Առողջապահության նախարարի նոր տեղակալը միջազգային կառույցներում աշխատանքի հարուստ փորձ ունի
ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի` օգոստոսի 29-ի որոշմամբ ՀՀ առողջապահության նախարարի տեղակալ նշանակված Սամվել Խարազյանը միջազգային կառույցներում երկարամյա աշխատանքի փորձ ունի։
Նա 2005–2022 թթ. գործունեություն է ծավալել Համաշխարհային բանկում, Առողջապահական ծրագրերի իրականացման գրասենյակում, Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպությունում, World Vision Հայաստան կազմակերպությունում, ՀՀ առողջապահության ազգային ինստիտուտում, ԱՄՆ/ՄԶԳ ծրագրերի շրջանակներում, Հայաստանի երիտասարդական հիմնադրամում, ՄԱԿ-ի ՄԻԱՎ-ի դեմ պայքարի կազմակերպությունում, Ասիական զարգացման բանկում և ՄԱԿ-ի մանկական հիմնադրամում՝ զբաղեցնելով աշխատանքային խմբի ղեկավարի, ազգային և միջազգային փորձագետի, առողջապահության ֆինանսավորման փորձագետի, թիմի ղեկավարի, առողջապահության քաղաքականության և ֆինանսավորման խորհրդատուի, դասավանդողի և հետազոտական թիմի ղեկավարի պաշտոններ։
«Արմենպրես»-ը ներկայացնում է Խարազյանի կենսագրությունը.
Ծնվել է  1973 թ. հունիսի 19-ին,  Երևան քաղաքում:
Ավարտել է Երևանի թիվ 162 միջնակարգ դպրոցը:
1991 – 1996 թթ. սովորել է Երևանի ժողովրդական տնտեսության ինստիտուտի Կառավարման ֆակուլտետում:
2011-2018 թթ. պաշտպանել է թեկնածուական թեզ Հայաստանի Պետական Տնտեսագիտական Համալսարանում «ՀՀ առողջապահության համակարգի ֆինանսավորման կատարելագործումը ծրագրային բյուջետավորման միջոցով» թեմայով, շնորհվել է տնտեսագիտության թեկնածուի գիտական աստիճան:
1996–1998 թթ. ծառայել է ՀՀ զինված ուժերում:
1998թ. հունիս-հոկտեմբերին աշխատել է ՀՀ ֆինանսների և էկոնոմիկայի նախարարության Պետական վարկերի, երաշխիքների և գրանտների վարչությունում, որպես պայմանագրային փորձագետ:
1998–2002թթ. աշխատել է ՀՀ կառավարությանն առընթեր պետական առողջապահական գործակալության վերահսկողության վարչության գլխավոր մասնագետ:
2000 – 2001թթ. աշխատել է Համաշխարհային բանկի Երևանյան գրասենյակումԱռողջապահության ֆինանսավորման և ծառայությունների մատակարարման համակարգի վերանայումը ՀՀ-ում, որպես ազգային խորհրդատու:
2002–2014թթ. աշխատել է ՀՀ առողջապահության նախարարության Պետական առողջապահական գործակալության բժշկական ծառայությունների գնման և տեղեկատվական բաժնի պետ:
2002–2003թթ. աշխատել է Օքսֆամ կազմակերպությունում՝ Համայնքային բժշկական ապահովագրության սխեմաների մշակման և ներդրման թիմում որպես Ֆինանսավորման փորձագետ
2005թ. ապրիլ-դեկտեմբեր ամիսներին ԻնտրաՀելթ, ՆՕՎԱ, ԱՄՆ/ՄԶԳ կողմից ֆինանսավորվող ծրագրերի շրջանակներում՝ որպես դասավանդող, իրականացրել է Ֆինանսական մենեջմենթի դասընթացներ բժշկական կազմակերպությունների տնօրենների և հաշվապահների համար
2008-2009թթ-երին Առողջապահության Համաշխարհային Կազմակերպությունում որպես ազգային խորհրդատու հանդես է եկել Առողջապահության ազգային հաշիվների վերանայման հետ կապված ԱՊՀ, երկրների, Եվրոպայի և Մերձավոր Արևելյան երկրների ներկայացուցիչների աշխատանքային քննարկումներում՝ Շվեյցարիա, Մերձավոր Արևելք
2006–2009թթ.-երին ԱՄՆ/ՄԶԳ ԱԱՊԲ ծրագրի շրջանակներում որպես դասավանդող իրականացրել է Ազգային մակարդակով բժշկական կազմակերպությունների կառավարչական հմտությունների բարելավման դասընթացների անցկացում ՀՀ տարածքում գործող բոլոր բուժհիմնարկների ղեկավարների համար
2009-2010թթ-երին ԱՄՆ/ՄԶԳ ԱԱՊԲ ծրագրի շրջանակներում հանդես է եկել՝ ըստ գործունեության արդյունքների ֆինանսավորման ծրագրի ներդրման կոորդինատոր
2014–2016թթ. աշխատել է որպես Միջազգային խորհրդատու՝ Համաշխարհային բանկի ևՏաջիկստանի առողջապահության և սոցիալական պաշտպանության նախարարության, «Բժշկական ծառայությունների որակի բարելավում» ծրագրի՝ ԱԱՊ օղակում միասնական՝ ըստ մարդաշնչի նորմատիվի ներդրման աջակցություն, տվյալների վերլուծություն և մոդելավորում ծրագրի ընթացքում
