Թուրքիան ընտրությունների նախաշեմին. «Արդարություն եւ զարգացում» կուսակցության հերթական «քննաշրջանը»
ԵՐԵՎԱՆ, 24 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հունիսին 12-ին Թուրքիայում տեղի կունենան խորհրդարանական ընտրություններ: Բազմակուսակցական համակարգի հաստատումից հետո (1946 թ.) գալիք խորհրդարանական ընտրությունները կլինեն 17-րդը, որոնց արդյունքում կձեւավորվի հանրապետական Թուրքիայի 61-րդ կառավարությունը: Գալիք ընտրություններն առանձնահատուկ են մի շարք առումներով, սակայն հարկ է նշել, որ անցած տասնամյակում Թուրքիայում տեղ գտած քաղաքական իրադարձություններից մի քանիսն ուղղակիորեն առնչվում են սպասվող ընտրություններին:
Անցած տասնամյակի ընթացքում Թուրքիայում տեղի են ունեցել խորհրդարանական եւ տեղական ինքնակառավարման մարմինների 2-ական ընտրություններ, սահմանադրական բարեփոխումների 2 հանրաքվեներ, որոնք բոլորն էլ պսակվել են ԱԶԿ-ի հաղթանակով: 2002 թ. նոյեմբերի 3-ը Թուրքիայի երրորդ հանրապետության հիշարժան տարեթվերից մեկն էր մի շարք պատճառներով: Նախ' ընտրություններում հաղթանակ տարավ ընդամենը 15 ամիս առաջ ստեղծված «Արդարություն եւ զարգացում» կուսակցությունը (հետայսու' ԱԶԿ), որի ղեկավար կազմը չէր սերում թուրքական ավանդական քաղաքական էլիտայից, ավելին, նրանք ընկալվում էին որպես հակաէլիտայի ներկայացուցիչներ: Երկրորդ' նոր խորհրդարանն 90 %-ով թարմացվեց, որն աննախադեպ էր Թուրքիայի հանրապետական պատմության ընթացքում: 2002 թ. ընտրություններում ԱԶԿ-ն ստացավ 34 % վստահության քվե, որն արտացոլում էր ընտրության իրավունք ունեցող 41.4 մլն. քաղաքացիների ընդամենը 10.8 մլն ընտրողի նախապատվությունը: Ինչո՞վ է այս հանգամանքը ուշագրավ. Թուրքիայում գոյություն ունի աշխարհում ամենաբարձր ընտրական շեմը' 10 %, որը զրկում է փոքր կուսակցություններին խորհրդարան մտնելու ու քաղաքական գործընթացների մեջ ներգրավվելու հնարավորությունից: Դրան գումարվում է նաեւ խորհրդարանում մանդատների բաշխման դ'Օնտի համակարգը, որը թույլ է տալիս հաղթող կուսակցությանը խորհրդարանում ստանալ առավելագույնը: Նման ընտրական համակարգի պատճառով ընտրություններին մասնակցածների 46 %-ի (15,7 մլն. ընտրող) շահերն անհնար եղավ ներկայացնել խորհրդարանում, դրան հավելվեց այն հանգամանքը, որ ընտրական իրավունք ունեցողների 21 %-ը (8,6 մլն. ընտրող) չմասնակցեց ընտրություններին, իսկ քվեների 3.9 %-ը (1,2 մլն.) ճանաչվեցին անվավեր, այլ խոսքերով' մոտ 25,7 մլն. քաղաքացու շահերը խորհրդարանում չներկայացվեցին: 550 մանդատ ունեցող Թուրքիայի Ազգային Մեծ ժողովում ԱԶԿ-ն ստացավ 363 մանդատ, որը 4 քվեով պակաս էր սահմանադրության փոփոխության համար անհրաժեշտ 2/3-ից: Այդ ընտրություններն ուշագրավ էին նաեւ այն առումով, որ 1957 թ. հետո առաջին անգամ Թուրքիայի օրենսդիր ժողովում ներկայացված էին 2 կուսակցություն (մյուս կուսակցությունը Հանրապետական-ժողովրդական կուսակցությունն էր' 177 մանդատով) եւ 1987 թ. հետո առաջին անգամ ստեղծվեց միակուսակցական կառավարություն: 2003 թ. մարտի 9-ին Սիիրթ նահանգում տեղի ունեցած լրացուցիչ ընտրություններից հետո ԱԶԿ-ի քվեներն ավելացան եւս 2-ով: ԱԶԿ-ի հաղթանակն այդ ընտրություններում բնութագրվեց որպես «սպիտակ հեղափոխություն» եւ թուրք վերլուծաբանների կողմից ԱԶԿ-ի օգտին տրված քվեները ներկայացվեցին որպես քաղաքական հաշվեհարդարի դրսեւորում ընդդեմ 2001 թ. տնտեսական ճգնաժամի ու 20-րդ դարի վերջին' կորսված տասնամյակի պատասխանատուների: ԱԶԿ-ն որդեգրեց «պահպանողական ժողովրդավարության» հայեցակարգը եւ փորձեց հնարավորինս հեռու դիրքավորվել քաղաքական իսլամից ու նրա առաջնորդ Նեջմեթին Էրբաքանից: Գաղափարական-քաղաքական