ՀՀ Էկոնոմիկայի նախարարը ԱՄԷ արտաքին առևտրի նախարարի հետ քննարկել է առևտրատնտեսական համագործակցությանն առնչվող հարցեր
ՀՀ Էկոնոմիկայի նախարարը  ԱՄԷ արտաքին առևտրի նախարարի հետ քննարկել է առևտրատնտեսական համագործակցությանն առնչվող հարցեր
Հայաստանի Հանրապետության էկոնոմիկայի նախարար Գևորգ Պապոյանը Դուբայում անցկացվող 15-րդ Ամենամյա ներդրումային համաժողովի շրջանակում սեպտեմբերի 7-ին հանդիպել է ԱՄԷ արտաքին առևտրի նախարար Թանի բին Ահմեդ Ալ Զայուդիի հետ։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ Էկոնոմիկայի նախարարությունից հայտնում են, որ քննարկվել են Հայաստանի և ԱՄԷ-ի միջև առևտրատնտեսական համագործակցության ընդլայնմանն ու նոր հնարավորությունների ձևավորմանն առնչվող մի շարք հարցեր։
«Արտահանման աշխարհագրության դիվերսիֆիկացման համատեքստում կարևորվել է հայ արտահանողների համար ԱՄԷ շուկա մուտք գործելու գործընթացի դյուրացումը։
Գևորգ Պապոյանն առաջարկել է ձևավորել գործնական կապի մեխանիզմ ԱՄԷ համապատասխան մարմինների հետ, ինչը հայկական ընկերություններին հնարավորություն կտա ավելի լավ պատկերացնել շուկայի պահանջները, գործող ստանդարտներն ու սերտիֆիկացման ընթացակարգերը»,– «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ նշված է Էկոնոմիկայի նախարարության տարածած հաղորդագրության մեջ։
Գևորգ Պապոյանն առաջարկել է նաև կազմակերպել ԱՄԷ գործարարների այցեր Հայաստան՝ արտադրական հնարավորություններին ծանոթանալու, B2B հանդիպումներ անցկացնելու և փորձնական մատակարարումներից դեպի երկարաժամկետ պայմանագրերի անցնելու նպատակով։
Քննարկվել են նաև երկուստեք հետաքրքրություն ներկայացնող այլ հարցեր։
Հանդիպմանը ներկա են եղել նաև ԱՄԷ-ում ՀՀ դեսպանության գործերի ժամանակավոր հավատարմատար Վարդգես Հովսեփյանը, Դուբայում ՀՀ գլխավոր հյուպատոս Արտակ Ավետիսյանը և ԱՄԷ-ում ՀՀ դեսպանի տնտեսական հարցերով խորհրդական Հայկ Մխիթարյանը։

Министр экономики Армении обсудил с министром внешней торговли ОАЭ вопросы торгово-экономического сотрудничества
Министр экономики Армении Геворг Папоян в рамках проходившего в Дубае 15-го Ежегодного инвестиционного форума 7 сентября провел встречу с министром внешней торговли ОАЭ Тани бин Ахмедом Аль-Заюди.
Как сообщили Арменпресс в пресс-службе министерства, был обсужден ряд вопросов, касающихся расширения торгово-экономического сотрудничества между Арменией и ОАЭ и формирования новых возможностей.
В контексте диверсификации географии экспорта была отмечена важность упрощения процесса выхода армянских экспортеров на рынок ОАЭ.
Геворг Папоян предложил сформировать механизм деловой связи с соответствующими органами ОАЭ, что позволит армянским компаниям лучше представить требования рынка, действующие стандарты и процедуры сертификации.
Геворг Папоян предложил также организовать визиты бизнесменов из ОАЭ в Армению с целью ознакомления с производственными возможностями, проведения встреч в формате B2B и перехода от пробных поставок к долгосрочным контрактам.
Были также обсуждены представляющие взаимный интерес другие вопросы.
На встрече присутствовали временный поверенный в делах посольства Республики Армения в ОАЭ Вардгес Овсепян, генеральный консул Республики Армения в Дубае Артак Аветисян и советник посла Республики Армения в ОАЭ по экономическим вопросам Айк Мхитарян.