Արիտունցիները հանդիպել են Մոնթեի զինակից ընկերների հետ
ԵՐԵՎԱՆ, 19 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ սփյուռքի նախարարությունը, զուգակցելով «Մեր մեծերը» եւ «Արի տուն» ծրագրերը, Աղվերանի «Կարին» ճամբարում օգոստոսի 18-ին կազմակերպել է Հայաստանի Հանրապետության Ազգային հերոս Մոնթե Մելքոնյանի զինակից ընկերների'Ալեք Ենիգոմշյանի, Հրայր Կարապետյանի, Մարտիրոս Ժամկոչյանի եւ Էդիկ Բաղդասարյանի հանդիպումը «Արի տուն» ծրագրի մասնակիցների հետ:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ սփյուռքի նախարարության մամուլի եւ հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից, այս տարի Մոնթե Մելքոնյանի անունն ընդգրկված է ՀՀ սփյուռքի նախարարության «Մեր մեծերը» ծրագրում, որի շրջանակներում բազմաթիվ միջոցառումներ են կազմակերպվում Հայաստանի Հանրապետությունում եւ Սփյուռքի համայնքներում:
Հերոսի ընկերները սփյուռքահայ երիտասարդներին ներկայացրել են վերջինիս կենսագրությունը, պատմել հետաքրքիր դրվագներ նրա կյանքից:
Ցուցադրվել է Մոնթեին նվիրված վավերագրական ֆիլմ, որից հետո հյուրերը պատասխանել են երիտասարդների հարցերին:
«Մենք' բոլորս, պետք է վառ պահենք Մոնթեի հիշատակը. պետք է ապրենք Հայրենիքով, հզորացնենք այն»,- ասել է Էդիկ Բաղդասարյանը:

Participants of “Come Home” meet with Monte’s comrades-in-arms
Armenian Diaspora Ministry, combining "Our Heroes" and "Come Home" programs, has organized August 18 in "Karin" camp of Aghveran the meeting of comrades-in-arms of RA national hero Monte Melkonyan – Alek Yenigomshyan, Hrayr Karapetyan, Martiros Zhamkochyan and Edik Baghdasaryan with participants of "Come Home" program.
Armenian Diaspora Ministry press service told Armenpress that this year Monte Melkonyan's name is involved in "Our heroes" book of Armenian Diaspora Ministry, within the frameworks of which numerous events are organized in the Republic of Armenia and Diaspora communities.
Hero's friends presented to Diaspora-Armenian young people Monte's biography, told interesting episodes from his life. A documentary film dedicated to Monte was shown, after which guests answered young people's questions.
"All of us must pay tribute of honor to Monte: we must live by our homeland, make it stronger," Edik Baghdasaryan said.
At the end of the meeting with one minute's silence the guests expressed their respect to the memory of the legendary hero.