շեշտադրումների' իսլամի, ազգայնականության ու մշակույթի սերտ համատեղման ու կիրառման առումներով ԱԶԿ-ի պահպանողականությունը զգալի նմանություններ ուներ «Դեմոկրատական» (1950-60 թթ.) եւ «Մայր հայրենիք» կուսակցությունների (1983-1991 թթ.) կառավարման տարիներին այդ կուսակցությունների որդեգրած մոտեցումների հետ: Ուշագրավ է, որ ԱԶԿ-ի ղեկավարությունը բազմիցս շեշտել է, որ ԱԶԿ-ն չունի գաղափարախոսություն եւ ինքնություն ու դրա շնորհիվ է, որ ստանում է վստահության քվե: Ըստ նրանց, Էրդողանի հեղինակությունը շատ առումներով գերազանցում է իր իսկ ղեկավարած կուսակցության հեղինակությանը եւ այդ առումով նա բացառություն չէր, քանզի թե' Ադնան Մենդերեսի հեղինակությունը 1950-ական թթ., թե' Թուրգութ Օզալի հեղինակությունը 1980-ական թթ. նրանց ղեկավարած կուսակցությունների հաջողության գրավական էին: Ուշագրավ է, որ թեեւ ակնհայտ էր Էրբաքանի անմիջական ազդեցությունը Էրդողանի վրա եւ վերջինս իր քաղաքական մկրտությունը ստացել էր Էրբաքանի ղեկավարած «Ազգային տեսակետ» շարժման մեջ, սակայն, Էրդողանը ձգտում էր ներկայանալ որպես Մենդերեսի ու Օզալի քաղաքական ուղեգծի շարունակող:
Իրականում, գալով իշխանության, Էրդողանի ղեկավարած կուսակցությունը շարունակեց գործել ընդդիմադիր կուսակցության ոճով' քննադատելով քեմալականության ժառանգության աղավաղումները, աշխարհիկության արմատական կիրառման բացասական հետեւանքները, ինչպես նաեւ բանակի ու դատաիրավական համակարգի քաղաքական դերակատարումը: ԱԶԿ-ի պատգամավորներից մեկի բնութագրմամբ' ԱԶԿ-ն դարձել էր «սուպերմարկետ», որտեղ ցանկացած մեկը կարող է բավարարել իր սպառողական պահանջները: Դա ապացուցում է նաեւ 2002 թ. ԱԶԿ-ի օգտին քվեարկածների ինքնանույնականացման տվյալները' 27 % իսլամականներ, 15 % աջ ուղղվածության ներկայացուցիչներ, 14 % ժողովրդավարներ, 10 % պահպանողականներ, 10 % սոցիալ-ժողովրդավարականներ, 6 % ազգայնականներ, 3% քեմալականներ, 3 % ազգայնական-պահպանողականներ, 10 % վստահ չէ:
2007 թ. հուլիսի 22-ի խորհրդարանական արտահերթ ընտրությունները տեղի ունեցան նախատեսվածից 4 ամիս ավելի վաղ: Նախագահական ընտրություններում արտգործնախարար Գյուլի թեկնածության առաջադրման կապակցությամբ 2007 թ. ապրիլի 27-ին Թուրքիայի ԶՈՒ-ի Գլխավոր շտաբի կողմից ԱԶԿ-ին ուղղված զգաստացնող հռչակագիրը նոր ընտրությունների անցկացման պատճառ դարձավ: Ընտրություններին ԱԶԿ-ն ներկայացավ այնպիսի քաղաքական ծրագրով, որով հնարավորություն կլիներ լիցքաթափել աշխարհիկ-քեմալականների զայրույթը եւ վրդովմունքը, որոնք Էրդողանին եւ Գյուլին մեղադրում էին Աթաթյուրքի աշխարհիկ ժառանգությունը նենգափոխելու համար: Ինչպես 2002 թ., այնպես էլ 2007 թ. ԱԶԿ-ի կարգախոսն էր' «Ամեն ինչ Թուրքիայի համար», իսկ այս անգամ ավելացավ նաեւ «Կանգնել չկա, ճանապարհը շարունակվում է» կարգախոսը: Ի հեճուկս քեմալականների' հատկապես ԶՈՒ-ի ղեկավարության հարուցած աննախադեպ խոչընդոտների, 2007 թ. հուլիսյան ընտրություններում ԱԶԿ-ն 12 %-ով ավելացրեց 2002 թ. ստացած քվեները' ստանալով 46.5 % վստահության քվե (15,6 մլն քվե), որը մոտ 4.8 մլն. քվեով գերազանցեց նախորդ արդյունքը: ԱԶԿ-ն խորհրդարանում ստացավ 341 մանդատ, ընդդիմադիր ՀԺԿ-ն եւ ԱՇԿ-ն ստացան, համապատասխանաբար, 112 եւ 71 մանդատ, իսկ անկախ թեկնածուները 25 մանդատ, որոնցից 20-ը խորհրդարանում ձեւավորեցին քրդամետ «Դեմոկրատական հասարակություն» կուսակցություն խմբակցությունը: ԱԶԿ-ի նման հաղթանակն անակնկալ էր հենց Էրդողանի համար. նա նշեց, որ վերջին 5 տասնամյակի ընթացքում այդ հաջողությունն աննախադեպ էր եւ իրոք 1954 թ. ի վեր իշխանության ղեկին գտնվող ոչ մի կուսակցության չէր հաջողվել նախորդ ընտրության համեմատությամբ ավելացնել քվեները: «Միլլիյեթ»-ի մեկնաբան Հասան Ջեմալի խոսքերով' գեներալների ապրիլի 27-ի հռչակագրին «ժողովուրդը պատասխանեց իր հռչակագրով» եւ ԱԶԿ-ին տված վստահության քվեով ցույց տվեց, որ «չեն ցանկանում բեւեռացում»: 2007 թ. ընտրություններին հաջորդած հասարակական կարծիքի հարցման արդյունքները ցույց տվեցին, որ ԱԶԿ-ին օգտին քվեարկածների 78 %-ի համար առաջնային է եղել երկրի «տնտեսական իրավիճակը եւ ակնկալիքները», 13 %-ի համար «ժողովրդավարացման հեռանկարները», իսկ մնացածի համար «աշխարհիկ կարգերին սպառնացող վտանգը»: 2007 թ. ի վեր Թուրքիայի տնտեսական վիճակն էլ ավելի է կայունացել ու միջին խավի գնողունակությունը աճել է: 2010 թ. տվյալներով տնտեսական աճի ցուցանիշներով Թուրքիան առաջինն էր Եվրոպայում եւ ԱԶԿ-ն կօգտագործի այդ գործոնը իր նախընտրական պայքարում:
2007 թ. ապրիլից-օգոստոս ընկած ժամանակահատվածը դարձավ Էրդողան քաղաքական գործչի ու առաջնորդի տոկունությունը եւ հմտությունը փորձող, աննախադեպ ճնշման պայմաններում ճիշտ լուծումներ գտնելու ու կողմնորոշվելու քննաշրջան: Այդ մարտահրավերները հաջողությամբ հաղթահարելուց հետո Էրդողանի քաղաքական հեղինակությունը թե' կուսակցությունում, թե' Թուրքիայում, թե' արտաքին աշխարհում կրկնապատկվեց: Առավել էական էր այն հանգամանքը, որ Էրդողանը հաղթահարեց մինչ այդ անհաղթահարելի համարվող հոգեբանական պատնեշը, իսկ իր քաղաքական առաքելությունը ներկայացրեց որպես անբեկանելի ընթացք: 2008 թ. մարտին ՍԴ-ում ԱԶԿ-ի դեմ գործ հարուցվեց հակաաշխարհիկ ու հակասահմանադրական գործունեության համար եւ ընդամենը 1 ձայնի տարբերությամբ ԱԶԿ-ին հաջողվեց խուսափել փակվելուց: Այդ քայլը ԱԶԿ-ի դեմ քեմալականների սկսած դատաիրավական պայքարի վերջին դրսեւորումն էր:
Վերադառնալով նախնական հարցադրմանը, թե ինչով է առանձնահատուկ 2011 թ. ընտրությունները, կարող ենք փաստել, որ 1982 թ. սահմանադրության ընդունումից ու 1983 թ. առաջին խորհրդարանական ընտրություններից հետո առաջին անգամ դրանք լինելու են ոչ արտահերթ, այլ' հերթական: 2007 թ. հոկտեմբերի 21-ի սահմանադրական բարեփոխումներով խորհրդարանի գործունեության ժամկետը 5-ից կրճատվեց ու դարձավ 4, այլապես ընտրությունները լինելու էին 2012 թ.-ի հուլիսին: Այսինքն, գալիք ընտրությունները մեկ տարի ավելի վաղ են անցկացվում սահմանադրական փոփոխություններով պայմանավորված, այլ ոչ թե ինչ-որ քաղաքական ուժի պահանջով:
Երկրորդ առանձնահատկությունն այն է, որ 1946 թ. ի վեր, երբ Թուրքիան անցավ բազմակուսակցական համակարգի, միայն Դեմոկրատական կուսակցությանն է հաջողվել 10 տարի անընդմեջ կառավարել երկիրը: Այս պահի դրությամբ ԱԶԿ-ն Թուրքիան ղեկավարել է 8.5 տարի եւ եթե ԱԶԿ-ն կրկին հաղթի ընտրություններում (ինչն այս պահի դրությամբ ունի բարձր հավանականություն), ձեւավորի արդեն 4-րդ կառավարությունը եւ պաշտոնավարի եւս 4 տարի, ապա այդ քաղաքական ուժը կդառնա Թուրքիայում բազմակուսակցական համակարգի հիմնադրումից ի վեր ամենաերկար կառավարած քաղաքական ուժը:
Երրորդ առանձնահատկությունն այն է, որ ընդդիմադիր կուսակցություններն ընտրությունների են գնում վերաիմաստավորված մարտավարությամբ: Խոսքը հատկապես էական է ընդդիմադիր Հանրապետական-ժողովրդական կուսակցության պարագայում, որի ղեկավարության փոփոխությունը 2010 թ. ստիպեց վերանայել 1990-ական թթ. ճգնաժամ ապրող կուսակցության ղեկավարման սկզբունքները: Կուսակցության ղեկավար Քեմալ Քըլըչդարօղլուի կողմից ներկայացված նախընտրական ցուցակում ընդգրված են նոր անուններ, ավելին, ՀԺԿ-ի 101 գործող պատգամավորներից միայն 23-ի թեկնածություններն են կրկին ներկայացվել: Այնուհանդերձ, ընտրություններում 25 %-ից ցածր վստահության քվե ստանալու