարուժան Ոսկանյանը (Ռումինիա):
Ազգային շահերի պաշտպանության գործում ներդրած նշանակալի ավանդի եւ դրսեւորած անմնացորդ նվիրումի, Հայաստանի Հանրապետությանը մատուցած ծառայությունների, ազգանվեր երկարամյա եւ բեղմնավոր գործունեության համար Ալբերտ Բոյաջյանը (ԱՄՆ) եւ Վահե Կարապետյանը (ԱՄՆ) պարգեւատրվել են Պատվո շքանշանով:

High state awards to a number of Diaspora Armenians
According to President Serzh Sargsyan's decrees, a number of Diaspora Armenians were awarded high state awards of the Republic of Armenia on the occasion of the 20th anniversary of independence.
President's press office reported that part of the awards was handed during today's reception at the Karen Demirchyan sport and concert complex.
Archbishop Suren Gataroyan (Lebanon) and Varuzhan Voskanyan (Romania) were awarded Movses Khorenatsi medals for their contribution to the preservation of the Armenian national identity and the reinforcement of friendship between Armenia and foreign countries.
Albert Boyajyan (USA) and Vahe Karapetyan (USA) received Medals of honor for the contribution to the protection of national interests, for the services to the Republic of Armenia, for their long patriotic and productive activity.