2016–2019թթ. աշխատել է որպես Միջազգային խորհրդատու Համաշխարհային բանկի ևՏաջիկստանի առողջապահության և սոցիալական պաշտպանության նախարարության, «Բժշկական ծառայությունների որակի բարելավում» ծրագրի՝ ԱԱՊ օղակում գործունեության գնահատման վրա հիմնված ֆինանսավորման համակարգի գնահատման և ինտեգրման ծրագրի ընթացքում
2017–2018թթ. աշխատել է որպես միջազգային խորհրդատու, թիմի ղեկավար Management4health GmbH Տաջիկստանի առողջապահության ֆինանսավորման համակարգի գնահատում, Ասիական զարգացման բանկի կողմից տրվող դրամաշնորհային ծրագրի շրջանակներում ըստ հիվանդանոցային դեպքի ֆինանսավորման համակարգի ներդրման ծրագրի նախապատրաստման ընթացքում,
2019–2020թթ. աշխատել է որպես Առողջապահության ֆինանսավորման խորհրդատու՝ Համաշխարհային բանկ, Management4health GmbH Ղրղզստանի առողջապահության համակարգի մաստեր պլանի կազմման ընթացքում,
2020թ.օգոստոսից աշխատել է որպես Միջազգային խորհրդատու, թիմի ղեկավար՝ Ասիական զարգացման բանկի «Մոր և մանկան առողջության պահպանմանն ուղղված ինտեգրված ծառայություններ» ծրագիր, ըստ ավարտված դեպքի ֆինանսավորման համակարգի մշակում և ներդրում հիվանդանոցային օղակում ծրագրի ընթացքում
2021թ. մայիսից աշխատել է  որպես միջազգային խորհրդատու՝ Համաշխարհային բանկՏաջիկստանի առողջապահության և սոցիալական պաշտպանության նախարարությունում «Բժշկական ծառայությունների որակի բարելավում» ծրագիր ԱԱՊ ֆինանսավորման նորմատիվի բանաձևի բարելավում և ըստ կատարողականի գնահատման համակարգի մոդելի մշակման ընթացքում,
2021–2022թթ. աշխատել է Գլոբալ հիմնադրամ Տուբերկուլյոզի և ՄԻԱՎ/ՁԻԱՀ-ի հակազդման ծրագրում, որպես անցումային փորձագետ
2023–2024թթ. աշխատել է ՀՀ առողջապահության ազգային ինստիտուտի Առողջության համապարփակ ապահովագրության ներդրման աջակցման ծրագրում որպես թիմի ղեկավար, առողջապահության ֆինանսավորման փորձագետ
2023–2024թթ. աշխատել է Բիզնես և ռազմավարություն Եվրոպայում Թվինինգ ծրագրում որպես առողջապահության տնտեսագետ
2024–2025թթ. զբաղեցրել է Առողջապահության նախարարության պետական առողջապահական գործակալության պետի պաշտոնը
2025-2026թթ. աշխատել է Առողջության համընդհանուր ապահովագրության հիմնադրամի Գլխավոր տնօրենի ժամանակավոր պաշտոնակատար
2005–2022 թթ. գործունեություն է ծավալել Համաշխարհային բանկում, Առողջապահական ծրագրերի իրականացման գրասենյակում, Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպությունում, World Vision Հայաստան կազմակերպությունում, ՀՀ առողջապահության ազգային ինստիտուտում, ԱՄՆ/ՄԶԳ ծրագրերի շրջանակներում, Հայաստանի երիտասարդական հիմնադրամում, ՄԱԿ-ի ՄԻԱՎ-ի դեմ պայքարի կազմակերպությունում, Ասիական զարգացման բանկում և ՄԱԿ-ի մանկական հիմնադրամում՝ զբաղեցնելով աշխատանքային խմբի ղեկավարի, ազգային և միջազգային փորձագետի, առողջապահության ֆինանսավորման փորձագետի, թիմի ղեկավարի, առողջապահության քաղաքականության և ֆինանսավորման խորհրդատուի, դասավանդողի և հետազոտական թիմի ղեկավարի պաշտոններ։
Հանդիսանում է 30-ից ավելի գիտական հոդվածների, ազգային զեկույցների, վերլուծական հոդվածների հեղինակ և համահեղինակ, «Բժշկական կազմակերպությունների ֆինանսական կառավարում» ձեռնարկի հեղինակ է։ Հանդիսանում է նաև «Առողջապահության Տնտեսագետների Ասոցիացիա» հասարակական կազմակերպության հիմնադիր-նախագահ։

New Deputy Health Minister has extensive experience working with international organisations
Samvel Kharazyan, who was appointed Deputy Health Minister of Armenia by a decision of Prime Minister Nikol Pashinyan on August 29, has many years of experience working with international organisations.