պարագայում Քըլըչդարօղլուի հեղինակությունը կարող է խաթարվել եւ վերջին ամիսների ներկուսակցական անառողջ պառակտումները կարող են կրկնվել, քանի որ կուսակցությունը բաժանված է երեք թեւերի միջեւ' գործող նախագահի, կուսակցության նախկին գլխավոր-քարտուղար Օնդեր Սավի եւ կուսակցության նախկին ղեկավար Դենիզ Բայքալի միջեւ: Նույնատիպ դժվարություններով է անցնում նաեւ «Ազգայնական շարժում» կուսակցությունը, որի ղեկավարության վրա եւս առկա է աննախադեպ ճնշում' ազգայնամոլության ու ատելության վրա հիմնված քաղաքական ծրագիրը վերանայելու համար:
ԱԶԿ-ն եւս ընտրությունների է գնում թեկնածուների թարմացված ցուցակով. նոր ցուցակում պատգամավորության թեկնածուների ընդգրկման սկզբունքը մեկն էր' հավատարմությունն Էրդողանին ու նրա որոշումների անվերապահ իրականացումը, որոնց հավանական բացակայությամբ է պայմանավորված ԱԶԿ-ի խորհրդարանական խմբակցության կազմում գործող 164 պատգամավորների թեկնածությունների չընդգրկելը: Վերընտրվելու հնարավորությունից զրկվածների այս պատկառելի թիվը ցույց է տալիս, որ հենց ԱԶԿ-ի շարքերում առկա է ընդդիմադիրների մեծաթիվ բանակ եւ այդ պատճառով է, որ ԱԶԿ-ի համար բավական դժվարացել էր ներքաղաքական ու օրենսդրական բարեփոխուների իրականացումը:
Քրդական խնդիրը շարունակում է մնալ Թուրքիայի քաղաքական կյանքի ամենակարևոր հարցը եւ այս ընտրություններում այդ գործոնն առավել քան երբեւէ զգալի է: Էրդողանը փորձում է ցույց տալ, որ տիրապետում է իրավիճակին եւ քրդերը միայն նրա հետ են կապում քրդական հարցի լուծման հավանականությունը: Եվ իրոք, միայն ԱԶԿ-ի թեկնածուներն են քրդական խնդիրն անվանում քրդական, ի տարբերություն ՀԺԿ-ի ու ԱՇԿ-ի կողմից տրվող «հարավ-արեւելյան խնդիր» բնութագրմանը: 2007 թ. կիրառած անկախ թեկնածուների խորհրդարան մտնելու հաջողված մեթոդի կրկնության դեպքում գալիք խորհրդարանում կարող է աճել քուրդ պատգամավորների թվաքանակը' հասնելով ընդհուպ մինչեւ 30-35-ի, որը կազդի քրդական հարցի ներկայացվածության վրա:
Այս ընտրությունները բացառիկ են նաեւ այն առումով, որ խոսքի ազատության խնդիրը Թուրքիայում կրկին վտանգված է, քանի որ մեծ թվով լրագրողներ կամ ազատազրկված են, կամ գտնվում են պայմանական ազատազրկման պայմաններում կամ նրանց գործերը քննվում եմ դատարաններում: Վերջին 4 տարիների ընթացքում Էրդողանը բազմիցս դեմ է արտահայտվել մամուլում իր հասցեին հնչող քննադատություններին եւ հարուցվել են բազմաթիվ քրեական գործեր լրագրողների կամ ԶԼՄ-ի դեմ:
Այս ընտրություններում առավել քան երբեւէ ինքնատիպ իրավիճակ է արտաքին քաղաքականության առումներով: Արեւմուտքի հետ հարաբերություններում առկա է անորոշության մեծ չափաբաժին, ԵՄ-ի ինտեգրման գործընթացը դոփում է տեղում, արեւմտյան գործընկերների առջեւ ստանձնած պարտավորությունների մեծ մասը, հատկապես Հայաստանի մասով, մնում են անկատար: Մյուս կողմից Մերձավոր Արեւելքում եւ Հս. Աֆրիկայում կանգ չի առնում հեղափոխությունների ու իշխանափոխությունների շքերթը: Հայտնի է, որ վերջին տարիների ընթացքում Թուրքիան հպարտանում էր արտաքին քաղաքականության ոլորտում իր ունեցած հաջողություններով: ԱԶԿ-ի առաջնորդները պնդում էին, որ Թուրքիան վերագտնում է արտաքին քաղաքականության հիմնական գերակայությունները, մինչդեռ գրեթե բոլոր երկրներում, որոնց հետ Դավութօղլուին հաջողվել էր բարելավել հարաբերությունները, ընթանում են բարդ գործընթացներ եւ այն ջանքերը, որոնք Թուրքիան ներդրել էր այդ երկրների հետ հարաբերությունների բարելավման կամ առեւտրատնտեսական կապերի ընդարձակման առումներով ուղղությամբ, հավանաբար անհրաժեշտ կլինի լրջորեն վերանայել: Իսրայելի ու Հայաստանի հետ Թուրքիան շարունակում է խոսել նախապայմանների լեզվով, որը շարունակում է դիտվել որպես ապակառուցողական երեւույթ: Արտաքին քաղաքականության ձեռքբերումները հավակնում էին դառնալ Էրդողանի նախընտրական հիմնական խաղաթուղթը, սակայն «արաբական գարունը» խախտեց ԱԶԿ-ի բոլոր պլանները:
