ՀՀ Էկոնոմիկայի նախարարը ԱՄԷ արտաքին առևտրի նախարարի հետ քննարկել է առևտրատնտեսական համագործակցությանն առնչվող հարցեր
ՀՀ Էկոնոմիկայի նախարարը  ԱՄԷ արտաքին առևտրի նախարարի հետ քննարկել է առևտրատնտեսական համագործակցությանն առնչվող հարցեր
Հայաստանի Հանրապետության էկոնոմիկայի նախարար Գևորգ Պապոյանը Դուբայում անցկացվող 15-րդ Ամենամյա ներդրումային համաժողովի շրջանակում սեպտեմբերի 7-ին հանդիպել է ԱՄԷ արտաքին առևտրի նախարար Թանի բին Ահմեդ Ալ Զայուդիի հետ։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ Էկոնոմիկայի նախարարությունից հայտնում են, որ քննարկվել են Հայաստանի և ԱՄԷ-ի միջև առևտրատնտեսական համագործակցության ընդլայնմանն ու նոր հնարավորությունների ձևավորմանն առնչվող մի շարք հարցեր։
«Արտահանման աշխարհագրության դիվերսիֆիկացման համատեքստում կարևորվել է հայ արտահանողների համար ԱՄԷ շուկա մուտք գործելու գործընթացի դյուրացումը։
Գևորգ Պապոյանն առաջարկել է ձևավորել գործնական կապի մեխանիզմ ԱՄԷ համապատասխան մարմինների հետ, ինչը հայկական ընկերություններին հնարավորություն կտա ավելի լավ պատկերացնել շուկայի պահանջները, գործող ստանդարտներն ու սերտիֆիկացման ընթացակարգերը»,– «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ նշված է Էկոնոմիկայի նախարարության տարածած հաղորդագրության մեջ։
Գևորգ Պապոյանն առաջարկել է նաև կազմակերպել ԱՄԷ գործարարների այցեր Հայաստան՝ արտադրական հնարավորություններին ծանոթանալու, B2B հանդիպումներ անցկացնելու և փորձնական մատակարարումներից դեպի երկարաժամկետ պայմանագրերի անցնելու նպատակով։
Քննարկվել են նաև երկուստեք հետաքրքրություն ներկայացնող այլ հարցեր։
Հանդիպմանը ներկա են եղել նաև ԱՄԷ-ում ՀՀ դեսպանության գործերի ժամանակավոր հավատարմատար Վարդգես Հովսեփյանը, Դուբայում ՀՀ գլխավոր հյուպատոս Արտակ Ավետիսյանը և ԱՄԷ-ում ՀՀ դեսպանի տնտեսական հարցերով խորհրդական Հայկ Մխիթարյանը։

Armenian Economy Minister discusses trade and economic cooperation with UAE Minister of Foreign Trade
Armenian Minister of Economy Gevorg Papoyan met with UAE Minister of Foreign Trade Thani bin Ahmed Al Zeyoudi on September 7 on the sidelines of the 15th Annual Investment Meeting in Dubai.
The Armenian Ministry of Economy said the sides discussed a number of issues related to expanding trade and economic cooperation between Armenia and the UAE and creating new opportunities.
“In the context of diversifying export geography, the importance of facilitating access to the UAE market for Armenian exporters was emphasised.
“Gevorg Papoyan proposed establishing a practical communication mechanism with the relevant UAE authorities, which would enable Armenian companies to gain a better understanding of market requirements, applicable standards and certification procedures,” the ministry said in a statement.
Gevorg Papoyan also proposed organising visits by UAE businesspeople to Armenia to familiarise themselves with production capacities, hold B2B meetings and move from trial deliveries to long-term contracts.
The meeting was also attended by Chargé d’Affaires of the Armenian Embassy in the UAE Vardges Hovsepyan, Armenian Consul General in Dubai Artak Avetisyan and Economic Adviser to the Armenian Ambassador to the UAE Hayk Mkhitaryan.