From 2005 to 2022, he worked with the World Bank, the Health Project Implementation Unit, the World Health Organization, World Vision Armenia, Armenia’s National Institute of Health, USAID-funded programmes, the Youth Foundation of Armenia, the Joint United Nations Programme on HIV/AIDS (UNAIDS), the Asian Development Bank and the United Nations Children’s Fund, holding positions including working group leader, national and international expert, health financing expert, team leader, health policy and financing adviser, lecturer and research team leader.
Kharazyan’s biography is as follows:
He was born on June 19, 1973, in Yerevan.
He graduated from Yerevan Secondary School No. 162.
From 1991 to 1996, he studied at the Faculty of Management of the Yerevan Institute of National Economy.
From 2011 to 2018, he defended his candidate dissertation at the Armenian State University of Economics on the topic “Improving the Financing of Armenia’s Healthcare System through Programme Budgeting” and was awarded the academic degree of Candidate of Economic Sciences.
From 1996 to 1998, he served in the Armed Forces of Armenia.
From June to October 1998, he worked as a contract expert at the Department of State Loans, Guarantees and Grants of the Armenian Ministry of Finance and Economy.
From 1998 to 2002, he worked as a chief specialist at the Control Department of the State Health Agency under the Armenian Government.
From 2000 to 2001, he worked as a national consultant at the World Bank’s Yerevan office on a review of Armenia’s health financing and healthcare service delivery system.
From 2002 to 2014, he served as Head of the Medical Services Purchasing and Information Department of the State Health Agency of the Armenian Ministry of Health.
From 2002 to 2003, he worked at Oxfam as a financing expert on a team developing and introducing community-based health insurance schemes.
From April to December 2005, he worked as a lecturer within IntraHealth, NOVA and USAID-funded programmes, conducting financial management courses for directors and accountants of medical institutions.
From 2008 to 2009, he worked as a national consultant for the World Health Organization, participating in working discussions with representatives of CIS countries, Europe and Middle Eastern countries concerning the review of National Health Accounts, including meetings in Switzerland and the Middle East.
From 2006 to 2009, as a lecturer under a USAID primary healthcare programme, he conducted nationwide training courses aimed at improving the management skills of medical institutions for the heads of healthcare facilities operating throughout Armenia.
From 2009 to 2010, under a USAID primary healthcare programme, he served as coordinator for the introduction of a performance-based financing programme.
From 2014 to 2016, he worked as an international consultant on the World Bank and Tajik Ministry of Health and Social Protection’s “Improving the Quality of Healthcare Services” programme, supporting the introduction of a unified per-capita financing norm in primary healthcare and carrying out data analysis and modelling.
From 2016 to 2019, he worked as an international consultant on the World Bank and Tajik Ministry of Health and Social Protection’s “Improving the Quality of Healthcare Services” programme, assessing and integrating a performance-based financing system in primary healthcare.
From 2017 to 2018, he worked as an international consultant and team leader with Management4Health GmbH on an assessment of Tajikistan’s health financing system and preparations for introducing a case-based hospital financing system under a grant programme provided by the Asian Development Bank.
From 2019 to 2020, he worked as a health financing adviser with the World Bank and Management4Health GmbH during the preparation of a master plan for Kyrgyzstan’s healthcare system.
From August 2020, he worked as an international consultant and team leader on the Asian Development Bank’s “Integrated Services for Maternal and Child Health” programme, developing and introducing a completed-case-based financing system in the hospital sector.
From May 2021, he worked as an international consultant with the World Bank and Tajik Ministry of Health and Social Protection on the “Improving the Quality of Healthcare Services” programme, improving the primary healthcare financing formula and developing a performance-based assessment model.
From 2021 to 2022, he worked as a transition expert under the Global Fund programme to combat tuberculosis and HIV/AIDS.
From 2023 to 2024, he worked as a team leader and health financing expert on a programme supporting the introduction of comprehensive health insurance at Armenia’s National Institute of Health.
From 2023 to 2024, he worked as a health economist on a Twinning programme with Business and Strategies in Europe.
From 2024 to 2025, he served as Head of the State Health Agency of the Ministry of Health.
From 2025 to 2026, he served as Acting Director General of the Universal Health Insurance Fund.
From 2005 to 2022, he also worked with the World Bank, the Health Project Implementation Unit, the World Health Organization, World Vision Armenia, Armenia’s National Institute of Health, USAID-funded programmes, the Youth Foundation of Armenia, UNAIDS, the Asian Development Bank and UNICEF, holding positions including working group leader, national and international expert, health financing expert, team leader, health policy and financing adviser, lecturer and research team leader.
He is the author and co-author of more than 30 scientific papers, national reports and analytical articles, and is the author of the handbook “Financial Management of Medical Organisations”. He is also the founding president of the Health Economists Association non-governmental organisation.