Նախընտրական պայքարում ԱԶԿ-ի հիմնական ռազմավարությունը կկառուցվի երկու սյուների վրա' ժողովրդավարական բարեփոխումների շարունակություն (2010 թ. սեպտեմբերի 12-ի սահմանադրական բարեփոխման ոգով տոգորված' նոր սահմանադրության ընդունում) եւ վերջին տարիների աննախադեպ տնտեսական հնարավորությունների ընդլայնման շարունակություն: ԱԶԿ-ն ձգտում է այս ընտրությունների արդյունքներով ցույց տալ, որ նրա իրականացրած սոցիալ-քաղաքական, տնտեսական բարեփոխումները ունեն երկարաժամկետ բնույթ եւ կուսակցության ծրագրային թիրախն է 2023 թ.' Թուրքիայի հիմնադրման 100-րդ տարեդարձին, այդ երկրի տնտեսությունը դարձնել աշխարհի ամենազարգացած 10 տնտեսություններից մեկը' այժմյան 16-րդի փոխարեն, իսկ գյուղատնտեսությունը' աշխարհում 5-րդը:
ԱԶԿ-ի գերնպատակն է խորհրդարանում առնվազն 367 մանդատ ստանալը, որը թույլ կտա գրեթե անարգել կերպով իրականացնել սահմանադրության փոփոխության պլանները: Դրանով է պայմանավորված ընդդիմադիր ԱՇԿ-ի հեղինակության խաթարմանն ուղղված ԱԶԿ-ի քննադատությունը: 2010 թ. սահմանադրական բարեփոխման հանրաքվեի ընթացքում ԱԶԿ-ի ստացած 58 % աջակցության քվեն վստահություն է ներշնչել Էրդողանին, որ եթե հնարավոր լինի օգտագործել 2010 թ. մայիսին ՀԺԿ-ի ղեկավարության սկանդալային փոփոխությունից դեռ լիովին ուշքի չեկած կուսակցական պառակտումը եւ ԱՇԿ-ին զրկել 10 % ընտրական շեմը հաղթահարելու հնարավարությունից, ապա 367 + 1 մանդատ սցենարի հավանականությունը գրեթե ապահովված է: Մյուս կողմից, եթե ԱԶԿ-ն խորհրդարանում ստանա 330 կամ ավելի քիչ մանդատ, ապա Էրդողանի քաղաքական հավակնությունները դժվարությամբ կարող են առաջ մղվել: Այդ է պատճառը, որ Էրդողանի կիրառած քաղաքական մեթոդները կանգ չեն առնում ոչ մի ընտրության առջեւ: Իրականում, 2023 թ. շրջանառումը ցույց է տալիս, թե ինչպիսի ինքնավստահություն ունի Էրդողանը իր քաղաքական կապիտալի նկատմամբ, եւ եթե իրականանան երկրի նախագահ դառնալու նրա նպատակները, ապա, հաշվի առնելով նախագահի վերընտրության հնարավորությունը' բավական հավանական է, որ 2012 թ. Թուրքիայում կկիրառվի Պուտին-Մեդվեդեւի, այսինքն' նախագահ-վարչապետ փոխատեղման 2008 թ. մոդելը: Եթե դա դառնա հավանականություն, ապա առնվազն մինչև 2022 թ. Էրդողանը կարող է մնալ նախագահ:
Ամփոփելով, կարող ենք նշել, որ այս ընտրությունները բացառիկ են այնքանով, որ չի շրջանառվում «Ո՞ր ուժն է հաղթելու» հարցը, փոխարենը արդիական են այլ տրամաչափի ու բնույթի հարցեր. «Քանի՞ կուսակցություն ներկայացված կլինի խորհրդարանում», «Ինչպիսի՞ առավելություն ու ի՞նչ ներկայություն կունենա ԱԶԿ-ն մյուս կուսակցությունների համեմատ», «Անհրաժեշտ մեծամասնություն ունենալուց հետո ԱԶԿ-ն ե՞րբ կսկսի նոր սահմանադրության ընդունման գործընթացը» եւ այլն:

Турция накануне выборов: очередной «экзаменационный период» для партии «Справедливость и развитие»
ЕРЕВАН, 30 МАЯ, АРМЕНПРЕСС. 12 июня в Турции состоятся парламентские выборы. После утверждения в этой стране многопартийной системы (1946 г.) эти выборы станут 17-ми, в результате которых будет сформировано 61-ое по счету правительство республиканской Турции. Предстоящие выборы отличаются рядом обстоятельств, однако следует отметить, что за прошедшее десятилетие несколько из политических событий, имевших место в Турции, непосредственно связаны с предстоящими выборами.
