ԵՄ-ն ևս 6,1 միլիարդ եվրո կհատկացնի Ուկրաինայի պաշտպանության համար
Եվրոպական միությունը հաստատել է Ուկրաինայի պաշտպանության ոլորտի հաջորդ՝ 6,1 միլիարդ եվրոյի ֆինանսավորման փաթեթը՝ սպառազինությունների ձեռքբերման համար` որպես ԵՄ-ի 90 միլիարդ եվրոյի վարկային ծրագրի մի մաս։ Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին օգոստոսի 24-ին հայտարարություն է տարածել Եվրահանձնաժողովը։
Եվրահանձնաժողովի նախագահ Ուրսուլա ֆոն դեր Լայենը հայտարարության մեջ նշել է, որ պաշտպանական ֆինանսավորումն ուղղվելու է Կիևին հակաօդային և հակահրթիռային պաշտպանության համակարգեր, հրթիռներ, զինամթերք և ռադարներ տրամադրելուն։
«Ուկրաինայի Անկախության օրը Եվրոպան ցույց է տալիս, որ մեր աջակցությունն անսասան է։ Այսօր մենք հաստատել ենք 6,1 միլիարդ եվրոյի ֆինանսավորում հակաօդային և հակահրթիռային պաշտպանության համակարգերի, հրթիռների, զինամթերքի և ռադարների համար, որոնց կարիքը Ուկրաինան անհապաղ ունի։
Քանի որ Ռուսաստանն ուժեղացնում է իր հարձակումները, մենք ակտիվացնում ենք մեր աջակցությունը՝ օգնելու Ուկրաինային պաշտպանել իր ժողովրդին և իր երկինքը։ Եվրոպան կանգնած է Ուկրաինայի կողքին, և մենք կտրամադրենք այն, ինչ նրան անհրաժեշտ է, երբ դրա կարիքը լինի»,- ասել է նա։
ԵՄ պաշտպանության հարցերով հանձնակատար Անդրիուս Կուբիլիուսը նշել է, որ Ռուսաստանի «անդադար» սպառնալիքների պայմաններում ԵՄ-ն կոնկրետ քայլեր է ձեռնարկում Ուկրաինային աջակցելու համար։
«Մենք հնարավորություն ենք տալիս Ուկրաինային ձեռք բերել հրթիռներ և հակաօդային պաշտպանության համակարգեր, որոնք նրան անհրաժեշտ են իր ժողովրդին պաշտպանելու և ինքնիշխանությունը պահպանելու համար»,- ասել է նա։
Եվրահանձնաժողովի տվյալներով՝ գնումների մեծ մասը կիրականացվի եվրոպական պաշտպանական ընկերություններից՝ հատուկ ուշադրություն դարձնելով կրակային հզորությանը։
Ուկրաինայի վարչապետ Սերգի Կորեցկին X հարթակում հրապարակմամբ ողջունել է հայտարարությունը. «Մեր Անկախության օրը Եվրոպայի աջակցությունը վերածվում է այն կարողություններին, որոնք Ուկրաինային անհապաղ անհրաժեշտ են՝ մեր ժողովրդին և մեր երկինքը պաշտպանելու համար։ Շնորհակալություն, նախագահ ֆոն դեր Լայեն, 6,1 միլիարդ եվրոյի մասին որոշման համար»։

ЕС выделит еще 6,1 миллиарда евро на оборону Украины
Европейский союз одобрил пакет финансирования в размере 6,1 млрд евро для оборонного сектора Украины на закупку вооружений в рамках кредитной программы ЕС в размере 90 млрд евро. Как сообщает “Арменпресс”, Европейская комиссия опубликовала это заявление 24 августа.
Председатель Европейской комиссии Урсула фон дер Ляйен отметила в заявлении, что финансирование оборонного сектора будет направлено на обеспечение Киева системами противовоздушной и противоракетной обороны, ракетами, боеприпасами и радарами.
“В День независимости Украины Европа демонстрирует свою непоколебимую поддержку. Сегодня мы одобрили финансирование в размере 6,1 млрд евро на системы противовоздушной и противоракетной обороны, ракеты, боеприпасы и радары, в которых Украина остро нуждается.
По мере того как Россия усиливает свои удары, мы наращиваем поддержку, чтобы помочь Украине защитить своих людей и своё небо. Европа стоит на стороне Украины, и мы предоставим ей всё необходимое тогда, когда это понадобится”, — сказала она.
Комиссар ЕС по вопросам обороны Андриус Кубилюс заявил, что ЕС предпринимает конкретные шаги для поддержки Украины перед лицом “непрекращающихся” российских угроз.
“Мы даем Украине возможность приобрести ракеты и системы ПВО, необходимые ей для защиты своего народа и сохранения суверенитета”, — сказал он.
По данным Европейской комиссии, основная часть закупок будет осуществлена у европейских оборонных компаний, с особым акцентом на огневую мощь.
Премьер-министр Украины Сергей Корецкий приветствовал это заявление на платформе X: “В наш День независимости поддержка Европы выражается в возможностях, которые срочно необходимы Украине для защиты нашего народа и нашего неба. Спасибо, председатель фон дер Ляйен, за решение о выделении 6,1 миллиарда евро”.