В течение прошлого десятилетия в Турции дважды состоялись парламентские и выборы в органы местного самоуправления, два раза проводился референдум по конституционным реформам, все они завершились победой партии «Справедливость и развитие» (ПСР).
3 ноября 2002 г. является одной из знаменательных дат для третьей турецкой республики по ряду причин. Во-первых, потому что одержала победу партия ПСР, созданная всего за 15 месяцев до выборов, руководящий состав которой не принадлежал к традиционной политической элите Турции. Более того, они воспринимались как представители антиаэлиты. Во-вторых, состав нового парламента обновился на 90 %, что беспрецедентно в республиканской истории Турции. На выборах 2002 г. ПСР получила 34 % голосов, т.е. предпочтение этой партии оказали всего 10,8 млн избирателей из 41,4 млн, имевших избирательное право.
Чем интересно это обстоятельство? В Турции действует самый высокий в мире избирательный барьер – 10 %, который лишает маленькие партии возможности быть представленными в парламенте страны и участвовать в политических процессах. К этому приплюсовывается система распределения депутатских мандатов – д"Онта, которая позволяет партии-победителю на выборах получить максимум мест. Из-за подобной избирательной системы интересы 46% избирателей (15,7 млн) невозможно было представить в парламенте. В дополнение к этому, 21 % (8,6 млн избирателей), имеющих избирательное право, не участвовало в выборах, а 3,9 % голосов (1,2 млн) были признаны недействительными, иными словами, в парламенте не были представлены интересы около 25,7 млн граждан. В Большом национальном собрании Турции с 550 мандатами ПСР получила 383 мандата, что было на 4 мандата меньше требуемых для конституционных поправок 2/3.
Эти выборы примечательны и тем, что впервые после 1957 г. в парламенте Турции были представлены две партии (вторая – Республиканско-народная партия – 177 мандатов), а также и тем, что впервые после 1987 г. было сформировано однопартийное правительство.
После дополнительных выборов, состоявшихся 9 марта 2003 г. в провинции Сиирт, число голосов, отданных ПСР, увеличилось еще на 2. Победа партии «Справедливость и развитие» на этих выборах была оценена как «белая революция», а голоса высказавшихся в пользу ПСР, турецкими аналитиками были представлены как проявление политических расчетов против экономического кризиса 2001 г. и ответственных за потерянное десятилетие в конце 20 века.
ПСР избрала концеппцию «консервативной демократии» и попыталась как можно дальше позиционировать себя от политического ислама и его лидера Неджметина Эрбакана. В плане сочетания идеологически-политических акцентов – ислама, национализма и культуры – косерватизм ПСР имеет заметное сходство с подходами «Демократической» (1950-60 гг.) и партии «Мать-родина» (1983-1991 гг). в годы их правления. Знаменательно, что руководство ПСР неоднократно подчеркивало, что у этой партии нет идеологии и идентичности и, благодаря этому, она получает вотум доверия. По их словам, авторитет Эрдогана во многом превосходит авторитет руководимой им же партии и этом плане он не исключение, поскольку авторитет Аднана Мендереса в 1950-х годах и Тургута Озала в 1980-х были залогом успеха руководимых ими партий.
Примечательно, что хотя непосредственное влияние Эрбакана на Эрдогана очевидно и последний свое политическое крещение получил в руководимом Эрбаканом движении «Национальная позиция», Эрдоган, тем не менее, стремится представить себя как продолжателя политической линии Мендереса и Озала.
В действительности, придя к власти, руководимая Эрдоганом партия продолжала действовать в духе оппозиционной, критикуя искажения кемалистского наследия, негативные последствия радикального применения светского государства, а также политическую роль армии и судебно-правовой системы.
По словам одного из депутатов от ПСР, эта партия стала «супермаркетом», в котором любой желающий может удовлетворить свои потребительские потребности. Свидетельством тому также данные идентификации голосовавших в 2002 г. в пользу ПСР - 27 % исламистов, 15 % правых, 14 % - демократов, 10 % - консерваторов, 10 % - социал-демократов, 6 % - националистов, 3 % - кемалистов, 3 % - национал-консерваторов, 10 % - не уверенных.
Внеочередные парламентские выборы 22 июля 2007 г. состоялись на 4 месяца ранее запланированных. Причиной проведения новых выборов стала строгая декларация, направленная партии «Справедливость и развитие» со стороны генштаба ВС Турции 27 апреля 2007 г. в связи с выдвижением кандидатуры министра иностранных дел Гюля на президентских выборах. На выборах ПСР выступила с такой политической программой, которая могла разрядить возмущение и обиды светских кемалистов, которые обвиняли Эрдогана и Гюля в извращении светского наследия Ататюрка. Как в 2002, так и в 2007 г. лозунгом ПСР был «Все для Турции», на сей раз к этому прибавился еще один лозунг - «Не останавливаться, движение продолжается». Вопреки усилиям кемалистов, в частности беспрецедентным препятствиям, чинимым руководством ВС, на июльских выборах 2007 г. ПСР увеличила число своих сторонников, по сравнению с 2002 г., на 12 %, получив 46,5 % голосов (15,6 млн избирателей), что приблизительно на 4,8 млн голосов превысило предыдущий результат.
ПСР получила в парламенте 341 мандат, оппозиционные НДП и Республиканско-народная партия получили, соответственно, 112 и 71 мандат, а независимые депутаты – 25 мандатов, из которых 20 сформировали в парламенте прокурдскую фракцию партии «Демократическое общество». Подобная победа ПСР была неожиданной для самого Эрдогана.
Он отметил, что за последние 5 десятилетий этот успех беспрецедентный и, дествительно, ни одной из партий, находящихся у власти с 1954 г., не удавалось увеличить число своих сторонников, по сравнению с предыдущими выборами. По словам комментатора «Миллиет» Хасана Джемаля, на декларацию генералов от 27 апреля «народ ответил своей декларацией» и своими голосами в пользу партии «Справедливость и развитие» продемонтрировал свое «нежелание поляризации». Как показали результаты опроса общественного мнения, проведенного после выборов 2007 г., для 78% ибирателей, проголосовавших за ПСР, первоочередным были «экономическая ситуация в стране и ожидания», для 13 % - «перспективы демократизации», а для остальных – «опасность, угрожающая светским порядкам.
С 2007 г. экономическое положение Турции еще более стабилизировалось и удовлетворение среднего класса состоянием дел в стране возросло. По данным 2010 г., по показателям экономического роста Турция занимала первое место в Европе, и этот фактор ПСР, конечно, использует в своей предвыборной борьбе.
Период апрель-август 2007 г. стал для Эрдогана как политического деятеля и лидера партии экзаменом на стойкость и мудрость, поиск правильных решений и ориентирования в ситуации в условиях беспрецедентного давления. После успешного преодоления этих вызовов, политический авторитет Эрдогана как в партии, так и в Турции, и на международной арене удвоился. Наиболее существенным явилось то обстоятельство, что Эрдоган преодолел до того считавшийся непреодолимым психологический барьер, а свою политическую миссию представил как необратимый процесс.
В марте 2008 г. в Конституционном суде было возбуждено дело в отношении ПСР за антисветскую и антиконституционную деятельность и в результате разницы всего в 1 голос уалось избежать закрытия ПСР. Это стало последним проявлением судебно-правовой борьбы со стороны кемалистов в отношении ПСР.
Возвращаясь к ранее озвученному вопросу, в чем особенность выборов 2011 г., мы можем констатировать, что впервые после принятия конституции в 1982 г. и первых парламентских выборов 1983 г. эти выборы будут не внеочередными, а очередными. В результате конституционных реформ 21 октября 2007 г. срок деятельности парламента сокращен с 5-ти до 4 лет, в противном случае они должны были состояться в июле 2012 г. т.е., предстоящие выборы состоятся на год раньше и проводятся в связи с конституционными поправками, а не по требованию какой-либо политической силы.
Вторая особенность этих выборов в том, что с 1946 г., когда Турция перешла на многопартийную систему, только Демократической партии удалось 10 лет подряд править страной. На сегодня на долю ПСР приходится 8,5 лет нахождения у власти и если эта партия вновь победит на выборах (что на сегодня имеет большую вероятность), сформирует уже 4-ое правительство и будет править страной еще 4 года, то эта политическая сила станет самой долговременной правящей партией с момента утверждения в Турции многопартийной системы.
Третья особенность состоит в том, что оппозиционные партии идут на выборы с переосмысленной тактикой. Речь идет, в частности, об оппозиционной Республиканско-Демократической партии (РДП), изменение руководства которой в 2010 г. вынудило пересмотреть принципы руководства партии, переживающей кризис в 1990-х годах.
В представленный руководителем партии Кемалем Кылычдароглу предвыборный список включены новые имена, более того из 101 действующего депутата РДП в этом списке вновь представлены только 23.
Тем не менее, в условиях получения вотума доверия ниже 25 % авторитет Кылычдароглу может пошатнуться, что повлечет за собой повторение нездоровых нутрипартийных расколов последних месяцев, поскольку партия разделена на три крыла – между действующим председателем, бывшим генеральным секретарем партии Ондером Савом и бывшим руководителем партии Денизом Байкалом.
Подобные трудности переживает и партия «Националистическое движение» (НД), на руководство которой также оказывается беспрецедентное давление для пересмотра политической программы, основанной на ксенофобии и ненависти.
ПРС также идет на выборы с обновленным списком: в новом списке принцип включения кандидатов в депутаты один – верность Эрдогану и беспрекословное выполнение его решений, возможное отсутствие этих характеристик и обусловило невключение в список 164 депутатов, действующих в составе парламентской фракции ПСР. Отсутствие возможности у столь значительного числа депутатов на переизбрание показывает, что и в рядах ПСР есть многочисленные оппозиционно настроенные лица и именно это затрудняет ПСР процесс проведения внутриполитических и законодательных реформ.
Курдский вопрос продолжает оставаться самым важным в политической жизни Турции и на этих выборах этот фактор более чем значим. Эрдоган пытается показать, что владеет ситуацией и что курды только с ним связывают возможность решения курдского вопроса. И, действительно, только кандидаты ПСР называют курдский вопрос курдским, в отличие от других партий, которые именуют его «юго-восточной проблемой». В случае повторения удавшегося в 2007 г. опыта независимых кандидатов попасть в парламент в будущем парламенте может возрасти число курдских депутатов до 30-35, что скажется на представлении курдского вопроса.
Эти выборы исключительны и в том плане, что вновь поставлен под угрозу вопрос свободы слова в Турции, поскольку большое число журналистов или находятся в заключении, или в условиях условного заключения, или же заведенные на них дела находятся на рассмотрении в судах. За последние 4 года Эрдоган неоднократно выступал против критических замечаний СМИ в свой адрес и были возбуждены многочисленные судебные дела в отношении журналистатов или СМИ.
В преддверии этих выборов в стране сложилась своеобразная ситуация в плане внешней политики. В отношениях с Западом существует большая неопределенность, процесс интеграции с ЕС топчется на месте, большая часть обязательств перед западными партнерами, в особенности, в части, касающейся Армении, остается невыполненной. С другой стороны, на Ближнем Востоке и в Северной Африке не прекращается цепь революций и переворотов. Известно, что в последние годы Турция гордилась своими успехами во внешней политике. Лидеры ПСР заявляли, что Турция утверждает основные приоритеты внешней политики, в то время как почти во всех странах, с которыми Давудоглу удалось улучшить отношения, происходят сложные процессы, и те усилия, которые приложила Турция для улучшения отношений или расширения торгово-экономических связей с этими странами, по-видимому, придется пересмотреть.
С Израилем и Арменией Турция продолжает говорить на языке предусловий, что продолжает восприниматься как деструктивная политика. Достижения внешней политики должны были стать основной предвыборной козырной картой Эрдогана, однако «арабская весна» нарушила все планы ПСР.
Основная стратегия ПСР в предвыборной борьбе будет строиться на двух опорах – продолжение демокартических реформ (принятие новой конституции в духе конституционных реформ 12 сентября 2010 г.) и продолжение расширения беспрецедентных экономических возможностей последних лет.
ПСР стремится результатами этих выборов доказать, что проводимые ею социально-политические, экономические реформы носят долговременный характер и что программным приоритетом партии является добиться того, чтобы к 2023 г. – к 100-летию Турции – экономика этой страны была одной из 10 самых развитых вместо неынешнего 16-го места в мире, а сельское хозяйство страны вышло на 5 место.
Сверхзадача ПСР - получить, как минимум, 367 мандатов в парламенте, что позволит почти беспрепятственно реализовать планы конституционных изменений. Этим обусловлена и критика ПСР, направленная против оппозиционной Республиканско-народной партии. Полученные ПСР 58% голосов на референдуме по конституционным реформам 2010 г. вселили в Эрдагана надежду на то, что если удастся использовать скандальный раскол, имевший место и не докнца преодоленный в руководстве РНП в мае 2010 г., и лишить партию возможности преодолеть на выборах 10%-ный барьер, то в этом случае вероятность сценария «367+1 мандат» почти обеспечена.
С другой стороны, если ПСР получит в парламенте 330 или менее мандатов, то политические амбиции Эрдогана вряд смогут быть удовлетворены. Именно поэтому применяемые Эрдоганом политические методы не останавливаются ни перед чем. В действительности, ориентировка на 2023 г. показывает, как уверен Эрдоган в своем политическом капитале, и если добъется своей цель – стать президентом страны, то учитывая возможность его переизбрания, что достаточно вероятно, в 2012 г. в Турции будет применена модель Путин-Медведев, т.е. замещения президент-премьер модель 2008 года. Если это станет вероятным, то Эрдоган сможет оставаться президентом, как минимум, до 2022 г.
В заключение, можно отметить, что эти выборы являются исключительными в том плане, что не ставится вопрос «Какая сила победит?», взамен актуальны вопросы другого формата и характера – «Сколько партий будет представлено в парламенте?», «Какие преимущества и какое представительство будет иметь ПСР в сравнении с другими партиям?», «После обеспечения парламентского большинства когда начнет ПСР процесс принятия новой Конституции?» и др.